Rwa kulszowa - 5 sygnałów ostrzegawczych
Rwa kulszowa to bardzo powszechny problem wśród ludzi w każdym wieku. Jednak w przeciwieństwie do takich dolegliwości, które łatwo zdiagnozować, jest to schorzenie, którego objawy mogą wskazywać na wiele przeróżnych chorób lub urazów.
Na przykład ból nogi może być objawem zmęczenia bądź przetrenowania. Równie dobrze może mieć on związek z uciskiem na korzenie nerwowe. Kiedy nie zostanie on prawidłowo zażegnany, może wystąpić przewlekła rwa kulszowa. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci więc 5 symptomów, które mogą być sygnałem ostrzegawczym i powinny dać Ci do myślenia.
Ból w tylnej części nogi i uda nie musi od razu być objawem rwy kulszowej. Równie dobrze może być to zwykły skurcz. Powodem do niepokoju powinna być jednak sytuacja, kiedy silnemu, przeszywającemu bólowi towarzyszy też drętwienie lub mrowienie kończyny. To z kolei może promieniować aż do stopy.
Warto też zwrócić uwagę na to, czy ból nogi nasila się przy kichaniu albo kaszlu. Wciąż jednak nie determinuje to diagnozy, czy jest to rwa kulszowa, czy też inny problem zdrowotny, a może zwykła chwilowa słabość organizmu. Jeśli nie wiesz, co Ci dolega, zapoznaj się z poniższymi sygnałami ostrzegawczymi, a w razie potrzeby nie zwlekaj z wizytą u lekarza!
1. Rwa kulszowa może objawiać się bólem kolana
Jeśli cierpisz z powodu znacznego osłabienia i bólu w kolanie, który promieniuje na całą nogę, może być to objaw rwy kulszowej. Z kolei, gdy ból dotyczy obydwu kolan, także warto udać się niezwłocznie do lekarza, gdyż może to wymagać natychmiastowego leczenia.
Czasami tego typu dolegliwość może wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
W przypadku bólu tylko jednego kolana, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż jest to rwa kulszowa. Jeśli dolegliwości mają tendencję do nawrotów, może to być rwa kulszowa. Ból ten jest powodowany uciskiem na nerw kulszowy. Jest to najdłuższy nerw ludzkiego ciała, ciągnący się od kręgosłupa aż po stopę.
Gdy dochodzi do jego ucisku, zmienia się jego działanie, co objawia się na wiele różnych sposobów. Pacjenci skarżą się między innymi na ból, osłabienie, drżenie bądź mrowienie w kończynach.
Ból to podstawowy sygnał ostrzegawczy, tak samo jak nagłe osłabienie kolan i całej nogi. Nie ignoruj tego rodzaju objawów i udaj się do specjalisty, który postawi diagnozę oraz zleci odpowiednie leczenie.
2. Ograniczony zakres ruchów
W przypadku osób regularnie uprawiających sport, czasami ciężko jest stwierdzić, gdzie leży źródło bólu czy osłabienia. Dzieje się tak dlatego, że rwa kulszowa ma niemal identyczne objawy jak zespół mięśnia gruszkowatego. Ta druga dolegliwość jest jednak o wiele częściej spotykana niż rwa.
Mrowienie, ból czy drętwienie w nodze to symptomy wspólne dla tych dwóch problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego warto udać się do lekarza, który oceni, z którą z dolegliwości się mierzysz. Ignorowanie objawów może prowadzić do pogorszenia się Twojego stanu zdrowia i dalszych komplikacji.
Rwa kulszowa to bardzo bolesna choroba, której zdecydowanie lepiej jest uniknąć. Staraj się nie przeciążać organizmu podczas treningów. Często właśnie osoby bardzo aktywne mają tendencję do przetrenowywania się i ignorowania sygnałów wysyłanych im przez ich własny organizm.
Czasami lepiej jest się zatrzymać i odpocząć, niż przesadzić w drugą stronę, narażając się na poważne urazy i kontuzje!
Przeczytaj także: Bóle stawów – unikaj tych 9 produktów
3. Rwa kulszowa to przede wszystkim silny ból
Jak już wspomnieliśmy, ból to podstawowy sygnał ostrzegawczy w wielu różnych dolegliwościach. Jest on także podstawowym objawem takich schorzeń jak przewlekła rwa kulszowa. Gdy udasz się do lekarza, zastanów się, jak dokładnie opisać ból, który odczuwasz. Pomoże to w postawieniu odpowiedniej diagnozy.
