Środki antydepresyjne - pięć rzeczy, o których musisz pamiętać
Istnieje wiele chorób i zaburzeń, które wymagają stałej opieki lekarskiej. Są one niczym małżeństwo – aż do śmierci. Kto cierpi na depresję dobrze wie, że środki antydepresyjne stają się wtedy częścią jego życia.
Depresja nie od samego początku stanowi chorobę, ale może się w nią zmienić, jeśli na to pozwolimy, nie kontrolując jej.
Gdy ktoś zapada na jakąś fizyczną chorobę, nie osądzamy go. Dlaczego więc surowo oceniać tych, którzy w związku z chorobą psychiczną bądź umysłową zaczynają sięgać po środki antydepresyjne? Diagnozowanie depresji może być jednak równie trudne, jak samo jej leczenie.
W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, o czym musisz pamiętać, jeśli przyjmujesz środki antydepresyjne.
1. Środki antydepresyjne same w sobie nie czynią cudów
Uważa się, iż depresja stanowi mieszankę negatywnych czynników wynikających z genetyki, ze środowiska, w jakim żyjemy oraz z kwestii psychologicznych. Prowadzi ona do uczucia głębokiego smutku i przygnębienia, do uczucia desperacji i pesymizmu.
Lekarstwo, które pomaga nam zwalczyć depresję to właśnie środki antydepresyjne. Mają one wpływ na całe mnóstwo substancji chemicznych w naszym mózgu, które ogólnie nazywają się neuroprzekaźnikami.
Przeczytaj także: Kobiety i ich problemy z urodą
Substancje te uczestniczą w regulacji naszego samopoczucia. Nie można jednak dać się oszukać.
Owszem, leki te mogą nam pomóc poczuć się lepiej. W niektórych przypadkach ocalają nawet życie pacjentów, chroniąc ich na przykład przed samobójstwem w najbardziej kryzysowych chwilach i poprawiając samopoczucie, by wyjść z najgłębszej otchłani smutku.
Nie oznacza to jednak, że środki antydepresyjne raz na zawsze zakończą trudny etap w naszym życiu. Nie stanowią też pigułki szczęścia.
Pomogą Ci one po prostu rozjaśnić nieco myśli i spojrzeć na sprawy z lepszej bądź po prostu nieco innej perspektywy.
2. Skutki uboczne mogą być niezauważalne lub bardzo szkodliwe
Antydepresanty to leki, które – jak każde inne – mogą wywoływać skutki uboczne.
Może to być na przykład przyrost wagi, bezsenność, mdłości, biegunka, żeby wymienić tylko kilka z nich. Mogą być naprawdę przykre, dlatego to takie ważne, by wszelkie lekarstwa przyjmować z przepisu lekarza oraz pod jego stałą kontrolą.
Jeżeli zauważyłeś u siebie niektóre z opisanych objawów, nie wahaj się skontaktować ze specjalistą. On będzie wiedział, jakie kroki należy podjąć.
Może się również zdarzyć, że środki antydepresyjne będą w nas wywoływać uczucie niepokoju, nerwowość oraz bóle głowy. Powinno to jednak zniknąć po pierwszych tygodniach przyjmowania leków.
Jednymi z trudniejszych objawów może być nagłe przybranie na wadze i nadmierny popęd płciowy.
Lekarze nie są w stanie ze stuprocentową pewnością określić pochodzenia tych skutków ubocznych, ale z całą pewnością sytuacja się pogarsza, jeśli razem z lekami spożywamy alkohol lub zażywamy narkotyki.
Jeżeli jest tak w Twoim przypadku, bądź szczery ze swoim lekarzem i ze sobą samym, podejmując decyzję, co wolisz: narkotyki czy Twoje zdrowie.
3. Zanim ustali się właściwą dawkę, trzeba nieco poeksperymentować
Niektórzy zauważają, że przyjmowanie leków antydepresyjnych wywołuje u nich koszmary senne i uważają, że jest to coś normalnego, ale wcale tak nie jest.
