Trądzik torbielowaty - 6 naturalnych remediów

Choć produkty naturalne nie stanowią zazwyczaj źródła żadnych problemów ani skutków ubocznych, jeżeli zauważymy jakąkolwiek niepożądaną reakcję skórną, należy usunąć środek z twarzy i umyć ją obficie wodą.
Trądzik torbielowaty - 6 naturalnych remediów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Trądzik torbielowaty to dolegliwość skórna znacznie poważniejsza niż zwykły, często spotykany trądzik młodzieńczy. Jest to choroba chroniczna, która pojawia się na skutek zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Dzieje się tak między innymi z powodu zanieczyszczeń oraz infekcji bakteryjnych.

Gdy pojawia się trądzik torbielowaty, znacząco maleje poczucie własnej wartości osoby nim dotkniętej. Oprócz tego bowiem, że bardzo rzuca się w oczy, pozostawia również ślady i nieestetyczne, trudne do usunięcia blizny.

Problem polega na tym, że większość osób nie leczy go w odpowiedni sposób, prawie zawsze wyciskając powstałe torbiele palcami lub – co gorsza – przebijając je igłą.

Tego typu zachowanie nie tylko pogarsza stan zapalny skóry, ale także wywołuje niepotrzebne podrażnienia, które później trudno załagodzić.

Aby uniknąć tego typu komplikacji, polecamy Ci sześć naturalnych remediów, które ze względu na swoje właściwości znakomicie przyspieszają leczenie trądziku torbielowatego.

1. Olej kokosowy na trądzik torbielowaty

Olej kokosowy to jeden z najbardziej polecanych naturalnych kosmetyków. Pomaga między innymi leczyć trądzik torbielowaty, a także zapobiega jego powstawaniu.

Olej kokosowy

Jak się okazuje, olej kokosowy wykazuje działanie antybakteryjne, nawilżające i regenerujące, dzięki czemu poprawia wygląd skóry, zmniejszając obecność wyprysków i niedoskonałości.

Sposób zastosowania

  • Weź niewielką ilość oleju kokosowego, a następnie zaaplikuj go na skórę jako maseczkę. Zwróć szczególną uwagę na obszary objęte stanem zapalnym.
  • Pozostaw bez spłukiwania. Powtarzaj zabieg codziennie przed snem.

2. Miód pszczeli

Antybiotyczne i przeciwzapalne działanie miodu pszczelego jest znane i cenione już od wieków. Nic dziwnego zatem, że stosuje się go zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Okazuje się, że może nam pomóc wyleczyć również trądzik torbielowaty.

Regularne stosowanie miodu pszczelego pomaga oczyścić skórę z zanieczyszczeń i tłuszczu. Pomaga jednocześnie wyregulować aktywność gruczołów łojowych.

Sposób zastosowania

  • Zaaplikuj niewielką ilość miodu pszczelego na obszary skóry zajęte trądzikiem i pozostaw na około 30 minut.
  • Następnie wypłucz dokładnie letnią wodą i osusz miękkim ręcznikiem.
  • Powtarzaj nakładanie miodu na skórę codziennie – tak długo, aż zauważysz poprawę w wyglądzie skóry.

3. Trądzik torbielowaty – wypróbuj ocet jabłkowy

Organiczny ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych naturalnych środków na skórę, na której pojawił się trądzik torbielowaty.

Ocet jabłkowy

Naturalne kwasy zawarte w tym occie pomagają wyregulować pH skóry, zmniejszając jednocześnie nadmiar wydzielanego tłuszczu i likwidując bakterie.

Sposób zastosowania

  • Połącz ze sobą równe części octu jabłkowego i wody.
  • Wetrzyj tak otrzymany tonik w skórę, używając bawełnianego wacika.
  • Stosuj to remedium codziennie z rana i na wieczór.

4. Aloes

Stosowanie aloesu na skórę pomaga przyśpieszyć jej leczenie w przypadku trądziku. Co więcej, zapobiega powstawaniu blizn, plam i zmarszczek.

Roślina ta wykazuje właściwości nawilżające i przeciwutleniające, co z kolei pobudza do pracy komórki, przyśpieszając ich regenerację.

Sposób zastosowania

  • Uzyskaj żel z jednego liścia aloesu i aplikuj codziennie na wszystkie obszary skóry, na których pojawił się trądzik torbielowaty.
  • Pozostaw aż się zasuszy – na około 30 minut – a następnie wypłucz letnią wodą.
  • Powtórz co wieczór zanim pójdziesz spać.

5. Kurkuma

Kurkuma wykazuje właściwości antybakteryjne i jest naturalnym antyoksydantem. Może to pomóc w leczeniu ciężkich przypadków trądziku.

Kurkuma w proszku

Stosowanie kurkumy na skórę zmniejsza widoczność niedoskonałości skórnych oraz rozszerzonych porów, jak również łagodzi stany zapalne, dzięki czemu skóra wygląda zdrowiej.

Sposób zastosowania

  • Zwilż nieco kurkumy wodą lub olejem sezamowym. Gdy już uzyska ona konsystencję pasty, wetrzyj ją w zainfekowane części skóry.
  • Pozostaw na około 30 minut, a następnie spłucz obfitym strumieniem wody.
  • Powtórz czynność trzy razy w tygodniu.

Koniecznie zajrzyj również do artykułu: Kurkuma z dodatkiem miodu – idealny duet

6. Aspiryna na trądzik torbielowaty

Choć aspiryna kojarzy nam się zazwyczaj z lekiem na ból i przeziębienie, okazuje się, że lekarstwo to może służyć również naszej skórze.

Wysoka zawartość kwasu salicylowego pomaga zmniejszyć widoczność trądziku chroniąc jednocześnie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i dostarczając swoistej bariery ochronnej.

Stosowanie aspiryny na skórę usuwa martwe komórki, koi podrażnienia i stany zapalne oraz stabilizuje funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Sposób zastosowania

  • Zmiażdż kilka tabletek aspiryny i zwilż je odrobiną soku z cytryny.
  • Wetrzyj produkt w miejsca, gdzie pojawił się trądzik i pozostaw na około 30 minut.
  • Następnie spłucz letnią wodą. Powtarzaj zabieg trzy razy w tygodniu.
  • Pamiętaj, żeby stosować to naturalne remedium jedynie w godzinach nocnych, ponieważ w ten sposób unikniesz skutków bocznych spowodowanych działaniem promieni słonecznych.

Czy trądzik torbielowaty stał się Twoim najgorszym koszmarem? Koniecznie zatem wybierz jedno lub kilka z proponowanych przez nas naturalnych remediów. Jak najszybciej zastosuj w swojej pielęgnacyjnej rutynie.

Staraj się jednak unikać łączenia ze sobą zbyt wielu remediów, aby nie ryzykować zbytnim podrażnieniem skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.