Ścielenie łóżka szkodliwe dla zdrowia?
Ścielenie łóżka jest jedną z pierwszych czynności, które wykonujemy zaraz po przebudzeniu. Uważamy, że jest to konieczne. Ogólnie rzecz biorąc nasze mieszkanie wygląda wtedy schludnie i czysto, a my czujemy się bardziej komfortowo.
Mimo tego, że dla wielu z nas ścielenie łóżka jest obowiązkiem, niedawne badania przeprowadzone przez Uniwersytet Kingston (Londyn, Wielka Brytania) dowodzą, że nie jest to tak korzystne, jakby się mogło nam wydawać. Mało tego, może przynieść negatywne skutki dla zdrowia.
Ścielenie łóżka szkodzi zdrowiu?
Naukowcy udowodnili, że ścielenie posłania niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. W jaki sposób? Idealnie dopasowana i ułożona pościel jest najlepszym siedliskiem dla rozwoju roztoczy. Oznacza to, że przedłuża ona ich żywotność i sprzyja zarazem rozmnażaniu.
Zobacz także: Roztocza w domu? – Pozbądź się ich na 7 sposobów
My tego nie widzimy, ale nasze prześcieradła i kołdry są ciepłe i wilgotne, jako że absorbują pot wydzielany podczas snu. To właśnie ta wilgoć, połączona z brakiem wentylacji, sprawia, że nasze łóżka stwarzają swego rodzaju mikroklimat dla roztoczy.
Wszystko to powoduje, że częściej chorujemy na astmę, zmiany skórne, katar sienny, alergie układu oddechowego, czy bezsenność.
Co kryje się w naszych łóżkach?
Badania dowiodły, że łóżka, w których śpimy, mogą być siedliskiem aż dla półtora miliona roztoczy. Stąd tak duże prawdopodobieństwo, że dopadnie nas któraś z powyższych dolegliwości.
Stephen Pretlove, kierownik zespołu naukowców, którzy przeprowadzili badania, stanowczo twierdzi, że – aby zapobiec chorobom wywołanym przez roztocze – nigdy nie należy ścielić posłania zaraz po przebudzeniu.
Wtedy możemy łatwiej wyeliminować te mikroskopijne szkodniki, pozwalając, by świeże powietrze dotarło do naszego łóżka.
Roz tocza możesz wyeliminować między innymi za pomocą świeżego powietrza lub promieni słonecznych. Co to oznacza? Po prostu to, że powinniśmy zrezygnować ze ścielenia naszego łóżka i otworzyć okna.
Przeczytaj także: Usuwanie przykrego zapachu z materacy – tricki
Pretlove podkreśla też, że wiele różnego rodzaju drobnoustrojów i insektów można wyeliminować produktami chemicznymi lub przy pomocy odkurzacza. Niestety w przypadku roztoczy nie ma takiej możliwości. Dlatego też tak ważna jest częsta zmiana pościeli, regularne wietrzenie sypialni i dostęp światła dziennego.
Przeprowadzone badania możemy więc uznać za klucz do uniknięcia wielu chorób i alergii. To dobra wiadomość dla tych, dla których ścielenie łóżka nie jest ulubionym zajęciem. Teraz mają oni fantastyczną wymówkę! Z kolei w przypadku tych, którzy ścielą łóżka na co dzień, dobrze byłoby jednak zastosować się do wskazówek naukowców, unikając w ten sposób wspomnianych dolegliwości.