Stopy - 8 sposobów na ich pielęgnację i dobrą kondycję

Jest wiele przydatnych rzeczy, które możesz zrobić dla swoich stóp, oczywiście poza pamiętaniem o regularnym nawilżaniu ich skóry. Warto też chodzić boso przez co najmniej kilka minut dziennie, aby rozciągnąć mięśnie oraz ścięgna w stopach i zmniejszyć ich napięcie.
Stopy - 8 sposobów na ich pielęgnację i dobrą kondycję
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twoje stopy są odpowiedzialne za przenoszenie ciężaru całego ciała i pracują bardzo intensywnie praktycznie przez kilkanaście godzin na dobę z niewielkimi raptem przerwami.

Jak możesz zatem sobie zapewne doskonale wyobrazić, bardzo ważną kwestią staje się odpowiednia ich pielęgnacja tak, aby Twoje stopy były zawsze w jak najlepszej kondycji i nie przysparzał Ci dodatkowych dolegliwości.

Twoje stopy, wraz z całymi nogami, przenoszą cię z jednego miejsca do drugiego zapewniając Ci zarówno wsparcie, jak i środek transportu. I trwa to przez całe Twoje życie.

Jednak pomimo tego, że są one naprawdę ważne dla zapewnienia sobie komfortu codziennego życia, to zwykle zapominamy o nich do momentu, w którym coś nie zacznie nam doskwierać z ich strony.

Jeśli je zaniedbasz, możesz zacząć odczuwać nadmierną suchość skóry. A także zostać zaatakowaną przez grzyby, wrastające paznokcie, haluksy, nagniotki i innego rodzaju problemy, które mogą nie dość, że wyglądać mało atrakcyjnie, to jeszcze stanowić dość uciążliwe dolegliwości w trakcie codziennych czynności.

A ponieważ niektóre materiały, z jakich wykonuje się buty mają właściwości obcierające lub uczulające, to na dodatek noszenie takiego obuwia może zaowocować bolesnymi wysypkami, otarciami lub pęcherzami na stopach.

Zdrowe stopy

Na szczęście jest wiele różnego rodzaju czynności, które można wykonać praktycznie każdego dnia. Zapewnią wystarczający poziom ochrony i pielęgnacji. Inaczej mówiąc, poświęcając zaledwie kilka minut dziennie możesz zapewnić sobie atrakcyjnie wyglądające i zdrowe stopy.

Dzisiaj zamierzamy zaprezentować Wam 8 różnych porad pozwalających zadbać o swoje stopy. Nie wymagają one zbyt wielkiego zachodu, zatem bez problemu możesz włączyć je do swojego codziennego rozkładu zajęć.

Zapraszamy do lektury i ewentualnego robienia notatek!

1. Wykonuj ćwiczenia wzmacniające na stopy

Podczas standardowych ćwiczeń, jakie zapewne wykonujesz codziennie lub kilka razy w tygodniu, prawdopodobnie zapominasz o tym, że Twoje stopy także potrzebują odrobiny uwagi i treningu!

Mięśnie stóp mają tendencję do utraty elastyczności. Z biegiem czasu może powodować bóle, haluksy i inne dolegliwości przysparzające sporo niewygody i uciążliwości w życiu codziennym.

Na szczęście istnieją ćwiczenia wzmacniające, zaprojektowane specjalnie dla Twoich stóp, które pozwolą Ci uzyskać rozluźnienie mięśni i poprawią ich ogólną kondycję.

ĆWICZENIA STÓP

Niektóre z tych ćwiczeń, które korzystnie wpłyną na Twoje stopy to:

  • Prostowanie i odginanie palców stóp.
  • Podnoszenie z ziemi ołówka palcami stóp.
  • Rzucanie ręcznika na podłogę, a następnie podnoszenie go stopami do góry.
  • Próba ugniatania stopami piłeczki tenisowej.
  • Chodzenie na palcach.
  • Skakanie w kucki.
  • Stanie i chodzenie na piętach.

2. Regularnie wykonuj peeling stóp

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych części ciała, tak samo skóra na stopach wymaga regularnych zabiegów złuszczających, aby pozbyć się martwego naskórka i niepotrzebnych pozostałości z powierzchni skóry.

Stopy są narażone na działanie sporej ilości brudu, bakterii i wszelkiego rodzaju nieczystości na powierzchni skóry, które mogą w szybkim czasie przełożyć się na różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Regularne korzystanie z produktów do peelingu skutecznie usuwa martwe komórki naskórka odkładające się na stopach i powstrzymuje proces tworzenia się niepożądanych odcisków na palcach i podeszwie stopy.

3. Zapewnij swoim stopom regularne moczenie w roztworze soli gorzkiej (z Epsom)

Regularne moczenie stóp w roztworze soli gorzkiej (zwanej także solą z Epsom) z dodatkiem olejków eterycznych stanowi doskonałą terapię dla zmęczonych stóp.

Moczenie stóp

Będzie to działać jako skuteczny środek rozluźniający mięśnie, a także pozwoli zapobiegać różnego rodzaju infekcjom i grzybicy.

