Szmery w sercu: 7 objawów, na jakie zwróć uwagę
Szmery w sercu to dolegliwość, na którą uskarża się naprawdę wielu ludzi. Chociaż prawdą jest, że w większości przypadków objawy takie są zupełnie nieszkodliwe, to jednak warto się czegoś na ich temat dowiedzieć.
Zasadniczo szmery w sercu spowodowane są przez nierównomierny przepływ krwi przez serce, która powoduje generowanie nietypowych dźwięków podczas przechodzenia przez naczynia krwionośne i zastawki serca, zwanych potocznie szmerami.
Szmery w sercu można klasyfikować na różne sposoby w zależności od tego, jaki rodzaj choroby serca mogą oznaczać, jednak większość z nich, jak już wspomnieliśmy wcześniej, jest zupełnie nieszkodliwa.
Mogą jednak z czasem ujawnić bardziej poważne nieprawidłowości w pracy serca, stąd naprawdę wziąć to pod uwagę i spróbować poznać najbardziej typowe rodzajów schorzenia określanego ogólnie jako szmery w sercu.
Poniżej zamieściliśmy podstawowe informacje na ten temat, zapraszamy więc do zapoznana się z nimi.
1. Szmery w sercu: jaka jest ich podstawowa przyczyna?
Jakiś rodzaj nieprawidłowości w pracy zastawki: szmery w sercu mogą być spowodowane na przykład przez niedomykalność zastawki mitralnej. Jest to problem natury genetycznej, który w dłuższej perspektywie może wymagać pewnego rodzaju zabiegu chirurgicznego.
Czasami wywołują go choroby takie, jak miażdżyca, stąd też niebagatelne znaczenie ma odpowiednia opieka zdrowotna i regularne konsultacje u kardiologa.
Anemia: czy wiedziałeś o tym, że niedokrwistość (anemia) może również wywoływać szmery w sercu? To stwierdzenie jest prawdziwe, a jego przyczyną jest niedobór czerwonych krwinek, a zatem niższy poziom tlenu we krwi.
Skutkiem tego nasze serce jest zmuszone do szybszego pompowania krwi, co może wywoływać szmery w sercu. Cóż, wystarczy w tym przypadku uważać na poziom żelaza we krwi!
Problemy pojawiające między dwoma komorami serca: zasadniczo dotyczą one wzajemnej komunikacji między dwoma przedsionkami lub między obiema komorami serca. Ich przyczyna zazwyczaj także ma podłoże genetyczne.
Miażdżyca: jest to choroba, która musimy wziąć pod uwagę, ponieważ wpływa zarówno na nasze tętnice, jak i zastawki naszego serca.
Nieprawidłowości w pracy serca spowodowane są przez obecność przewężeń w naczyniach krwionośnych, co powoduje z kolei zaburzenia rytmu obiegu krwi i objawia się poprzez emitowanie charakterystycznych odgłosów w tętnicach wieńcowych, określanych ogólnie jako szmery w sercu.
Inne zagadnienia związane z sercem: niekiedy gorączka lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszej tarczycy mogą także wywoływać szmery w sercu. Musimy również wziąć pod uwagę te okoliczności.
2. Najbardziej typowe objawy szmerów w sercu
Często szmery w sercu kojarzą nam się ze zwykłym zmęczeniem. Co więcej, zazwyczaj gdy zaburzenia pracy serca występują u kobiet, to nie spotykają się u nich ze szczególną atencją.
Czynniki takie jak stres, niepokój lub klasyczne zmęczenie bogatym we wrażenia dniem codziennym skłaniają nas do traktowania niektórych dolegliwości jako „normalnych”, podczas gdy w rzeczywistości należałoby zwrócić na nie uwagę.
Należy koniecznie poznać swoje ciało, dowiedzieć się, jak rozpoznawać wysyłane przez nie sygnały, słuchać tego, co, co organizm stara się nam powiedzieć oraz nie zaniedbywać żadnego aspektu związanego ze stanem Twojego zdrowia. Należy wziąć zatem pod uwagę następujące objawy:
- Podczas nawet niezbyt intensywnego wysiłku fizycznego możesz zauważyć na przykład mocno przyśpieszone bicie serca.
