Cytrusy – zapobiegają otyłości i udarom mózgu!

18 lipca, 2017
Aby w pełni wykorzystać cenne właściwości cytrusów i korzyści, jakich dostarczają naszemu organizmowi, nie należy spożywać ich w postaci soku, lecz zjadać wraz z otaczającą je cienką, białą skórką.

Wszyscy doskonale wiemy, że cytrusy są bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Pyszny sok z pomarańczy, słodkie mandarynki, nieco cierpkie, ale smaczne i niskokaloryczne grejpfruty, soczyste cytryny… Owoce te wykorzystujemy jako dodatek do wielu deserów i dań albo po prostu sięgamy po nie, gdy mamy ochotę na zdrową przekąskę.

Ale czy wiesz, że cytrusy stanowią nie tylko niezbędny, bogaty w witaminy element codziennej diety, lecz także są ogromnym sprzymierzeńcem w walce z otyłością. Co więcej, te soczyste owoce doskonale oczyszczają wątrobę oraz dbają o zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Te niesamowite właściwości lecznicze owoców cytrusowych są zasługą zawartych w nich substancji o nazwie flawanony – flawonoidów, które naturalnie wspomagają oczyszczanie organizmu oraz pozwalają utrzymać zdrowie i prawidłowe funkcje wielu narządów.

Odkryj dziś z nami sekret tych soczystych owoców i dowiedz się, jakich korzyści dostarczają one naszemu organizmowi. Pamiętaj jednak, by zawsze sięgać po owoce najlepszej jakości, pochodzące z ekologicznej hodowli. W przeciwnym razie narażasz się na skutki niszczycielskiego działania pestycydów i innych chemicznych substancji.

Cytrusy synonimem zdrowia

Skrzynka pomarańcz

Na ostatnim zebraniu Amerykańskiego Towarzystwa Zdrowia i Chemii przedstawiono bardzo ciekawy projekt badań nad wpływem owoców cytrusowych na nasze zdrowie. Wyniki tych badań zostały opublikowane na łamach wielu renomowanych czasopism naukowych.

Obok danych, które są nam już od dawna znane, naukowcy przytoczyli inne, zupełnie nowe fakty na temat tego, w jaki sposób cytrusy wpływają na stan zdrowia naszego organizmu, zachęcając tym samym do zwiększenia spożycia tego typu owoców.

Przyjrzyjmy się bliżej cudownym właściwościom soczystych, cytrusowych owoców. Przekonaj sie sam, że naprawdę warto regularnie je spożywać, by cieszyć się zdrowiem i szczupłą sylwetką.

Przeczytaj koniecznie: Wyrzucasz skórki z cytryny? Odkryj, jak je wykorzystać!

Pomarańcze i cytryny pomagają kontrolować rozwój tkanki tłuszczowej

Kobieta mierząca talię

Liczne statystyki oraz badania naukowe potwierdzają informacje o tym, że otyłość stanowi obecnie jednym z największych problemów zdrowia publicznego. Brak troski o zachowanie prawidłowej masy ciała przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń pracy wątroby oraz cukrzycy.

Warto uświadomić sobie, że nadwaga i otyłość wzmagają stres oksydacyjny oraz sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. W następstwie tych procesów następuje uruchomienie serii bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia reakcji, które z kolei stają się przyczyną wielu rozmaitych chorób.

Poniżej przedstawiamy kilka kwestii, które watro mieć na względzie.

 • Posiadanie obfitych złogów tkanki tłuszczowej stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nadwaga bądź otyłość powinny skłonić cię do natychmiastowej reakcji i zmiany dotychczasowych nawyków. W przeciwnym razie świadomie narażasz się na poważne konsekwencje zdrowotne.
 • Ograniczenie spożywanych pokarmów nie wystarczy, należy całkowicie zmienić codzienną dietę. Pamiętajmy, że dobór produktów, które lądują na naszych talerzach jest ważniejsze niż wielkość porcji. Niestety nie obejdzie się bez trwałego wyeliminowania z jadłospisu wielu niezdrowych i kalorycznych produktów.
 • Cytrusy, takie jak cytryny, pomarańcze, mandarynki czy grejpfruty stanowią cenne źródło przeciwutleniaczy, zwłaszcza flawanonów. Substancje te doskonale wzmacniają zdrowie organizmu oraz pomagają zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu poważnych chorób.
 • Zawarte w cytrusach flawonoidy w znaczący sposób pomagają zmniejszyć stres oksydacyjny wywołany przez nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie. Regularne spożywanie owoców cytrusowych pomaga „rozbijać” złogi tłuszczu oraz sprawia, że łatwiej się ich pozbyć podczas stosowania diety odchudzającej oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych.
 • Pomarańcza, grejpfrut lub woda z odrobiną soku z cytryny to nie tylko świetna dawka witaminy C, ale także zdrowy sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zawarte w cytrusach składniki sprawiają, że tkanka tłuszczowa staje się łatwiejsza do zwalczenia. Pod wpływem cytrusów grudki tłuszczu stają się mniej zwarte, „luźniejsze”, mniej oporne na działanie diety i ćwiczeń.
 • Cytrusy doskonale oczyszczają wątrobę, naturalnie poprawiając jej funkcje i dbając o jej zdrowie na długie lata.
 • Owoce cytrusowe naturalnie obniżają poziom glukozy we krwi, a co za tym idzie, skutecznie zapobiegają cukrzycy i otyłości brzusznej.

