Szyszynka - regulator cyklów i ezoteryczne "trzecie oko"

Szyszynka ma tendencję do zwapniania i z wiekiem przestaje dobrze funkcjonować, przez co mamy problemy z zasypianiem.
Szyszynka - regulator cyklów i ezoteryczne "trzecie oko"

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego, 2019

Szyszynka, łac. epiphysis cerebri, to gruczoł wydzielania wewnętrznego, który odgrywa ważną rolę w regulowaniu snu, rytmu dobowego i cyklów sezonowych.

Gruczoł ten jest mały (ma tylko około 8 milimetrów długości) i znajduje się w bardzo specjalnym, niewielkim miejscu w mózgu. Jest umiejscowiony pomiędzy dwiema półkulami, zaklinowany w obszarze, gdzie spotykają się dwie części wzgórza.

Szyszynka jest niezwykle ciekawym gruczołem ze względu na cały świat duchowości, magii i tradycji, który się wokół niej stworzył.

Nie jest to całkiem nowy przedmiot badań. W rzeczywistości już Descartes w swoim czasie powiedział, że tam właśnie znajduje się ludzka dusza. A także, zgodnie z bardziej mistycznymi tradycjami, nasze “trzecie oko”.

Jednakże, poza tymi mniej naukowymi teoriami, prawda kryjąca się za tym małym gruczołem wykracza daleko poza to, co nauka mogła nam o niej powiedzieć.

Jest to gruczoł, który jest niezbędny dla naszego zdrowia i zasługuje na głębsze zrozumienie.

Szyszynka reguluje cykle naszego ciała

Melatonina ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Ten hormon pozwala nam odpocząć, sprowadza sen, wzmacnia nasz układ odpornościowy  i chroni przed przedwczesnym starzeniem się mózgu.

szyszynka w ludzkim mózgu
  • Należy wiedzieć, że szyszynka jest całkowicie odpowiedzialna za produkcję melatoniny, która uzależniona jest od czynników świetlnych – odbywa się tylko w ciemności.
  • Proces ten jest regulowany przez światłoczułe komórki siatkówki. Wykrywają one światło i wysyłają odpowiednią informację do szyszynki.

Jest to absolutnie doskonały, fascynujący proces. Wiadomo również, że odpowiednia regulacja melatoniny oznacza więcej energii i lepszy stan Twojego zdrowia. Jednak problem z szyszynką polega na tym, że starzeje się szybciej.

Przyjrzyjmy się kilku istotnym faktom:

Szyszynka i kalcyfikacja

Szyszynka działa jak idealny zegar biologiczny, który pomaga nam przystosować się do zmieniających się pór roku, lepiej spać w nocy i zsynchronizować się z cyklami natury.

Stanowi to dość istotny problem w dzisiejszym zapracowanym świecie. Ciągle bowiem znajdujemy się w sztucznym świetle, które wpływa na wewnętrzną równowagę szyszynki.

  • Powinniśmy pamiętać i mieć na uwadze, że gruczoł ten jest bardzo wrażliwy na czynniki takie jak zanieczyszczenie, światło elektryczne, stres i niedobór witaminy D.
  • Ciekawe jest również to, że szyszynka otrzymuje więcej krwi niż jakakolwiek inna część mózgu. W rzeczywistości otrzymuje prawie tyle samo krwi co nerki.
  • Jednak po osiągnięciu dojrzałości jej aktywność spada.
  • W miarę starzenia, szyszynka ma tendencję do zwapnienia.
  • Zwapniona szyszynka nie działa tak dobrze. Oznacza to, że nie tylko masz problemy ze snem, odczuwasz zmęczenie i masz problemy z pamięcią, ale także zwiększa się ryzyko, że w podeszłym wieku, mózg nie zachowa odpowiedniej sprawności.

Twoje “trzecie oko” bądź siedlisko duszy

Jak powiedzieliśmy na początku, w wielu duchowych filozofiach, szyszynka symbolizuje trzecie oko. Jest ono bowiem zdolne do duchowego przebudzenia, jak również skrywa najbardziej wrażliwe zdolności lub podwyższony stan świadomości.

Praktyki takie jak joga stymulują ten obszar twojego mózgu. Istnieją również zwierzęta, które naprawdę mają to “trzecie oko”.

szyszynka

Hatteria na przykład, jest rodzajem gada z Nowej Zelandii. Posiada on małe oko na głowie spełniające specyficzne role: hormonalną i termoregulacyjną.

Jak można dbać o szyszynkę?

Największym zagrożeniem dla szyszynki jest zwapnienie.

Jest to proces bardzo trudny do powstrzymania, ze względu na starzenie się organizmu. Istnieją jednak pewne działania, które podejmowane w parze ze zdrowym stylem życia, mogą go opóźnić.

Oto kilka porad:

  • Żyj w zgodzie z cyklami przyrody i światła słonecznego.
  • innymi słowy, zalecane jest wykorzystywanie słonecznych godzin, aby udać się na spacer i zaczerpnąć kąpieli słonecznej (należy jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciw promieniowaniu UV)
  • Światło emitowane przez komputer, tablet, telefon czy telewizor jest bardzo szkodliwe dla szyszynki.
  • Aby pozwolić jej prawidłowo wykonywać swoją pracę, należy zaprzestać korzystania z tych urządzeń na godzinę przed snem.
  • Śpij w całkowitej ciemności.
  • Włącz do diety suplementację witaminą D.
  • Zanieczyszczenie, szczególnie fluorem, jest bardzo szkodliwe dla szyszynki. Jedną z metod na pozbycie się nadmiaru fluoru jest spożywanie świeżych owoców, w szczególności tamaryndowca.
szyszynka

Wprowadź zdrowe nawyki do swojego stylu życia i poświęć trochę uwagi temu małemu gruczołowi w Twoim mózgu, jeśli chcesz naprawdę zadbać o swoje zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.