Wątroba — dowiedz się, jak ją oczyścić leczniczymi roślinami!
Nie jest tajemnicą, że wątroba jest uważana za jeden z najważniejszych organów naszego ciała. Wątroba odpowiada bowiem za szereg niezmiernie istotnych funkcji, a wśród nich można wymienić filtrowanie i usuwanie nagromadzonych toksyn, produkcję hormonów i białek, czy kontrolę stężenia glukozy we krwi, tak zwanej glikemii.
Dzięki zdolnościom do neutralizacji i eliminacji toksycznych produktów stanowi części systemu oczyszczającego organizmu odpowiedzialnego za usuwanie szkodliwych odpadów.
Choć ma ona zdolność do samooczyszczania dziś wiele osób cierpi z powodu przeciążenia tego narządu, co skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu i radzeniem sobie z codziennymi zadaniami.
Przeczytaj także: Wątroba i pęcherzyk żółciowy – 5 porad
Najczęściej wczesne problemy z wątrobą są ignorowane, ponieważ nie objawiają się silnymi symptomami. Z tego właśnie powodu, aby przedwcześnie zapobiec problemom z tym narządem, zaleca się regularne przeprowadzanie detoksykacji. Dzięki temu wątroba będzie optymalnie wydajna.
W dzisiejszym artykule poznasz cztery rośliny lecznicze, które dzięki pewnym składnikom, które zawierają, umożliwiają jej naturalne oczyszczanie. Poznaj je już dziś!
Wątroba i kilka oczyszczających ją roślin
1. Ostropest, a wątroba
Przez wiele lat zyskał sobie wielu zwolenników i opinię jednej z najskuteczniejszych roślin leczniczych stosowanych w przypadku właśnie problemów z wątrobą. Działa odtruwająco zarówno na nią, jak i na pęcherzyk żółciowy i łagodzi stan zapalny, którego efektem są uszkodzenia tkanek.
Ostropest plamisty stymuluje proces eliminacji substancji toksycznych z organizmu, dlatego świetnie sprawdza się jako środek zapobiegawczy i leczniczy przy wszelkiego rodzaju chorobach związanych z zatruciami.
Dodatkowo neutralizuje skutki spożywania alkoholu, narkotyków i innych szkodliwych substancji, które mają bezpośredni wpływ właśnie na ten narząd.
Składniki:
- 1 łyżka mleka z owoców ostropestu (10 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania:
- na początek należy rozgnieść owoce ostropestu w moździerzu
- następnie szklankę wody doprowadzić do wrzenia, dodać rozdrobnioną roślinę, zmniejszyć ogień i gotować przez 5-10 minut
- odcedzić i pić mieszankę maksymalnie dwa razy dziennie przez jeden miesiąc
2. Wątroba i szparagi
Między mniej popularnymi właściwościami szparagów znajdziemy ich zdolność na zmniejszanie toksyczności wątroby i zdolność do zwiększenia aktywności enzymatycznej tego narządu.
Szparagi posiadają silny przeciwutleniacz zwany glutationem, który usprawnia rozkład alkoholu oraz niektórych leków i substancji syntetycznych.
Składniki:
- 0,5 litra wody
- 30 g szparagów
Sposób przygotowania:
- przygotowanie rozpocząć od zagotowania wskazanej ilości wody wraz ze szparagami
- po zagotowaniu pozostawić na mniejszym ogniu przez następne trzy minuty, a następnie przecedzić
- mieszankę spożywać trzy razy dziennie rozpoczynając od pierwszej na pusty żołądek
2. Mniszek lekarski
Roślina ta świetnie sprawdza się przy oczyszczaniu krwi i jednocześnie wspomaga detoksykację i odblokowanie wątroby. Mniszek ma działanie przeciwzapalne, przeczyszczające i stymuluje właściwości regeneracyjne narządu.
Oprócz tego, ma działanie moczopędne, co pomaga w regulacji poziomu płynów w organizmie. Sprzyja to zmniejszeniu stanów zapalnych wpływających bezpośrednio na uszkodzenia wątroby.
Składniki:
- 2 łyżki mniszka (20 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania:
- zagotować szklankę wody, dodać mniszka lekarskiego i pozostawić na małym ogniu przez około 5 minut
- przecedzić ciecz i spożywać do trzech filiżanek dziennie
4. Burak liściowy i wątroba
Podobnie jak wiele innych warzyw burak liściowy zawiera wiele przeciwutleniaczy i działa moczopędnie. Obydwie właściwości wspomagają oczyszczanie wątroby i całego organizmu.
Oprócz tego znajdziemy w nim witaminę A, C oraz minerały takie jak potas, wapń, magnez, żelazo czy jod. Poprzez swoje właściwości odżywcze i korzystny wpływ na organizm, jest szczególnie zalecany przy oczyszczaniu niektórych narządów ciała w tym wątroby czy nerek.
Przeczytaj również: Pyszna sałatka z buraków – poznaj nasz przepis!
Składniki:
- pół litra wody
- 30 g buraka liściowego
Sposób przygotowania:
- wskazaną ilość wody wraz z umieszczonym w środku warzywem pozostawić do zagotowania, a następnie zmniejszyć ogień i gotować przez kolejne 5 minut
- po upływie zalecanego czasu przecedzić preparat i spożywać
- by uzyskać jeszcze lepsze efekty kuracji, zaleca się przyjmowanie mieszanki trzy razy dziennie
Jeżeli cierpisz na schorzenia dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego w celu uskutecznienia leczenia możesz przygotować preparat z połowy wyżej opisanego soku z połową naparu z rzeżuchy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cellular Mechanisms of liver regeneration and cell-based therapies of liver diseases. Kholodenko IV and Konstantin NY.BioMed Res Internat 2017, https://doi.org/10.1155/2017/8910821.
- Liver regeneration. Michalopoulos GK, DeFrances MC. (1997) Science 276:60
- . Liver: Anatomy and functions. Johns Hopkins Medicine. (n.d.)
hopkinsmedicine.org/healthlibrary/conditions/liver_biliary_and_pancreatic_disorders/liver_anatomy_and_functions_85,P00676