Jak uniknąć raka? 9 porad ekspertów
Chociaż nie można uniknąć raka w 100% przypadków, czasem można znacznie zmniejszyć ryzyko. Prowadzenie zdrowego trybu życia i regularne kontrole pozwalają wykryć raka jak najwcześniej.
Może Ci się wydawać, że nic nie możesz zrobić, żeby uchronić się przed zachorowaniem na raka. Zapewne każda z nas zna historię kogoś bliskiego, kto pomimo zdrowego trybu życia, nie uniknął tej choroby.
Międzynarodowa Agencja Badania Raka (International Agency for Research on Cancer) opublikowała listę pewnych strategii, które mogą zapobiec przypadkom raka do 50%.
Bardzo ważne, aby pamiętać o tych wskazówkach w codziennym życiu.
Dla przykładu, Europejski kodeks walki z rakiem mówi nam, że kilka dekad temu najczęstszym typem był nowotwór żołądka, natomiast obecnie najczęściej wykrywa się taka płuc, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
Bez wątpienia, to niezdrowe nawyki życia są bezpośrednim rezultatem wzrostu ryzyka zachorowania na raka.
Dlatego nie szkodzi pamiętać o prostych wskazówkach wykonując codzienne aktywności. Czasami bardzo małe zmiany mogą przynieść duże rezultaty.
1. Unikaj raka unikając tytoniu
Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, to pierwszą rzeczą, którą powinnaś robić, to unikanie wyrobów tytoniowych. Nie mamy tutaj na myśli tylko rezygnacji z regularnej konsumpcji nikotyny, ale również unikanie biernego palenia.
- Tak jak wspomnieliśmy wcześniej w artykule, nowotwór płuc jest obecnie jednym z najczęściej występujących typów oraz przyczyną większej ilości śmierci
- Zamiana na papierosy elektroniczne lub z mniejszą zawartością substancji smolistych nie jest wystarczająca – najlepszym rozwiązaniem jest całkowite unikanie wdychania dymów i innych toksycznych substancji.
Przeczytaj również: Palenie tytoniu znacznie skraca Twoje życie!
2. Utrzymuj zdrową masę ciała
Jak wskazał Narodowy Instytut Raka, otyłość zwiększa Twoje ryzyko zachorowania na raka błony śluzowej macicy, raka trzustki, raka jelita grubego i raka tarczycy.
- Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie przyczynia się do wzrostu produkcji estrogenu u kobiet. To może prowadzić do wielu różnych mutacji, gdzie normalne komórki stają się rakowymi.
- Zawsze zwracaj się do lekarza lub dietetyka z prośbą o pomoc do uzyskania właściwej, zdrowej wagi. Warte jest tego!
3. Unikaj siedzącego trybu życia
Unikanie siedzącego trybu życia nie oznacza tylko wyjścia na spacer raz w tygodniu. Twoje ciało potrzebuje codziennych ruchów i ćwiczeń w celu poprawy krążenia i dotlenienia oraz funkcjonowania na optymalnym poziomie.
Nie musisz spędzać całego dnia na zewnątrz. W najczęstszych przypadkach coś prostego jak szybkie spacerowanie przez pół godziny w ciągu dnia może być właśnie tym, czego potrzebujesz.
Pamiętaj, aby czas spędzany na zewnątrz odbywał się zawsze w parku lub zielonej strefie, gdzie powietrze jest czyste!
4. Powiedz “tak” zdrowej diecie
Ludzie powinni stać się bardziej świadomi, że zdrowe odżywianie jest synonimem dobrego zdrowia i długiego życia.
- Jedz świeże produkty, organiczne jeśli to tylko możliwe
- Pamiętaj o piciu od 6 do 8 szklanek wody każdego dnia
- Zwiększ w swojej diecie produkty z błonnikiem i witaminą C
Dowiedz się więcej: Odżywianie, a Twoje zdrowie
5. Unikaj alkoholu lub spożywaj go w ograniczonych ilościach
Jak wszystko inne w życiu, ograniczone ilości i odpowiedni balans są najważniejsze. Wszystko w nadmiarze będzie miało swoje konsekwencje, tak samo jest w przypadku alkoholu.
- Wszystko,co możesz zrobić w celu uniknięciu raka, to całkowite unikanie alkoholu lub wypijanie jednej lampki czerwonego wina dzienne, które pomoże Ci również chronić Twoje serce.
6. Unikaj promieni UV
Jednym z kluczowych sposobów na uniknięcie nowotworu jest właściwa ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym.
- Słońce jest potrzebne organizmowi oraz pomaga w uzyskaniu i syntezie witaminy D, jednak powinnaś unikać wystawiania się na słońce w szczycie dnia, a także kontrolować swój czas ekspozycji.
7. Unikaj pracy z zanieczyszczeniami i substancjami toksycznymi
Kontrola środowiska wokół Ciebie nie jest zawsze możliwa, zwłaszcza w pracy. Jednak ważne jest, żeby zachować czujność i stosować wszelkie środki ostrożności .
Jeżeli pracujesz w fabryce gdzie używa się środków chemicznych, zwracaj uwagę na stosowanie środków ochronnych oraz robienie regularnych kontroli zdrowia. To ważne i może Ci pomóc uniknąć raka i innych groźnych chorób!
8. Niebezpieczeństwo radonu
Chociaż możesz nie być tego świadoma, radon jest niewidocznym wrogiem obecnym w większości naszych miast, pól i lasów, który może prowadzić do powolnej śmierci.
Radon jest pierwiastkiem promieniotwórczym, który naturalnie promieniuje ze skorupy ziemskiej.
Możesz zawsze odwiedzić stronę internetową Europejskiej Agencji Środowiska, gdzie dowiesz się jak się chronić i unikać swojej ekspozycji na tą substancję.
9. Znaczenie szczepień
Coś tak prostego jak szczepienia Twoich dzieci na zapalenie wątroby typy B i młodych dziewczyn na HPV może pomóc uniknąć różnego rodzaju nowotworów.
Warto również zastanowić się nad prostymi kwestiami:
- Kobiety powinny regularnie wykonywać badania ginekologiczne i badania raka piersi.
- Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni poddać się badaniom na wykrycie nowotworów płuc i jelita grubego.
Ważny jest również wybór instytucji medycznej, która promuje tego typu badania prewencyjne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fearon, E. R. (1997). Human cancer syndromes: Clues to the origin and nature of cancer. Science. https://doi.org/10.1126/science.278.5340.1043
- Mitchell, S. A. (2010). Cancer-Related Fatigue: State of the Science. PM and R. https://doi.org/10.1016/j.pmrj.2010.03.024
- Das, S. K., Eder, S., Schauer, S., Diwoky, C., Temmel, H., Guertl, B., … Hoefler, G. (2011). Adipose triglyceride lipase contributes to cancer-associated cachexia. Science. https://doi.org/10.1126/science.1198973
- Albini, A., Cavuto, S., Apolone, G., & Noonan, D. M. (2015). Strategies to Prevent “bad Luck” in Cancer. Journal of the National Cancer Institute. https://doi.org/10.1093/jnci/djv213