Szampony i maski do włosów - 4 rodzaje oczyszczające
Szampony i maski do włosów to ogromna część naszych regularnych wydatków. Na naszych nawykach koncerny zarabiają miliardy, a my mimo wszystko nie zawsze osiągamy zamierzony cel, jakim mają być piękne, zdrowe i mocne włosy.
Okazuje się bowiem, że nie zawsze nasze włosy potrzebują kolejnej komercyjnej odżywki czy maski. Wręcz przeciwnie – raz na jakiś czas potrzebny im detoks i chwila wytchnienia.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naturalnych metod pielęgnacji włosów? Koniecznie czytaj dalej i poznaj 4 przepisy na domowe szampony i maski do włosów.
Część komercyjnych szamponów i odżywek, zamiast wzmacniać nasze włosy, tylko niepotrzebnie je osłabia i obciąża. Prowadzi to do takich niepożądanych efektów jak ich szybsze przetłuszczanie się czy puszenie.
Aby tego uniknąć, możesz wybierać produkty do pielęgnacji włosów przygotowane w stu procentach z naturalnych produktów. Domowe szampony i maski nie tylko zadbają o Twoje włosy, ale także ułatwią naturalny proces detoksu.
Domowe szampony i maski oczyszczające
Poniżej znajdziesz przepisy na 4 domowe produkty do pielęgnacji włosów. Każdy z nich pomoże Ci uniknąć takich problemów jak nadmierne wypadanie kosmyków, rozdwajające się końcówki czy łamliwość włosów. Koniecznie przyjrzyj się uważnie poniższym przepisom i wybierz ten, który najlepiej sprosta Twoim wymaganiom.
Przeczytaj również: Rozdwajające się końcówki – 5 maseczek do włosów
1. Szampony nawilżające z cytryną, aloesem i papryką: domowa receptura
Szampony zawierające aloes i sok z cytryny to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na nawilżenie włosów i oczyszczenie skóry głowy.
Pamiętaj jednak, że cytryna może wywołać delikatny efekt dekoloryzacji – nie należy więc używać zbyt dużej ilości soku, jeśli zależy Ci na utrzymaniu ciemnego i głębokiego koloru. Co więcej, ten produkt pozwoli Ci także uporać się z uciążliwym swędzeniem skóry głowy.
Składniki:
- 2 cytryny (sok)
- 1 szklanka żelu aloesowego
- 1/2 pokrojonej papryki (bez nasion)
Sposób przygotowania:
- Umieść wszystkie składniki w blenderze, a następnie dokładnie zmiksuj.
- Przelej przygotowany produkt do plastikowego pojemnika.
- Przechowuj w lodówce.
Jak stosować?
Domowe szampony można spokojnie stosować nawet codziennie. Pamiętaj jednak, by wybierać w stu procentach naturalne i organiczne produkty – w przypadku aloesu, najlepiej jest samodzielnie wydobyć żel z łodygi tej rośliny.
Jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj że naturalny żel aloesowy dostaniesz w sklepach specjalizujących się w produktach ekologicznych.
2. Szampon z mlekiem kokosowym i aloesem normalizujący pH skóry głowy
Niepokoi Cię pH skóry głowy i włosów? Jeśli tak, to koniecznie musisz wypróbować domowe szampony i maseczki zawierające mleko kokosowe i aloes.
Produkty te – stosowane co najmniej raz w tygodniu – zapewnią Ci normalizację pH skóry głowy. Pamiętaj jednak, by przechowywać je w lodówce.
Składniki:
- 1/2 szklanki mleka kokosowego
- 1 szklanka żelu aloesowego
Sposób przygotowania:
- Wymieszaj składniki w misce używając drewnianej szpatułki lub łyżki.
- Następnie przełóż produkt do plastikowego pojemnika.
- Przechowuj w lodówce lub innym chłodnym i ciemnym miejscu.
Jak stosować?
- Wyjmij pojemnik z lodówki.
- Stosuj co najmniej raz w tygodniu.