Moczenie stóp raz lub dwa razy w tygodniu pomaga zatrzymać proces formowania się odcisków, skutecznie usuwa martwe komórki skóry i zmiękcza jej powierzchnię.

4. Regularnie stosuj kremy nawilżające

Nagłe zmiany temperatury, niektóre rodzaje obuwia i narażenie na brud mają znaczny wpływ na pH Twoich stóp i mogą powodować w ten sposób podrażnienie skóry.

Używanie każdego dnia wieczorem nawilżającego balsamu do skóry jest prostym sposobem na zapobieganie nadmiernemu wysuszeniu i uszkodzeniu powierzchni skóry.

Będziesz w ten sposób w stanie dostarczyć skórze niezbędnych składników odżywczych. Mających na celu między innymi poprawę jej elastyczności. Jednocześnie poprawiających aktywność komórek i zapobiegających gromadzeniu się martwej skóry na podeszwach stóp.

5. Znajdź chwilę wieczorem na masaż stóp

Po długim, pełnym stresu i ciężkiej pracy dniu Twoje stopy także bez wątpienia będą zmęczone. W takim przypadku nie ma nic lepszego niż delikatny ich masaż, który pozwoli Ci zmniejszyć napięcie i ból mięśni stóp.

Masaż stóp

Zabieg ten jest bardzo prosty do wykonania, nie wymaga dużo czasu, a dodatkowo można nawet uzupełnić go o olejek do opalania, co zapewni Ci najwyższy możliwy komfort dla stóp.

Masaż stóp wykonywany regularnie każdego wieczoru poprawia krążenie krwi, odświeża skórę i obniża ryzyko powstawania haluksów lub odcisków.

6. Odpoczywaj ze stopami uniesionymi do góry

Twoje stopy i kostki w wielu przypadkach mogą szczególnie odczuwać zmęczenie, gdy spędzasz dużo czasu w tej samej pozycji (siedząc lub stojąc). Dodatkowo może wtedy wywiązać się także i stan zapalny.
Aby złagodzić dyskomfort lub ból, wystarczy co jakiś czas unieść swoje stopy w górę i dać im odpocząć na jakimś podparciu. Wystarczy 5 do 10 minut takiego odpoczynku 2 do 3 razy dziennie.

Takie postępowanie skutecznie redukuje mięśni stóp, zmniejsza stan zapalny i zapewnia prawidłowe krążenie krwi.

7. Noś przewiewne obuwie

Czasami zamknięte, wysokie buty są najbardziej odpowiednim dodatkiem do ubrania w danej sytuacji, ale przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, dobrze jest dać stopom możliwość oddychania poprzez noszenie lekkiego, przewiewnego obuwia.

Przewiewne buty

Wiąże się to z tym, że zamknięte, wilgotne środowiska bez dostępu powietrza stają się wymarzonym siedliskiem dla różnego rodzaju bakterii i grzybów. Co może w efekcie doprowadzić do uciążliwych infekcji skórnych i nieprzyjemnego zapachu wydzielanego przez Twoje stopy.

8. Co najmniej kilkanaście minut dziennie chodź na bosaka

Kiedy wrócisz do domu, godnym polecenia posunięciem jest zrzucenie butów i chodzenie na bosaka. W ten sposób będziesz w stanie zapewnić swoim stopom odpoczynek oraz zrelaksować ich mięśnie oraz ścięgna.

Kiedy chodzisz boso, możesz obniżyć napięcie nie tylko mięśni stóp, ale także i dolnej części nóg (od łydki w dół), co pozwoli skutecznie zapobiec rozwojowi stanu zapalnego i dolegliwości bólowych w przyszłości.

Czy Twoje stopy uzyskują od Ciebie wystarczająco wysoki poziom atencji, na jaką zasługują i jakiej potrzebują? Postaraj się wypróbować zalecane przez nas sposoby na ich pielęgnację, a szybko odkryjesz, jak bardzo są użyteczne.

Dzięki temu Twoje stopy bez wątpienia będą zdrowe i piękne przez wiele kolejnych lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lieberman, D. E., Venkadesan, M., Werbel, W. A., Daoud, A. I., Dandrea, S., Davis, I. S., … Pitsiladis, Y. (2010). Foot strike patterns and collision forces in habitually barefoot versus shod runners. Nature. https://doi.org/10.1038/nature08723
  • Waring, R. (2010). Report on Absorption of magnesium sulfate (Epsom salts) across the skin. Analysis. https://doi.org/accessed on 30 August 2012
  • Embong, N. H., Soh, Y. C., Ming, L. C., & Wong, T. W. (2015). Revisiting reflexology: Concept, evidence, current practice, and practitioner training. Journal of Traditional and Complementary Medicine. http://doi.org/10.1016/j.jtcme.2015.08.008
  • Innes, K. E., & Selfe, T. K. (2012). The effects of a gentle yoga program on sleep, mood, and blood pressure in older women with restless legs syndrome (RLS): A preliminary randomized controlled trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. http://doi.org/10.1155/2012/294058

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.