Tarczyca - 7 oznak, że nie funkcjonuje poprawnie
Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi, a swym kształtem przypomina motyla.
Pomimo swego małego rozmiaru, tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w naszym ciele. Jakiekolwiek zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu.
Trudno uwierzyć, że taki mały narząd może mieć tak istotne znaczenie dla działania organizmu. Kiedy produkuje zbyt dużo lub zbyt mało hormonu, Twoje ciało wyśle Ci liczne sygnały, abyś wiedziała, że coś jest nie tak.
Poniżej zaprezentujemy 7 oznak, które mogą być objawem tego, że Twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo.
1. Chora tarczyca – dolegliwości z gardłem
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, tarczyca znajduje się w szyi, niedaleko gardła . To dlatego, kiedy coś jest nie tak, odczuwasz:
- Ból lub silny dyskomfort w tej okolicy.
- Ciągły ból gardła lub innego rodzaju zapalenie.
- Zmiany w głosie.
Jeżeli zaczynasz regularnie dostrzegać któreś z powyższych symptomów, skontaktuj się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Nawet jeśli niektóre lekarstwa złagodzą dyskomfort na krótką metę, problem może przerodzić się w przyszłości w coś poważniejszego.
2. Trudności z koncentracją
Wraz z wiekiem, nasz umysł nie pracuje tak, jak kiedyś. Jednak jeśli sytuacja pogarsza się nagle i zaczynasz zapominać proste, codzienne rzeczy lub też nie jesteś w stanie się skoncentrować, czas odwiedzić lekarza.
Wiele kobiet kojarzy owe objawy z menopauzą lub inną dolegliwością związaną z wiekiem. Jednakże, zmiany hormonalne w tarczycy mogą również doprowadzić do trudności z koncentracją.
Kiedy pacjenci z niedoczynnością tarczycy poddają się właściwemu leczeniu, są zaskoczeni jak szybko ich pamięć wróciła do normy. Zawsze pamiętaj o tym, żeby skonsultować się z lekarzem przed postawieniem diagnozy na własną rękę.
Nawet jeśli przechodzisz przez menopauzę, nie powinnaś obwiniać jej za wszystkie symptomy.
3. Wypadanie włosów i sucha skóra
Utrata pewnej ilości włosów jest normalna, szczególnie wiosną i zimą. Jeśli jednak wypadanie włosów przyjmuje niecodzienne rozmiary, może to oznaczać, że Twoja tarczyca nie funkcjonuje tak, jak powinna.
Kolejnym sygnałem są zmiany w skórze. Sucha, swędząca skóra może być wynikiem wolniejszego metabolizmu i zmniejszonej potliwości. Jedną z przyczyn tych zmian jest źle pracująca tarczyca.
Tym symptomom mogą towarzyszyć przerwy w cyklu wzrostu włosów.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Zaburzenia hormonalne – 7 niepozornych nawyków, które je wywołują
4. Zmiany w wadze
Nagły wzrost lub obniżenie wagi bez wyraźnej przyczyny jest powodem do niepokoju. To jeden z najczęstszych symptomów niedoczynności tarczycy.
Dzieje się tak, kiedy tarczyca słabo funkcjonuje, co obniża wydajność całego organizmu. Zdarza się też, że nasz zmysł smaku ulega otępieniu, jedzenie nie smakuje tak samo, ponieważ źle funkcjonująca tarczyca zmienia Twoje zmysły (nie tylko smak, ale również dotyk i zapach).
5. Ciągłe zmęczenie
Senność oraz wydłużenie czasu odpoczynku może być sygnałem tego, że Twoja tarczyca jest zagrożona. Kiedy ten gruczoł nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, ciało spowalnia pracę. To sprawia natomiast, że czujemy się stale zmęczeni.
Niewyjaśnione bóle mięśni oraz skurcze są następnym objawem. Niedobór hormonów, jakie produkuje tarczyca może doprowadzić do zmian w nerwach, które wysyłają sygnały z mózgu do reszty organizmu. To powoduje skurcze i uczucia dotyku w różnych częściach ciała.
Jednakże, pamiętaj, że te dwa problemy występują również u diabetyków nie dbających właściwie o swoje schorzenie. W każdym razie, zwracaj uwagę na symptomy i nie zapomnij o konsultacji z lekarzem.
6. Zmiany nastrojów i ucisk w żołądku
Nadmiar lub deficyt hormonów tarczycy w ciele może sprawić, że będziesz czuła irytację, niepokój lub gniew. Może również wprawić Cię w uczucie ciągłego smutku lub depresję, ponieważ zmienia poziom serotoniny w mózgu .
I jeśli to jeszcze nie wystarcza, kiedy Twoja tarczyca źle funkcjonuje, to możesz ponadto mieć problemy z trawieniem oraz ucisk w żołądku, które nie znikają wraz z poprawieniem diety czy ćwiczeniami fizycznymi.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Muzyka – jaki wpływ ma na nasz nastrój?
7. Kołatanie serca, podwyższone ciśnienie oraz inne objawy
Kołatanie odczuwane w szyi może być także oznaką tego, że Twoja tarczyca nie pracuje poprawnie. Zwykle towarzyszy temu wysokie ciśnienie krwi oraz powoduje, że nasz cholesterol wzrasta.
Problemy z tarczycą powinny być leczone przez lekarza. Ćwiczenia i zdrowe odżywianie nie wystarczą.
Zwracaj uwagę na to, co mówi Twoje ciało
Jak widzisz, tarczyca może powodować wiele zmian w organizmie, poczynając od gwałtownej utraty lub nabrania wagi na poważniejszych symptomach kończąc. Jeżeli te oznaki zostaną zignorowane, zaburzenia się tylko pogorszą.
Problemy z tarczycą występują częściej po 35. roku życia i dotykają głównie kobiet. Szacuje się, że na świecie ponad 300 milionów ludzi cierpi na niedoczynność tarczycy. Z pomocą lekarstw, są oni w stanie prowadzić normalne życie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Efe Salud. (n.d.). Tiroides: síntomas de que no funciona correctamente. Retrieved February 14, 2019, from https://www.efesalud.com/tiroides-sintomas-no-funciona-correctamente/
- National Institutes of Health. (n.d.). Piense en su tiroides. Retrieved February 14, 2019, from https://salud.nih.gov/articulo/piense-en-su-tiroides/
- American Cancer Society. (n.d.). Signos y síntomas del cáncer de tiroides. Retrieved February 14, 2019, from https://www.cancer.org/es/cancer/cancer-de-tiroides/deteccion-diagnostico-clasificacion-por-etapas/senales-sintomas.html
- Clínica Universitaria de Navarra. (n.d.). Hipertiroidismo: qué es, causas, síntomas y tratamiento. CUN. Retrieved February 14, 2019, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/hipertiroidismo
- Clínica Universitaria de Navarra. (n.d.). Hipotiroidismo: qué es, causas, síntomas y tratamiento. Clínica Universidad de Navarra. Retrieved February 14, 2019, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/hipotiroidismo