Sypialnia bez brzydkich zapachów - 9 prostych trików
Sypialnia czy kuchnia to takie miejsca w naszym domu, w którym najłatwiej o nieprzyjemne zapachy. Na szczęście w prosty i tani sposób można pożegnać brzydkie zapachy raz na zawsze.
Przeczytaj ten artykuł i poznaj 9 trików, dzięki którym Twoja sypialnia stanie się najprzyjemniejszym miejscem w Twoim domu.
Sypialnia bez brzydkich zapachów
1. Regularnie otwieraj okna
Być może wyda Ci się to oczywiste, ale regularne wietrzenie jest niezwykle ważne, jeśli chcemy, by sypialnia była przyjemnym miejscem, wolnym od przykrych zapachów.
Tak zwane ,,ciężkie powietrze” może bowiem kumulować się w pomieszczeniu właśnie wtedy, gdy nie dociera do niego wystarczająco dużo świeżego powiewu powietrza.
Przeczytaj również: Rośliny, które oczyszczą powietrze w Twoim domu
2. Czyszczenie lamp i kloszy
Ta porada jest niezwykle ważna w przypadku mieszkań, którego lokatorzy palą papierosy. Dym nikotynowy wżera się bowiem nie tylko w zasłony czy dywany, ale także w klosze i lampy, a nawet odkłada się cienką warstwą na żarówkach.
Za każdym razem, gdy włączasz lampkę, substancje, które osadziły się na żarówce nagrzewają się i zapach staje się nawet bardziej intensywny. Przecieraj regularnie wszystkie żarówki, aby uniknąć tego rodzaju problemów. Każda pani domu powinna o tym szczególe pamiętać.
3. Wybierz odpowiednie oświetlenie, by sypialnia była czystsza
Być może o tym nie wiesz, ale Twoja sypialnia może stać się o wiele przyjemniejszym miejscem, jeśli zainwestujesz w odpowiednie żarówki, a nie tylko oryginalne lampy dekoracyjne.
Istnieją nawet specjalne żarówki pokryte warstwą dwutlenku tytanu, która pochłania nieprzyjemne zapachy z powietrza.
4. Regularnie odkurzaj w sypialni
Źródłem brzydkich zapachów są najczęściej szeroko pojęte tekstylia, takie jak dywany czy chodniki, dywaniki, koce itp.
Aby sypialnia była wolna nieprzyjemnych woni i roztoczy, warto odkurzać regularnie i używać środków czyszczenia ,,na sucho”. Najtańszym i najskuteczniejszym z nich jest soda oczyszczona.
Przeczytaj również: Roztocza – jak możemy się ich pozbyć?
5. Sypialnia – czysta i świeża dzięki cytrynom
Cytryny to owoce o wszechstronnym zastosowaniu; możesz także wykorzystać je do zneutralizowania nieprzyjemnych zapachów, nawet tak intensywnych jak zapach smażonej ryby.
Oto jak wykorzystać cytryny, by sypialnia pachniała przyjemnie:
- Przekrój na pół trzy cytryny i zagotuj dużą ilość wody.
- Gotuj cytryny przez 30 minut na wolnym ogniu. W pomieszczeniu wydzieli się przyjemny aromat odświeżający powietrze.
6. Dbaj o powierzchnie tapicerowane
Czyszczenie tapicerki to nie lada wyzwanie – musisz sięgnąć po odpowiednie produkty, aby nie uszkodzić mebla i jego obicia. Przed czyszczeniem, najpierw wytrzep i odkurz dany mebel.
Jeśli chodzi o skórzane obicia, wybierz mydło na bazie olejku, który lepiej zadba o skórę. Co więcej, odżywi ją i nada jej pięknego blasku.
7. Odświeżacze powietrza
Zwykły spray odświeżający powietrze to prosty trik, by sypialnia pachniała przyjemnie.
Nie musisz jednak kupować odświeżacza w sklepie – wystarczy, że wymieszasz kilka kropli olejku eterycznego (na przykład lawendowego) z wodą i przelejesz tak przygotowany roztwór do butelki ze spryskiwaczem. Rozpyl odświeżacz w powietrzu i gotowe!
8. Mieszanka kwiatowa, czyli pięknie pachnąca sypialnia
Kolejnym sposobem na pachnącą sypialnię to mieszanka suszonych kwiatów, którą również możesz przygotować samodzielnie. Potrzebna będzie Ci płócienna saszetka oraz mieszanka świeżych ziół i kwiatów.
Umieść rośliny w woreczku i zawieś w dowolnym miejscu. Aromat rozejdzie się po pomieszczeniu i skutecznie zneutralizuje brzydkie zapachy, a ponadto znakomicie poprawi Twoje samopoczucie.
9. Ocet jako pochłaniacz zapachów
Aby raz na zawsze skończyć z przykrymi zapachami w sypialni, koniecznie wykorzystaj właściwość octu jako pochłaniacza zapachu. Już po kilku godzinach od umieszczenia szklanki octu w danym pomieszczeniu, brzydkie zapachy po prostu znikną.
Ten prosty domowy sposób sprawdzi się nie tylko w takich pomieszczeniach takich jak sypialnia, ale również w kuchni i w łazience. Aby nie zrobić sobie niedźwiedziej przysługi i z kolei nie męczyć się ze specyficznym zapachem octu, rozcieńcz go w wodzie. Na pewno zauważysz różnicę!