Suszone śliwki - najlepszy sposób na mocne kości!
Mówi się, że najlepszy na kości jest wapń. Stąd też należy pić mleko i jadać produkty mleczne. Warto jeść też… suszone śliwki!
W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci problem niedoboru wapnia i przedstawimy wszystkie zaskakujące właściwości tych niedocenianych produktów, jakimi są suszone śliwki.
Czy suszone śliwki zawierają wapń?
Kiedy mówimy o problemach układu kostnego – na przykład o osteoporozie – słyszymy, jak ważne jest uzupełnianie poziomu wapnia. Oczywiście, prawdą jest, że ten minerał odgrywa fundamentalną rolę, ale równie istotne są inne substancje, które umożliwiają jego przyswajalność.
Dlatego też nasza dieta powinna być zrównoważona – bogata zarówno w te produkty, które są źródłem wapnia, jak i w te umożliwiające jego asymilację. Świetnym przykładem są suszone śliwki.
Przeczytaj również: Czym grozi niedobór wapnia?
Suszone śliwki neutralizują kwasowość organizmu
Na pewno słyszałaś o pH zasadowym i kwaśnym. Najczęściej jesteśmy jednak zakwaszeni. Winne temu są nasze nawyki (tytoń i alkohol), nieodpowiednia dieta (cukry, rafinowane mąki, potrawy smażone), negatywne emocje, stres, zanieczyszczone powietrze, itp.
Zakwaszony organizm to naprawdę poważny problem. Żeby uregulować pH, nasze ciało sięga po złoża wapnia nagromadzone w kościach i eliminuje je wraz z moczem.
I tutaj właśnie świetnie spisują się suszone śliwki – działają bowiem zasadowotwórczo.
Inne nutrienty
Mało tego, suszone śliwki są bogate w potas, magnez, mangan, miedź i żelazo, oraz w witaminy A i K. Ciekawe jest to, że nie zawierają wapnia, a jednak wiele badań dowodzi, że to właśnie one są w stanie zapobiec chorobom układu kostnego.
Suszone śliwki (również te świeże) zwalczają też zaparcia i są niezwykle odżywcze – warto zjadać kilka sztuk codziennie rano.
Jak powinno się je jadać?
Najpierw należy je namoczyć. Każdego wieczoru wrzucamy kilka sztuk do szklanki i zalewamy wodą. Następnego ranka zjadamy je na czczo i wypijamy też wodę. Idealna dawka to od 3 do 5 sztuk dziennie.
Jeśli nie smakują Ci same śliwki, możesz przygotować z nich koktajl z dodatkiem dojrzałych owoców lub warzyw. Możesz też dodać je do swoich ciast i deserów. Nadadzą im słodyczy, dzięki czemu będziesz mogła użyć mniejszej ilości cukru.
Wzbogać swoją dietę o inne produkty
Na koniec proponujemy Ci też inne produkty, które działają równie korzystnie. Są bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza w wapń, a przy okazji są dużo lepiej przyswajalne przez organizm niż mleko.
- Sezam: Zawiera dużo większe ilości wapnia niż produkty mleczne. Możesz jeść go na sucho, w formie oleju lub pasty. Dodając wody, cytryny, cynamonu i miodu, otrzymasz fantastyczny sezamowy koktajl.
- Korzeń maca: Pochodzi z Peru. Jest źródłem wapnia i żelaza. Reguluje też gospodarkę hormonalną organizmu. Uwaga! Osoby z nadciśnieniem powinny zachować ostrożność, ponieważ korzeń maca działa stymulująco.
- Gotowana marchew: Bogatsza w wapń niż w postaci surowej.
- Skrzyp polny: Zawiera duże ilości krzemu. Wypijaj go w formie naparu, dwa lub trzy razy dziennie.
- Woda morska: To naturalny i zrównoważony suplement. Dostępny w sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością. Wystarczy jedna łyżka stołowa przed każdym posiłkiem.
Przeczytaj również: Zdrowe kości – 7 składników wzmacniających układ szkieletowy
Smoothie na zdrowe kości
Wypróbuj ten przepyszny przepis na wzmocnienie kości:
- Mielimy jedną łyżkę stołową sezamu, dodajemy szklankę wody i – przy pomocy blendera – łączymy oba składniki.
- Odcedzamy. Do koktajlu dodajemy trzy suszone śliwki (wcześniej powinno się je namoczyć) i ponownie używamy blendera.
- Dodajemy odrobinę cynamonu w proszku i mieszamy.
I smoothie jest już gotowe! To świetny sposób na zdrowe śniadanie lub podwieczorek. Twoja rodzina będzie zachwycona!