Nawet zły sen może należeć do skutków ubocznych tego leczenia. Skutków, których chcemy uniknąć.
Inne leki mogą wywoływać u Ciebie palpitacje serca. Jeżeli jednak po danym środku pojawiły się u Ciebie te objawy, nie oznacza to wcale, że po każdym już tak będzie.
Jeżeli na początku nie uzyskaliśmy pożądanych rezultatów, warto wypróbować w takiej sytuacji inne środki antydepresyjne. Może zabrzmi to nieprzyjemnie, ale początek dobierania leków przypomina nieco losowanie: nigdy nie wiadomo, jak zareagujesz na kolejne lekarstwo.
Istnieją środki, które nie wywołają u Ciebie żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych, ale nie będą również żadną pomocą w walce z depresją.
To, o czym musisz pamiętać to fakt, że nie wolno się poddawać. Pamiętaj, że istnieją rozmaite opcje i większość pacjentów musi wypróbować kilku, zanim któraś zadziała. W najgorszych wypadkach ustalenie odpowiedniego lekarstwa i jego dawki zajmuje całe lata.
Jest tak dlatego, że chemia w naszym mózgu jest odmienna u każdego. Możliwe, że z czasem trzeba będzie zmienić dawkę pod wpływem zmiany okoliczności lub z biegiem lat. Z tego względu niezbędna jest otwarta i szczera komunikacja z lekarzem.
4. Joga i medytacja a środki antydepresyjne
Owszem, joga i medytacja stanowią odpowiednie formy utrzymania Twojego spokoju wewnętrznego. Stanowią doskonały sposób na poprawienie Twojego stylu życia, więc ich praktykowanie to jak najbardziej dobry pomysł.
Nie oznacza to jednak, że środki antydepresyjne i terapia nie są pomocne.
Przeczytaj także: Nastrój; popraw go dzięki 7 naturalnym metodom
To, co możesz zrobić, zamiast zastępować leki ćwiczeniami, to wykorzystywać je wszystkie jako wzajemnie uzupełniające się narzędzia. Pamiętaj, że nigdy, pod żadnym pozorem nie możesz samodzielnie zaprzestać brać środków antydepresyjnych.
Jeżeli postanowisz przestać przyjmować leki, musisz poinformować o tym swojego lekarza, aby dał Ci właściwe wytyczne i przeciwwskazania.
Niektóre z tych środków bowiem trzeba odstawiać w sposób stopniowy, w przeciwnym razie gwałtownie zachwieje się równowaga chemiczna w mózgu.
5. Nie wiemy, jak działają, ale działają
Istnieje pewna teoria, według której depresja jest spowodowana zaburzeniami w poziomie serotoniny, ważnego neuroprzekaźnika w naszym mózgu.
Gdyby było to prawdą, środki antydepresyjne znane jako inhibitory selektywne przechwytywania serotoniny stanowiłyby łatwe rozwiązanie.
Jest jednak jasne, że depresja jest stanem znacznie bardziej skomplikowanym. Serotonina bowiem nie stanowi jedynego neuroprzekaźnika, który uczestniczy w tym złożonym procesie.
Nie oznacza to oczywiście, że antydepresanty są fałszywym lekiem bądź, że nie przynoszą żadnych efektów. Wręcz przeciwnie, działają – i to zazwyczaj bardzo skutecznie. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy przyjmować je jedynie z przepisu lekarza .
Po przeczytaniu tego artykułu dysponujesz większą ilością szczegółowych informacji na temat środków antydepresyjnych oraz tego, w jaki sposób zacząć i zakończyć korzystanie z nich w zdrowy i bezpieczny sposób.
Pamiętaj, że jedyną osobą, która powinna Ci je zalecić jest Twój psychiatra lub psycholog.
Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com