- Wspinaczka na drabinę lub po schodach, krótkie podbiegnięcie, aby złapać metro lub autobus, czy też typowy pośpiech związany z porannymi przygotowaniami do pracy mogą wiązać się z charakterystycznym uczuciem zmęczenia i nagłym wzrostem tętna.
- Jest to najbardziej charakterystyczny objaw dolegliwości określanych ogólnie jako szmery w sercu.
- Masz kłopoty z oddychaniem. Na przykład, kiedy spacerujesz już od pewnego czasu możesz zauważyć u siebie potrzebę zatrzymania się z powodu nagłej zadyszki.
- Czujesz ból w klatce piersiowej, przypominający gorącą płytkę przyłożoną do tego miejsca ciała, za każdym razem, gdy pozwolisz sobie na trochę wysiłku fizycznego.
- W cięższych przypadkach powszechnym objawem jest sinienie palców u rąk lub ust po wejściu po schodach lub dłuższym spacerze. Jest to objaw zaawansowanego niedoboru tlenu we krwi, znanego pod nazwą sinicy, a zatem należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
- Masz opuchnięte ciało i cierpisz na chroniczne zatrzymywanie płynów w organizmie.
- Po nawet niewielkim wysiłku żyły na Twojej szyi zauważalnie puchną.
- Musisz być bardzo czujny w przypadku najmniejszego nawet objawu. Jeśli zauważysz na przykład, że Twoje dzieci nie rozwijają się prawidłowo w stosunku do ich wieku i że często skarżą się one na zmęczenie, należy powiadomić o tym fakcie pediatrę.
3. Szmery w sercu: czy można im zapobiec?
Należy pamiętać, że szmery w sercu są częściowo wywołane problemami natury genetycznej, tak więc najbardziej odpowiednie w takim przypadku postępowanie będzie zawsze opierało się na przestrzeganiu zaleceń lekarza.
Wysoka jakość życia i zdrowe nawyki zawsze będą pomocne w unikaniu wielu problemów związanych z sercem. Nigdy więc nie powinieneś się nawet zastanawiać nad zlekceważeniem poniższych wskazówek:
- Uważaj na poziom cholesterolu we krwi. Utrzymując go na prawidłowym poziomie możesz wpływać na spowolnienie zjawiska stwardnienia tętnic i żył, a także zapewnić sobie prawidłowe krążenie krwi.
- Zapewnij sobie odpowiedni poziom żelaza we krwi, aby uniknąć zapadnięcia na anemię. Nigdy nie lekceważ produktów spożywczych o wysokiej zawartości żelaza i witaminy C, które pomogą Ci skutecznie uniknąć zachorowania na anemię.
- Przestrzegaj zrównoważonej i różnorodnej diety, postaraj się ograniczyć spożycie tłuszczu, żywności przetwarzanej przemysłowo, rafinowanej mąki i soli.
- Istnieją odpowiednie herbaty i napary dobrze dostosowane na potrzeby dbania o zdrowie serca. Zawierają one na przykład takie składniki, jak skrzyp, melisę, korzeń kozłka, głóg, rozmaryn i rutę, a nawet zieloną herbatę. Zobaczysz, że Ci zasmakują!
- Nie zapomnij o choćby niewielkiej ilości ćwiczeń fizycznych każdego dnia. Jeśli nie masz żadnych poważnych problemów z sercem, nigdy nie zaniedbuj zrobienia kilku ćwiczeń, co pozwoli Ci utrzymać serce w dobrej kondycji. Wystarczy do tego zaledwie 20 minut spaceru dziennie lub wizyta na basenie pływackim.
- I na koniec pora na najważniejszą radę – ustal sobie harmonogram okresowych konsultacji u swojego kardiologa, co pozwoli Ci wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne, typu szmery w sercu. Twoje zdrowie jest tego warte.