- Po użyciu odłóż pojemnik do lodówki.
Mleko kokosowe dostaniesz z pewnością w sklepach ze zdrową żywnością lub w większych supermarketach. Jeśli jednak wolisz wykorzystać produkt, co do którego naturalnych właściwości będziesz mieć stuprocentową pewność, możesz przygotować mleko kokosowe samodzielnie w domu.
Składniki:
- 4 szklanki wody z kokosa
- 1 kokos pokrojony na kawałki
Jak przygotować?
- Miksuj składniki tak długo, aż uzyskasz gładką napój.
- Odcedź przez sitko lub gazę.
- Przechowuj w szklanym słoiku.
- Przetrzymuj w lodówce przez maksymalnie 4 dni.
Domowej roboty mleko kokosowe posłuży Ci nie tylko do przygotowania takich produktów pielęgnacyjnych jak szampony i maski do włosów, ale również naturalny produkt do pielęgnacji skóry.
3. Maska do włosów z mlekiem kokosowym
Szampony naturalne raczej się nie pienią, co dla niektórych osób oznacza, że są mniej wydajne i skuteczne. Jeśli zależy Ci na efekcie bardziej zbliżonym do komercyjnych produktów, koniecznie wypróbuj ten sposób na domową maseczkę z mlekiem kokosowym.
Co będzie Ci potrzebne?
- 4 łyżki stołowe mleka kokosowego
- 1 łyżeczka odżywki do włosów
Sposób przygotowania:
- Wymieszaj składniki.
- Dokładnie pokryj całą powierzchnię włosów – od nasady po końcówki.
- Następnie delikatnie masuj skórę głowy.
- Pozostaw maseczkę na głowie przez 20 minut.
- Spłucz dużą ilością wody.
- Rozczesz włosy.
Taka mieszanka komercyjnego produktu z naturalnym mlekiem kokosowym to gwarancja skutecznego detoksu włosów. Stosuj ten produkt raz w tygodniu, a dodatkowo przyspieszy on porost włosów.
4. Maseczka na przetłuszczające się włosy
Jeśli cierpisz na problem nadmiernie przetłuszczających się włosów, koniecznie wypróbuj poniższy przepis. Aby ta domowa maseczka była skuteczna, stosuj ją nawet dwa razy w tygodniu, a Twoje włosy będą czyste, świeże i przyjemnie pachnące.
Składniki:
- 1/2 szklanki sody oczyszczonej
- 1 szklanka ciepłej wody
Sposób przygotowania:
- Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą.
- Pozostaw do rozpuszczenia.
Jak stosować?
- Zmocz włosy.
- Za pomocą szczotki zaaplikuj przygotowaną wcześniej mieszankę na włosy.
- Następnie delikatnie masuj skórę głowy.
- Pozostaw na 5 minut, aby składniki aktywne mogły zadziałać.
- Spłucz ciepła wodą, a następnie rozczesz włosy.
Maseczka ta jest niezwykle skutecznym sposobem na przetłuszczające się włosy. Soda oczyszczona pomaga bowiem ograniczyć produkcję łoju, który blokuje pory i wywołuje efekt nieświeżych i tłustych włosów.
Stosuj maseczkę dwa razy w tygodniu, a gdy przetłuszczanie włosów stanie się mniej uciążliwe, stosuj profilaktycznie raz na tydzień.
Przeczytaj również: Suchy szampon domowej roboty na przetłuszczające się włosy
Jak jeszcze oczyszczać włosy?
Szampony i maski oczyszczające to podstawa jeśli chodzi o naturalny detoks włosów. Oprócz tego możesz zastosować się jednak do kilku dodatkowych rad:
- Pij dużo wody bez dodatków smakowych i konserwantów.
- Zastąp szampony komercyjne tymi naturalnymi, przygotowywanymi w domu.
- Unikaj takich produktów do stylizacji włosów jak żele, gumy, lakiery, a także wszelkiego rodzaju spray’e.
- Zabiegi oczyszczające stosuj co najmniej raz w miesiącu.