Suszone owoce sposobem na zmęczenie
Suszone owoce są zdrowe i smaczne. Nie powinno zabraknąć ich w żadnej diecie. Chociaż nie zawierają wody i są przynajmniej o połowę mniejsze niż normalne owoce, zawierają ogromną ilość zbitych witamin, minerałów i substancji odżywczych.
Suszone owoce są świetnym składnikiem śniadań – pomagają rozpocząć dzień z wigorem. Warto je regularnie spożywać, ponieważ dzięki wysokiej zawartości cynku i wapnia pomagają zapobiegać zaparciom i wzmacniają kości.
Są doskonałym sprzymierzeńcem zdrowia, jednak należy pamiętać o przyjmowaniu ich w odpowiednich dawkach. Z poniższego artykułu dowiesz się jak najlepiej skorzystać z ich dobroczynności!
Czy suszone owoce tuczą?
Na pewno to pierwsze pytanie, jakie pojawiło się w Twojej głowie. Przecież suszone owoce zawierają dużą ilość cukru i są niesamowicie kaloryczne. Z tego powodu właśnie wiele osób rezygnuje z ich jedzenia i nie uwzględnia ich w swojej diecie.
To prawda, że suszone owoce zawierają bardzo dużo cukru, jednakże mają także wiele innych składników odżywczych. Jako przykład weźmy rodzynki – po przejściu procesu dehydratacji stają się prawdziwą bombą witaminowo-minerałową, co czyni ich wartościowym produktem odżywczym, który w kontrolowanych ilościach powinien znaleźć się w każdej diecie.
Inne korzyści suszonych owoców:
- suszone owoce zawierają więcej składników odżywczych i dostarczają cztery razy więcej energii niż świeże,
- są dużo lepiej przyswajane przez organizm i skutecznie zaspokajają uczucie głodu. Wystarczy zjeść ich niewielką ilość, aby odczuwać uczucie sytości,
- usprawniają pracę jelit i wspomagają procesy trawienne.
100 g produktu dziennie dostarczy potrzebną energię, wszystkie niezbędne składniki odżywcze i pomoże wyeliminować podjadanie między posiłkami.
- Suszone owoce wzmacniają kości, przez co organizm lepiej radzi sobie z przewlekłym zmęczeniem.
Przeczytaj także artykuł: Suszone śliwki – najlepszy sposób na mocne kości!
Korzyści z uwzględnienia suszonych owoców w diecie
Suszone figi mają korzystny wpływ na leczenie osteoporozy. Powinny o tym pamiętać w szczególności kobiety, ponieważ jak wiadomo, to właśnie płeć piękna najczęściej zmaga się z utratą masy kostnej.
Istnieje wiele powodów, dla których suszone owoce powinny znaleźć się w diecie każdej osoby. Śliwki, rodzynki, daktyle, maliny i morele są nie tylko doskonałym urozmaiceniem zdrowego śniadania, lecz także mają korzystny wpływ na ciało.
Suszone owoce i ich zalety
- Suszone owoce są naturalnym źródłem żelaza, wapnia, magnezu, cynku, dzięki czemu wzmacniają kości i doskonale chronią przed wystąpieniem osteoporozy.
- Zapobiegają występowaniu niektórych chorób zwyrodnieniowych, a wszystko dzięki znacznej ilości witaminy E i C oraz przeciwutleniaczy.
- Poprawiają trawienie i usprawniają pracę jelit, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
- Są naturalnym źródłem potasu i witamin z grupy B, idealnych dla kości.
- Nie zawierają sodu, więc obniżają ciśnienie krwi.
- Zawierają również dobroczynne tłuszcze, na przykład omega 3 i 6.
- Skutecznie zaspokajają apetyt i zapobiegają niekontrolowanym atakom jedzenia.
Suszone owoce ze względu na swoje bogactwo odżywcze znajdują się w diecie wielu sportów, aby dodać im potrzebnej energii i zwiększyć wydolność fizyczną.
Można uznać je także za energetyczne kapsułki poprawiające nastrój. Świetnie sprawdzą się w przypadkach kobiet, które weszły w okres menopauzy i silniej odczuwają skutki zmęczenia oraz obniżenie samopoczucia.
W tym czasie dochodzi do szczególnej utraty wapnia z kości, dlatego zaleca się przyjmowanie 100 g suszonych fig dziennie – są one bogatym źródłem właśnie tego pierwiastka.
Suszone owoce – które wybrać?
Odpowiednia dzienna ilość to 100 g na dzień, czyli mniej więcej garść. Suszone owoce można dobierać według własnego gustu lub potrzeb organizmu. Mogą posłużyć jako przekąski między posiłkami lub stać się oryginalnym dodatkiem do potraw.
Suszone owoce korzystnie wpływają na organizm, jednak nie wolno zapominać o umiarze i przestrzeganiu zalecanej dziennej dawki.
Poniżej znajdziesz kilka przykładów najlepszych i najzdrowszych opcji:
1. Suszone figi
Figi nie tylko wzmacniają kości. Są także doskonałym środkiem przeczyszczającym. Najlepiej spożywać je na śniadanie, wkładając w ich środek kilka migdałów lub orzechów laskowych.
Jest to naturalny i smaczny sposób na dostarczenie organizmowi potrzebnej energii, wapnia i magnezu.
2. Suszone śliwki
Suszone śliwki zawierają bardzo dużą ilość błonnika, przez co są skutecznym środkiem na walkę z zaparciami. Poza tym zawierają także duże ilości żelaza i witamin z grupy B.
Polecamy przeczytać również: Ciągłe zmęczenie – 6 najczęstszych przyczyn
3. Suszone daktyle
Suszone daktyle dostarczają wielu niezbędnych minerałów takich jak żelazo, magnez, witaminę A i witaminy z grupy B. Idealnie zwiększają koncentrację i sprawność umysłową. Poza tym zawierają także magnez i wapń, co sprzyja w osiągnięciu zdrowego i głębokiego snu.
W tym celu wystarczy zjeść 5 suszonych daktyli pół godziny przed położeniem się spać.
4. Suszona żurawina
Suszona żurawina to świetny sposób na regulowanie poziomu cholesterolu we krwi oraz poprawienie zdrowia serca. Wszystko to dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.
Jak najlepiej ją spożywać? Wymieszać z płatkami owsianymi i połączyć z naturalnym niesłodzonym jogurtem. Na pewno Ci zasmakuje!