Palpitacje serca - 6 rzadko występujących przyczyn

Przyczyną palpitacji serca może być zarówno brak aktywności fizycznej jak i jej nadmiar. Aby odpowiednio zadbać o zdrowie konieczna jest bowiem równowaga i znalezienie złotego środka.
Palpitacje serca - 6 rzadko występujących przyczyn

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy pojawiają się u Ciebie palpitacje serca i nie masz pojęcia dlaczego? Choć może ciężko Ci będzie w to uwierzyć, powodów, dla których pojawiają się palpitacje serca jest całe mnóstwo – nie wszystkie są też tak całkiem oczywiste.

Istnieją rozmaite przyczyny występowania tej dolegliwości i w dzisiejszym artykule podamy Ci główne spośród nich. Koniecznie się z nimi zapoznaj i w miarę możliwości poszukaj rozwiązania problemu.

Palpitacje serca – czym tak naprawdę są?

Zanim zaczniemy opowiadać Ci o przyczynach, dla których pojawiają się palpitacje serca, warto widzieć, czym tak naprawdę one są. Przypominają one nieco uczucie ciężkości na sercu. Wywołuje ono szybszy puls, zmuszając serce do cięższej pracy.

Niektórzy opisują to zjawisko jako trzepotanie skrzydeł małego ptaka zamkniętego w klatce piersiowej.

Lekarz i serce

Palpitacjom serca towarzyszą często:

  • Zawroty głowy
  • Mdłości
  • Ataki paniki i stany lękowe
  • Ból gardła i szyi

Może zainteresuje Cię również artykuł: Atak paniki: coś czego nikt nie zrozumie

Palpitacje serca – kilka powodów, dla których się pojawiają

Jeżeli pojawiają się u Ciebie palpitacje serca, koniecznie musisz przeanalizować swój styl życia. Czasami wystarczy kilka niewielkich zmian aby raz na zawsze zapomnieć o tym problemie.

1. Niepokój

Niepokój to jeden z głównych powodów, dla których występują palpitacje serca. Dlatego to bardzo ważne, aby nauczyć się kontrolować emocje i należycie sobie z nimi radzić, zwłaszcza, jeśli jesteś u progu wystąpienia ataku paniki.

Palpitacje serca spowodowane niepokojem i stanem lękowym nie stwarzają większego ryzyka dla zdrowia, ale tak czy inaczej musisz nauczyć się uspokajać i spróbować opanować swoje emocje. Dzięki temu problem zniknie.

Kobieta obgryza paznokcie

Jednym ze sposobów na uspokojenie się w takim krytycznym momencie jest położenie się na plecach, uspokojenie się i pomyślenie o czymś, co działa na Ciebie kojąco. Dzięki temu przestaniesz na chwilę myśleć o szalonym biciu Twojego serca.

Po upływie kilku minut poczujesz, jak Twoje serce wraca do swojego normalnego rytmu.

Dobrym pomysłem jest również unikanie kofeiny, zwłaszcza w stresujących momentach, kiedy to nasilają się ataki paniki. Sięgnij zamiast tego po filiżankę herbaty rumiankowej bądź miętowej.

2. Stres

Jeżeli Twoje życie pełne jest stresu, nie łudź się, że Twoje serce tego nie odczuje. Jest to w rzeczywistości druga najczęściej występująca przyczyna, dla której pojawiają się palpitacje serca.

Jest tak dlatego, że pogarsza to znacznie przepływ krwi w organizmie. Skutkiem tego pojawiają się problemy powiązane z ciśnieniem oraz pracą serca.

Jeżeli ostatnio pojawiły się u Ciebie palpitacje serca, postaraj się:

  • Wykonywać ćwiczenia rozładowujące stres i uwalniające energię
  • Prowadzić spokojniejsze życie
  • Starannie dopracować plan zajęć, aby praca i życie prywatne były na swoim miejscu

3. Brak aktywności fizycznej

Czy jesteś osobą, która szerokim łukiem omija jakąkolwiek formę aktywności fizycznej? Być może czeka Cię zmiana nawyków, mająca na celu poprawę jakości życia i lepsze zdrowie.

Choć może trudno Ci w to uwierzyć, brak aktywności fizycznej lub niewielka jej ilość również jest jedną z głównych przyczyn, dla których pojawiają się palpitacje serca.

