Udar mózgu - jak rozpoznać symptomy?
Udar mózgu to dolegliwość, która co roku dotyka 15 milionów ludzi na całym świecie. Jest także drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób po 60. roku życia.
Udar mózgu pojawia się, kiedy dopływ krwi zostaje zahamowany i dochodzi do niedokrwienia, a to właśnie krew odpowiada za transport tlenu do mózgu. W przypadku niedotlenienia, organ ten nie może prawidłowo funkcjonować. Nawet jeżeli udar nie prowadzi do śmierci, może powodować nieodwracalne uszkodzenia.
Na szczęście w wielu przypadkach udar mózgu można odpowiednio wcześnie wykryć, a co za tym idzie – zmniejszyć także jego tragiczne konsekwencje.
Udar mózgu i jego symptomy
Najważniejszą kwestią jest odpowiednio wczesne rozpoznanie objawów udaru. Im wcześniej, tym lepiej, ponieważ zwiększa to szanse na zapobiegnięcie możliwym konsekwencjom.
Do najczęściej spotykanych symptomów należą:
- nagłe drętwienie lub osłabienie odczuwalne na twarzy, w nodze lub ramieniu, najczęściej pojawiające się tylko z jednej strony ciała
- utrudnienia w mówieniu, rozumieniu lub koncentracji
- problemy z koordynacją ruchów
- zawroty głowy i utrudnione poruszanie się
- silne bóle głowy, bez żadnego powodu
- utrata wzroku
Szacuje się, że w 88% przypadków udar mózgu wywołany jest przez skrzep krwi lub zator na tętnicy. W pozostałych 12% można mówić już o wylewie krwi spowodowanym pęknięciem naczyń krwionośnych.
Najlepszym sposobem leczenia tej niebezpiecznej dolegliwości jest profilaktyka. Poza tym należy prowadzić zdrowy tryb życia i unikać czynników ryzyka.
Udar mózgu – zapobieganie
Chociaż w niektórych przypadkach nie można mu zapobiec, warto poznać wskazówki, dzięki którym prawdopodobieństwo jego wystąpienia spadnie do minimum.
1. Regularna kontrola ciśnienia krwi
Głównym czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie. Prawdopodobieństwo zachorowania znacznie wzrasta, ponieważ serce i naczynia krwionośne są zmuszone do zbyt intensywnej pracy, żeby móc dostarczyć odpowiednie ilości tlenu do mózgu.
2. Aktywność fizyczna
Ćwiczenia fizyczne są podstawą, ponieważ nie tylko poprawiają ogólną kondycję ciała, lecz także wzmacniają serce i naczynia krwionośne, zapobiegając zatorom.
Pamiętaj, że wystarczy codzienny spacer, aby utrzymać optymalną kondycję zdrowotną.
Przeczytaj także: Cytrusy – zapobiegają otyłości i udarom mózgu!
3. Rzuć palenie
Nawyk palenia tytoniu jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn udaru mózgu, zwłaszcza jeżeli zaczęłaś palić już jako nastolatka.
4. Regularne sprawdzanie poziomu cholesterolu
Cholesterol i tytoń to dwie z najczęściej spotykanych przyczyn zatorów w naczyniach krwionośnych. Pamiętaj, że nieadekwatny przepływ krwi może prowadzić do niedotlenienia mózgu.
5. Zrzuć parę kilo
Nadwaga i otyłość podnoszą ryzyko zachorowań na przypadłości układu sercowo-naczyniowego, dlatego staraj się utrzymać odpowiednią wagę!
6. Unikaj stresu
Ciągłe życie w stresie, fizycznym i mentalnym, sprawia, że w którymś momencie życia możesz zachorować na udar mózgu.
7. Napady gniewu i zbyt silne emocje
Gniew i inne emocje powodują napięcie, które także może wywołać udar mózgu. Dzieje się tak, ponieważ stan emocjonalny ma wpływ na układ nerwowy i ciśnienie krwi. Pamiętaj, żeby zawsze panować nad emocjami.
Może Cię także zainteresuje: Udar mózgu u kobiet ― czynniki ryzyka
8. Pamiętaj o cukrzycy
Problemy układu krążenia związane z cukrzycą typu 2 podnoszą ryzyko zachorowań na dolegliwości układu sercowo – naczyniowego, a w szczególności na nadciśnienie.
9. Włącz do swojej diety kwasy tłuszczowe Omega 3
Regularne spożycie kwasów tłuszczowych Omega 3 obniża ryzyko ataku serca i wylewu. Omega 3 to tak zwane zdrowe tłuszcze, które obniżają poziom cholesterolu i triglicerydów, zapobiegają zatorom na żyłach i poprawiają przepływ krwi.
Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek będziesz niewątpliwie mogła cieszyć się zdrowym sercem i drożnymi naczyniami krwionośnymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cuadrado, Á. (2009). Rehabilitación del ACV: evaluación, pronóstico y tratamiento Rehabilitation of the stroke: evaluation, prognosis and treatment. Galiciaclinica.
- Donnan, G. A., You, R., Thrift, A., & McNeil, J. J. (1993). Smoking as a risk factor for stroke. Cerebrovascular Diseases. https://doi.org/10.1159/000108688
- Johnson, W., Onuma, O., Owolabi, M., & Sachdev, S. (2016). Stroke: A global response is needed. Bulletin of the World Health Organization. https://doi.org/10.2471/BLT.16.181636
- Shah, R. S., & Cole, J. W. (2010). Smoking and stroke: The more you smoke the more you stroke. Expert Review of Cardiovascular Therapy. https://doi.org/10.1586/erc.10.56