W tym okresie życia wiele kobiet czuje potrzebę poświęcenia się samym sobie, przez co może ucierpieć ich życie towarzyskie. Nie jest to jednak powód do niepokoju - to naturalny i pozytywny aspekt menopauzy.
Menopauza to okres życia kobiety rozpoczynający się najczęściej między 45. a 55. rokiem życia. W tym czasie wygasają czynności jajników i nie występuje owulacja. Oznacza to, że kobieta nie może już zajść w ciążę.
Dodatkowo zmniejsza się wydzielanie hormonów taki jak estrogen i progesteron, co prowadzi do innych zmian w ciele i licznych objawów, które mogą towarzyszyć kobiecie nawet przez kilka kolejnych lat. Do najczęściej występujących objawów menopauzy możemy zaliczyć uderzenia gorąca, zwiększoną potliwość i wahania nastroju.
Istnieje jednak cała gama innych symptomów, które również towarzyszą menopauzie, a na które kobieta często nie jest przygotowana. Oto 8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć zanim dopadnie Cię menopauza.
Menopauza – poznaj jej objawy
Zaburzenia rytmu serca
W okresie około menopauzalnym kobiecie mogą doskwierać zwłaszcza palpitacje serca. Wiele kobiet jest jednak zaskoczonych takim objawem!
Najczęściej ma on związek ze zmianami hormonalnymi, choć nie można wykluczyć także choroby układu krążenia.
Podwyższony cholesterol
Estrogen jest hormonem odpowiedzialnym za regulację cyklu menstruacyjnego. Ponadto obniża poziomu złego cholesterolu, przy jednoczesnym podwyższaniu dobrego cholesterolu. Kiedy poziom estrogenu spada, może dojść do podwyższenia poziomu złego cholesterolu.
Na szczęście zmiana nawyków i prowadzenie zdrowego trybu życia, jeszcze zanim rozpocznie się menopauza, pomoże Ci uniknąć tego typu problemów.
Menopauza to okres w życiu, który bardzo skłania do autorefleksji. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie i wynikającymi z tego wahaniami nastroju.
Zmiana ta jest bardziej widoczna u ekstrawertyków, ponieważ przez zmianę sposobu bycia zdarza się im zaniedbywać (dotąd dość istotne) życie towarzyskie.
Na początku okresu menopauzy wiele kobiet czuje potrzebę przemyślenia swojego życia i poświęcenia więcej czasu swoim potrzebom.
Nie warto więc przejmować się zbyt bardzo taką zmianą, gdyż może być ona właściwie jednym z najbardziej pozytywnych aspektów menopauzy, na przykład dla kobiet, które wcześniej całe życie stawiały potrzeby innych osób ponad swoimi.
Czas na zdrową dietę
Wiele produktów sprzedawanych w sklepach zawiera ogromne ilości substancji chemicznych. Te z kolei blokują działanie hormonów i w rezultacie wywołują zaburzenia hormonalne u kobiet przechodzących menopauzę.
Właśnie dlatego niezwykle ważne jest dbanie o zdrową dietę, bogatą w naturalne organiczne produkty oraz unikanie wszystkich produktów zawierających parabeny, ftalany czy bisfenol.
Najlepiej jest wzbogacić swoją dietę o duże ilości warzyw i owoców, które są źródłem substancji odżywczych i związków, dzięki którym menopauza przechodzi łagodniej.
Osłabienie włosów, a menopauza
Zmiany hormonalne towarzyszące menopauzie mogą znacznie osłabić kondycję Twoich włosów. Mogą się one stać słabsze, rzadkie i wysuszone. Bardzo częstym problemem jest też ich nadmierne wypadanie.
W związku z tym należy dbać o zdrową dietę, bogatą w witaminy, minerały i proteiny, oraz ograniczyć wpływ czynników niszczących włosy, takich jak wysoka temperatura czy substancje chemiczne.
Wahania nastroju
Wahania nastroju są ściśle związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.
Mogą one prowadzić do wyjątkowej nadwrażliwości, braku stabilności emocjonalnej oraz znacznego spadku libido.
Senność, a menopauza
Co nie powinno dziwić – zaburzenia hormonalne prowadzą także do zwiększonego zapotrzebowania na sen.
W związku z tym drzemki w ciągu dnia są całkiem normalne w okresie menopauzy. Nie powinny być one jednak dłuższe niż 30 minut, aby nie zaburzać normalnego cyklu snu i czuwania.
Jednym z najpowszechniejszych objawów menopauzy są uderzenia gorąca. Jednak niewiele kobiet wie, jak skutecznie sobie z nimi radzić.
Są one uciążliwe zwłaszcza w nocy, gdyż uniemożliwiają odpowiedni wypoczynek, a to w konsekwencji obniża także wydajność następnego dnia. Zmęczenie, irytacja i wygląd skóry mogą znacznie obniżyć Twoje samopoczucie.
Jak temu zaradzić?
Przede wszystkim należy wybierać luźne i przewiewne ubrania (także piżamy).
Używaj pościeli pościeli z oddychających materiałów, a jeśli to konieczne – spij przy włączonym wentylatorze.
Pamiętaj, że menopauza i jej objawy mogą być łagodzone skutecznie przez różne techniki relaksacyjne.
Potter, B., Schrager, S., Dalby, J., Torell, E., & Hampton, A. (2018). Menopause. Primary Care – Clinics in Office Practice. https://doi.org/10.1016/j.pop.2018.08.001
Santoro, N., Epperson, C. N., & Mathews, S. B. (2015). Menopausal Symptoms and Their Management. Endocrinology and Metabolism Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.ecl.2015.05.001
Wrzody układu pokarmowego to rodzaj zmiany, która atakuje błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Chociaż częstość występowania tych owrzodzeń maleje, nadal…
Wnętrostwo lub niezstąpienie jąder to zaburzenie charakteryzujące się niepełnym zejściem jednego lub obu jąder przez kanał pachwinowy do moszny. Według…