Przeczytaj koniecznie: Tłuszcz na brzuchu – spal go szybciej przy pomocy tych produktów

Zawarte w cytrusach flawanony obniżają ryzyko wystąpienia udaru mózgu u kobiet

Kolorowe cytrusy

Udary mózgu u kobiet to kolejny, bardzo poważny i popularny obecnie problem zdrowotny. Warto zaznaczyć, że dotyczy on znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Chociaż nie jesteśmy w stanie w 100% zapobiec tej poważnej chorobie, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Zdaniem naukowców zawarte w cytrusach flawanony pomagają obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu o prawie 19%. Regularne spożywanie pomarańczy, mandarynek, grejpfrutów czy cytryn zapobiega powstawaniu zakrzepów i, przede wszystkim, pomaga zachować zdrowie i prawidłowe funkcje naczyń krwionośnych mózgu.

 • Wyniki jednego z badań, opublikowane na łamach czasopisma LiveScience, potwierdzają tezę, że cytrusy pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu u kobiet. Badanie zostało przeprowadzone wśród kobiet, które regularnie zjadały jedną sztukę cytrusowego owocu dziennie.
 • Mówiąc o cytrusach i sokach pomarańczowych czy grejpfrutowych, oczywiście mamy na myśli świeże owoce z ekologicznej hodowli. Specjaliści ds. zdrowia ostrzegają przed popularnymi sokami z kartonu, które zawierają mnóstwo cukru i niezdrowych, chemicznych substancji.
 • Owoce należy spożywać w naturalnej postaci, nigdy w postaci przetworów. W przeciwnym razie, sięgając po soki z kartonu, wyrządzimy naszemu organizmowi więcej szkody niż nam się wydaje. Tego typu komercyjne napoje sprzyjają rozwojowi otyłości i cukrzycy.
 • Zawsze sięgaj więc po świeże owoce i zjadaj je bez żadnych dodatków, a w przypadku cytrusów spożywaj także otaczającą poszczególne cząstki białą, cienką skórkę.

Zjadaj białą skórkę cytrusów

Świeża cytryna

Leczniczy sekret cytrusów tkwi w właśnie w tej białej, cienkiej skórce otaczającej poszczególne cząstki owoców, fachowo zwanej albedo. Bardzo ciekawy jest fakt, że to właśnie ona razem ze skórką ląduje w koszu.

Takie postępowanie to wielki błąd, ponieważ to właśnie ta część owocu jest najzdrowsza i zawiera najcenniejsze składniki zdrowotne – flawanony.

 • Warto wspomnieć, że flawanony oprócz tego, że zapobiegają otyłości i udarom mózgu, stanowią również doskonałą profilaktykę raka piersi oraz nowotworu jelita grubego.
 • Flawanony to niezwykle silne antyoksydanty, które wspomagają prawidłowy przepływ krwi przez żyły i tętnice. Wykazują one bowiem działanie rozkurczowe oraz zapobiegają osadzaniu się blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych.

Największe zagęszczenie flawanonów występuje właśnie w tej białej powłoce otaczającej soczysty miąższ poszczególnych cząstek owocu. Z kolei w przypadku cytryn specjaliści zalecają stosowanie techniki „mrożonej cytryny”.

Jak przygotować mrożoną cytrynę?

 • Wystarczy dokładnie umyć kilka cytryn, włożyć je do zamrażalnika i pozostawić tam przez kilka godzin lub dni. Zasze więc, gdy będziesz chciała wykorzystać je do przygotowania koktajlu, sałatki czy rozmaitych potraw, będziesz je miała pod ręką.
 • W ten sposób w pełni wykorzystasz wszystkie cenne substancje odżywcze zawarte w tym owocu: w skórce, miąższu i białej otoczce. Zamrożony owoc wystarczy zetrzeć na tarce i dodać do ulubionych potraw i deserów.

Przeczytaj koniecznie: Mrożona cytryna: czemu jest dobra dla zdrowia?

Na zakończenie

W ramach podsumowania warto zaznaczyć, że w celu zapobieżenia rozmaitym chorobom oraz poprawy ogólnego zdrowia organizmu należy stosować zdrową i zbilansowaną dietę – świadomie i inteligentnie wybierać produkty żywnościowe, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Nie zapominajmy również o dziennej dawce cytrusów, które cudownie wzmacniają odporność, oczyszczają organizm oraz dodają energii i wigoru.