Upławy z pochwy i przykry zapach - domowe leki
Upławy z pochwy są normalnym, a nawet wręcz koniecznym objawem, który pojawia się u kobiet. Nie powinnaś się niepokoić, jeśli zauważasz, że na twojej bieliźnie pojawiają się wilgotne plamy. Jeśli jednak zaczniesz odczuwać suchość w pochwie miej świadomość, że nie jest to prawidłowy objaw.
Występowanie naturalnych upławów jest ważne, ponieważ wilgoć pochwy pełni istotną rolę w ochronie tego intymnego miejsca, a także zapobiega infekcjom i grzybicy oraz działa jako lubrykant.
Prawidłowe upławy z pochwy są przezroczyste i mogą mieć białe lub żółtawe zabarwienie. Z reguły nie posiadają mocnego zapachu – jest on praktycznie niewyczuwalny.
Naturalne lekarstwa na upławy z pochwy
Czasem ciało nagle zaczyna wytwarzać upławy o zmienionym kolorze, które mają dosyć mocny, łatwo wyczuwalny zapach. Obecność nieprzyjemnego zapachu może świadczyć o infekcji grzybiczej, która rozwija się pod wpływem zmian w naturalnym pH pochwy.
Na szczęście istnieje kilka naturalnych sposobów leczenia, które pomogą zmniejszyć lub zneutralizować te przykre dolegliwości.
Herbatka z kozieradki
Kozieradka jest ziołem, które posiada niesamowite właściwości lecznicze. Jest ona polecana szczególnie kobietom, ponieważ swoim działaniem wspomaga prawidłową równowagę hormonalną, a także naturalnie regularne cykle menstruacyjne.
Niektórzy zielarze twierdzą, że kozieradka ma podobne właściwości do estrogenu, przez co może pomóc kobietom w przejściu przez menopauzę.
Przeczytaj także artykuł: Pochwa – 10 rzeczy, o których nie wiesz
Składniki
- 1 łyżka stołowa ziaren kozieradki (10 g)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania
- Zetrzyj ziarna kozieradki, najlepiej jeśli zrobisz to w moździerzu.
- Następnie zagotuj wodę i zalej nią kozieradkę.
- Przykryj szklankę i odstaw na 15 minut, aby napar dobrze się zaparzył.
- Pij herbatkę 2 razy dziennie przez 10 dni z rzędu.
- Możesz stosować napar również jako płukankę do miejsc intymnych.
Naturalny jogurt
Jogurt jest jednym z najlepszych sposobów na zwalczanie grzybów i bakterii, które powodują infekcje pochwy.
Jogurt posiada lecznicze właściwości dzięki temu, że zawiera w swoim składzie duże ilości lactobacillus, czyli zdrowych bakterii, które regulują florę bakteryjną i powodują, że środowisko, w którym są obecne, staje się niesprzyjające dla patogenów.
Składniki
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
Sposób stosowania
- Aby zapobiec bakteryjnym i grzybiczym infekcjom, najlepiej jest zjadać codziennie przynajmniej pół szklanki naturalnego jogurtu.
- Jeśli infekcja zdążyła się już pojawić, można zmoczyć patyczek higieniczny w jogurcie, a następnie posmarować nim od wewnątrz ścianki pochwy.
- Po 10 minutach przepłukać pochwę.
- Stosować tą metodę do 3 razy dziennie aż do ustąpienia infekcji.
Czosnek
Czosnek ma opinię jednego z najsilniejszych naturalnych antybiotyków. Aktywne związki chemiczne zawarte w tej przyprawie zwalczają setki wirusów, bakterii i grzybów, które wywołują infekcje.
Codzienne spożywanie czosnku eliminuje przykry zapach spowodowany przez obecność drożdży przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowego pH pochwy.
Składniki
- 1 ząbek czosnku
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób stosowania
- Rozgnieć surowy ząbek czosnku, a następnie dodaj go do szklanki ciepłej wody.
- Odstaw na 10 minut, aby napar dobrze się zaparzył.
- Następnie wypij.
- Jeśli jest to możliwe, pij ten napój codziennie na pusty żołądek przynajmniej przez 2 tygodnie.
Mleko i kurkuma
Połączenie mleka i kurkumy to prosta metoda o antybakteryjnym działaniu, która zwalcza drożdże i jednocześnie stanowi ochronę dla środowiska pochwy.
To świetny sposób na leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy i suchości pochwy.
Składniki
- 1 łyżka stołowa mielonej kurkumy (5 g)
- 1 szklanka mleka
Sposób przygotowania
- Podgrzej mleko, a następnie dodaj do niego łyżkę kurkumy.
- Wypij napój, póki jest ciepły. Aby osiągnąć lepsze rezultaty, pij napój codziennie.
Herbatka z liści gujawy
Liście z drzewa gujawy z powodu swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, a także dzięki zawartości antyoksydantów od wieków były stosowane w celach leczniczych.
Są one idealne w leczeniu skurczy menstrualnych i problemów związanych z nadmiernymi upływami.
Przeczytaj także artykuł: Kandydoza pochwy – jak wyleczyć ją naturalnymi środkami?
Składniki
- 10 liści guajawy
- 1 litr wody
Sposób przygotowania
- Podgrzej wodę, a następnie dodaj liście guajawy. Gotuj na wolnym ogniu tak długo, aż połowa wody się wygotuje.
- Odstaw z ognia i odczekaj chwilę. Następnie przemyj płynem okolicę pochwy.
- Aby uzyskać jak najlepsze efekty, powtarzaj zabieg 2 razy dziennie przez tydzień.
Pamiętaj o tym, że jeśli zdecydujesz się skorzystać z powyższych zaleceń, stosuj tylko jedną metodę na raz, ponieważ łączenie ze sobą kilku metod może wywołać niepożądane efekty. Niezależnie od stosowanego leczenia, zawsze dbaj o higienę i zdrowy styl życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Medina, Ruth.,Rechkemmer, Adolfo.,García-Hjarles, Marco. (1999).Prevalencia de vaginitis y vaginosis bacteriana en pacientes con flujo vaginal anormal en el Hospital Nacional Arzobispo Loayza.http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1018-130X1999000400005
- Palma Mora, Serafín.,Pestana Pérez, Noelvia. (2017). Diagnóstico y tratamiento de la leucorrea según la Medicina Tradicional.http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1029-30432017000200007
- VV.AA. (2019).The growth impairment of salinized fenugreek (Trigonella foenum-graecum L.) plants is associated to changes in the hormonal balance.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30551096
- Cribby, Sarah.,Taylor, Michelle., Reid, Gregor. (2008).Vaginal Microbiota and the Use of Probiotics.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662373/
- Ramírez Concepción, Heidi Rubí.,Castro Velasco, Liliana Narcedalia., Martínez Santiago, Erika. (2016).Efectos Terapéuticos del Ajo (Allium Sativum).http://www.unsis.edu.mx/revista/doc/vol3num8/A4_Efectos_Terapeuticos_Ajo.pdf
- VV.AA. (2013).Guava pomace: a new source of anti-inflammatory and analgesic bioactives.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3849652/