Dlatego to takie ważne, aby wykonywać ćwiczenia bądź spacery co najmniej dwa razy w tygodniu przez pół godziny. Brak aktywności fizycznej i otyłość to nasi największy wróg!

Dla wielu z nas wyjście z domu do pracy bądź wybranie się do supermarketu stanowi wystarczający wysiłek. Okazuje się jednak, że – jak donoszą specjaliści i lekarze – sport powinien polegać na ćwiczeniu, a nie jedynie na zajmowaniu się codziennymi pracami.

Otyły mężczyzna siedzi na kanapie z pilotem w ręku

Jeżeli nie dasz sobie czasu na sport, nie założysz sportowej odzieży i nie zaplanujesz tego zajęcia, Twój umysł i ciało nie zarejestruje tej czynności jako treningu.

4. Nadmiar aktywności fizycznej

Wiemy doskonale, że żadna skrajność nie jest dobra. Dlatego też nadmiar aktywności fizycznej bądź zbyt duża jej intensywność, może być równie szkodliwa jak jej brak.

Negatywny efekt może być jeszcze silniejszy, jeśli masz więcej niż 40 lat bądź jeśli wybierasz skrajnie wysiłkowe dyscypliny sportowe.

Jeśli wykluczyliśmy wszystkie inne przyczyny, dla których pojawiają się palpitacje serca, może się nią okazać właśnie nadmierna aktywność fizyczna. Aby upewnić się, że nie zrobisz sobie w ten sposób krzywdy zapamiętaj poniższe wskazówki:

  • Ćwicz zgodnie z rytmem, jaki podpowiada Ci Twoje ciało i na tyle, na ile pozwala Ci kondycja.
  • Zacznij od lekkich ćwiczeń aby z czasem zwiększać poziom intensywności.
  • Poproś o wskazówki specjalistę lub trenera.
  • Zanim włączysz jakiś sport do swojego codziennego życia, wykonaj badania lekarskie i skonsultuj się ze specjalistą.
  • Przed rozpoczęciem ćwiczeń rozciągaj się i zrób rozgrzewkę.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Podstawowe błędy przed treningiem

5. Niskie ciśnienie tętnicze

Niskie ciśnienie tętnicze, znane również jako niedociśnienie, może być niebezpieczną przypadłością. Ma ono bezpośredni wpływ na serce i jego pracę, dlatego też może wywołać jego kołatanie. Towarzyszy temu również uczucie ciężkości na sercu.

Jeżeli Twój lekarz zdiagnozował u Ciebie niedociśnienie, to bardzo ważne, by co do joty stosować się do jego wskazań i instrukcji. Najważniejsze to nie pomijać przyjmowania leków ani nie zmieniać ich dawek.

Jeżeli nie chcesz obciążać serca, ale jednocześnie zależy Ci, żeby zadbać o jego aktywność, spaceruj. Jeden spacer dziennie to doskonały nawyk.

6. Wcześniej przebyte choroby serca

Czy w jakimś momencie Twojego życia pojawiła się u Ciebie jakaś choroba serca? Bywa, że pewne zaburzenia pracy tego organu występują w bardzo młodym wieku bądź w okresie dojrzewania i z czasem znikają.

Problem polega jednak na tym, że z czasem czynniki takie jak stres oraz złe nawyki mogą doprowadzić do tego, że pojawi się u nas kołatanie serca.

Badanie ekg a palpitacje serca

Jeżeli już kiedyś wystąpiły u Ciebie choroby serca, pamiętaj, żeby:

  • Ograniczyć nadużywanie kofeiny oraz alkoholu
  • Utrzymywać regularną (lecz nie nazbyt intensywną) aktywność fizyczną
  • Co 6 miesięcy przeprowadzać badania lekarskie
  • Informować lekarza o jakichkolwiek zmianach zaobserwowanych u siebie pod wpływem lekarstw

Na zakończenie

Jak widzisz, palpitacje serca mogą mieć wiele przyczyn – niektóre z nich wcale nie są powszechnie znane. Zalecamy Ci nigdy nie ignorować tego objawu.

Jeżeli pojawiły się one jednorazowo, generalnie raczej nie ma powodu do obaw, ale zawsze warto potraktować je jako sygnał, że czas zmienić nawyki na zdrowsze.

Jeżeli jednak palpitacje serca utrzymują się niezmiennie, koniecznie jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.