Chrapanie - wylecz je odpowiednią dietą
Chrapanie to nieprzyjemny odgłos, który powstaje, kiedy wydychane powietrze napotyka na przeszkodę powstałą w drogach oddechowych. Jest jednym z najbardziej denerwujących zaburzeń, gdyż przeszkadza zarówno osobie chrapiącej, jak i tym, którzy słyszą te, często bardzo głośne, dźwięki.
Choć w większości przypadków chrapanie nie jest problemem, który należy leczyć, u niektórych osób występuje choroba zwana obturacyjnym bezdechem sennym, z którą należy zgłosić się do lekarza.
Zaburzenie to polega na dużej trudności w oddychaniu, która prowadzi do tymczasowych przerw w dostarczaniu organizmowi tlenu, mogących trwać nawet do 10 sekund.
U osób, które chrapią, spada zazwyczaj poziom dotlenienia organizmu ze względu na przeszkody istniejące w układzie oddechowym, które to nie pozwalają na swobodne oddychanie podczas snu.
W bardziej zaawansowanych przypadkach potrzebna jest pomoc lekarza, ale jeśli problem chrapania nie jest bardzo rozwinięty, można spróbować mu zaradzić stosując domowe sposoby.
Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia chrapania jest wprowadzenie do swojej diety produktów, które wpływają rozluźniająco na drogi oddechowe, a tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo nocnego chrapania.
Dowiedz się z naszego artykułu po jakie produkty powinny sięgnąć osoby, które często chrapią.
1. Tofu
Tofu jest produktem, który jest bardzo popularny w kuchni azjatyckiej, a w ostatnich latach również na innych kontynentach. Robi się je z mleka sojowego w podobny sposób, jak z mleka krowiego robi się biały ser.
Tofu ma charakterystyczną, miękką strukturę i kremowo-biały kolor. Zawiera mnóstwo składników odżywczych, a jednocześnie dostarcza niewielu kalorii.
Choć tofu jest kojarzone raczej z dietami wegetariańskimi i odchudzającymi, może ono również pomóc osobom, którym przeszkadza ich własne chrapanie. Produkt ten pomaga rozluźnić krtań, co przyczynia się do bardziej swobodnego oddychania podczas snu.
2. Miód – sposób na chrapanie
Ceniony za wysoką zawartość składników odżywczych i zdrowych cukrów, miód jest doskonałym rozwiązaniem na różnorodne problemy związane ze snem, w tym na chrapanie.
Jako że miód łagodnie zmiękcza ścianki gardła i dróg oddechowych, skutecznie redukuje chrapanie u przeziębionych osób. Dodatkowo, stymuluje on produkcję melatoniny, czyli hormonu snu.
Przeczytaj również: Miód – 7 zaskakujących zastosowań
3. Tłuste ryby
Wszystkie rodzaje tłustych ryb są bogatym źródłem przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega 3, które bardzo korzystnie wpływają na organizm.
Jeśli dokucza ci chrapanie, włącz tłuste ryby do swojej diety przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Dzięki swoim właściwościom, produkty te pomagają oczyścić żyły i tętnice, obniżyć poziom cholesterolu, a także zapobiegają rozwojowi chorób układu krwionośnego. Co więcej, zawarte w tego rodzaju rybach tłuszcze działają rozluźniająco na mięśnie gardła i ułatwiają oddychanie.
4. Czosnek
Czosnek zawiera substancje siarczkowe, które pomagają oczyścić drogi oddechowe z blokujących je złogów i chronią przez infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.
Jeśli chrapiesz, spróbuj zjadać regularnie nieco surowego czosnku, aby zwalczyć potencjalne infekcje gardła, a tym samym ułatwić przepływ powietrza podczas oddychania.
5. Oliwa z oliwek – remedium na chrapanie
Oliwa z oliwek jest uważana za jeden z najzdrowszych rodzajów tłuszczów, jakie możemy włączyć do naszej diety. Ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, a przy tym może pomóc zwalczyć dokuczliwe chrapanie.
Jako że oliwa z oliwek zawiera mnóstwo nasyconych kwasów tłuszczowych, jest ona świetnym sposobem na poprawę jakości snu. Pomaga ona bowiem oczyścić i rozluźnić drogi oddechowe.
6. Migdały pomogą zwalczyć chrapanie
Migdały i robione z nich mleko to kolejny naturalny sposób na walkę z nocnym chrapaniem. Dostarczają one mnóstwa witamin, minerałów i zdrowych tłuszczy.
Spożywając migdały wzmacniasz tkanki krtani, dzięki czemu są one bardziej odporne na drgania pojawiające się, kiedy oddychasz i mówisz.
Przeczytaj również: Migdały – namocz je przed zjedzeniem
7. Rozmaryn
Bez wątpienia to bardzo zdrowe i aromatyczne zioło, które nie tylko dodaje charakteru przyrządzanym potrawom, ale również pomaga chronić organizm.
Rozmaryn ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i oczyszczające, dzięki czemu łagodzi objawy związane z chrapaniem i bezdechem nocnym.
Dzięki właściwościom oczyszczającym rozmarynu organizm szybciej pozbywa się toksyn, co wpływa korzystnie na poziom dotlenienia komórek i ułatwia oddychanie.
Pamiętaj, że aby zwalczyć chrapanie, nie wystarczy zjeść któryś z powyższych produktów tylko kilka razy. Postaraj się włączyć je na stałe do swojej diety, a z pewnością zauważysz poprawę jakości Twojego snu.