Samo sformułowanie ,,ból” to za mało. Lekarze znają bowiem setki rodzajów bólu i równie wiele sposobów ich leczenia. Nie zawsze ból pleców czy nogi oznacza rwę kulszową, tym bardziej warto zadbać o precyzję określania bólu, który Cię dopadł.
Doktor Jacob Teitelbaum (autor takich prac jak ,,Prawdziwa przyczyna, prawdziwe lekarstw: 9 przyczyn najpowszechniejszych problemów zdrowotnych i jak sobie z nimi radzić”) przedstawia tym samym kilka punktów, które pomogą Ci ocenić, czy ból, który odczuwasz ma związek z nerwem kulszowym, czy też nie:
- Połóż dłonie na dole pleców, opierając kciuk na biodrze, tak jak na powyższym zdjęciu. Przyciśnij palcami mięśnie pleców.
- Zmieniając położenie i nacisk dłoni, spróbuj zlokalizować źródło bólu.
- Jeśli w pewnym momencie nacisk wywoła rwący ból, który promieniować będzie w dół, aż do palców stóp, oznacza to, że bardzo prawdopodobną jego przyczyną ucisk nerwu kulszowego.
Przeczytaj także: Bóle w dole pleców – 4 możliwe powody
4. Ćwiczenie testowe
Proste ćwiczenie pomoże Ci określić, czy cierpisz z powodu nadmiernego nacisku na nerw kulszowy.
- Połóż się na plecach i wyciągnij nogi przed siebie, obciągając palce u stóp. Potrzebna będzie Ci pomoc drugiej osoby, która podtrzyma Twoje uniesione nogi i pomoże Ci utrzymać kąt pomiędzy 30 a 70 stopni.
- Twój ,,asystent” powinien kontrolować też, czy wykonujesz ten ruch poprawnie.
- Jeśli przy wykonywaniu tego ćwiczenia odczuwasz ból w całej nodze, z tyłu kolana oraz w palcach u stóp, oznacza to, że problemem jest rwa kulszowa.
Warto więc umówić się na wizytę do fizjoterapeuty lub lekarza, który powtórzy badania i zleci odpowiednie leczenie. Pamiętaj jednak, że ćwiczenie testowe wykonywane niepoprawnie może przyczynić się nawet do pogorszenia Twojego stanu!
5. Inne objawy towarzyszące
Oprócz opisywanych powyżej rodzajów bólu, tj. bólu pleców, kolana czy nogi, istnieje jeszcze kilka innych objawów towarzyszących rwie kulszowej, które powinny dać nam do myślenia. Mogą być to nawet symptomy związane z układem trawienia czy układem wydalniczym!
Jeśli objawem towarzyszącym okazuje się niewydolność jelit czy pęcherza moczowego, może to oznaczać, że będziesz potrzebować natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Alan Hilibrand, rzecznik Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedów (AAOS), podkreśla, że jest to dosyć rzadka sytuacja, warto jednak mieć na uwadze taką ewentualność.
Jeśli kręgi naciskają zbyt mocno na nerw, może mieć to wpływ na funkcjonowanie pęcherza i układu trawienia. Właśnie dlatego wizyta u lekarza jest zawsze pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w takiej sytuacji. Pomoże Ci to uniknąć uszkodzenia tych narządów.
Dobra wiadomość: rwa kulszowa jest uleczalna!
Oprócz wszystkich przykrych dolegliwości opisanych powyżej, mamy dla Ciebie także jedną dobrą wiadomość! w 80% przypadków rwa kulszowa jest całkowicie uleczalna! Nie udało się ustalić, czy do całkowitego wyleczenia wystarczy powrót dysku na swoje miejsce, czy też jakiś inny czynnik wpływa na zmniejszenie nacisku na nerw kulszowy.
Jeśli cierpisz z powodu rwy kulszowej, konieczne może być zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W połączeniu z fizjoterapią i regularnymi ćwiczeniami, powinny przynieść Ci ulgę i przywrócić sprawność ruchową.
Pamiętaj, że objawy rwy kulszowej mogą utrzymywać się nawet przez ponad 3 miesiące. Jeśli ból ustępuje, ale później wraca, także jest to powód, by udać się do lekarza specjalisty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ropper, A. H., & Zafonte, R. D. (2015). Sciatica. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMra1410151
- Wagner, C. J. (1949). Low back pain and sciatica. The American Journal of Surgery. https://doi.org/10.1016/0002-9610(49)90329-3
- Koes, B. W., Van Tulder, M. W., & Peul, W. C. (2007). Diagnosis and treatment of sciatica. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.39223.428495.BE