Rak szyjki macicy - 7 czynników ryzyka

Wciąż brakuje naukowych dowodów, które potwierdziłyby, że zła dieta i siedzący tryb życia mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu szyjki macicy. Warto jednak pamiętać, że nagromadzenie toksyn w organizmie może przyspieszać formowanie komórek nowotworowych.
Rak szyjki macicy - 7 czynników ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rak szyjki macicy dotyka kobiet na całym świecie. Jest to choroba polegająca na anormalnym wzroście komórek w szyjce macicy, które z czasem mogą okazać się złośliwymi komórkami nowotworowymi.

Mimo że współczesna medycyna zna już sposoby zapobiegania i leczenia tego nowotworu, rak szyjki macicy wciąż pozostaje czwartą w kolejności przyczyną zgonów kobiet w wieku od 30 do 59 lat. Większość przypadków zachorowań ma związek z wirusem HPV, jednak istnieje też kilka innych czynników ryzyka, o których opowiemy Ci w dzisiejszym artykule.

1. Rak szyjki macicy a wirus HPV

Szczepionka na HPV
Aż 98% zmian chorobowych w szyjce macicy jest powiązanych z działaniem wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Nosicielami tego wirusa są mężczyźni, a kobiety mogą zarazić się nim podczas stosunku seksualnego.

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania zakażeniu jest szczepionka w trzech dawkach, którą otrzymują kobiety w wieku od 9 do 45 lat.

2. Rozpoczęcie aktywności seksualnej w młodym wieku

Rozpoczęcie życia seksualnego w bardzo młodym wieku może negatywnie odbić się na zdrowiu kobiety. Dzieje się tak dlatego, że macica nie jest jeszcze w pełni przygotowana do prowadzenia aktywnego życia płciowego, przez co jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje i uszkodzenia.

Właśnie dlatego tak ważna jest rzetelna edukacja seksualna wśród młodych ludzi, dzięki której są oni bardziej świadomi konsekwencji zbyt wczesnej utraty dziewictwa.

3. Palenie papierosów

Palenie papierosów

Palenie papierosów nie tylko zwiększa ryzyko chorób serca oraz płuc, ale także może przyczynić się do rozwoju innych nowotworów, takich jak rak szyjki macicy.

Kobiety uzależnione od nikotyny są więc w większym stopniu narażone na ten rodzaj nowotworu niż te, które nie mają kontaktu z dymem papierosowym.

Papierosy są tak szkodliwe dla zdrowia ze względu na substancje smoliste, które przyspieszają wzrost komórek, które z czasem mogą stać się groźne dla naszego zdrowia i życia.

4. Długotrwałe zażywanie antykoncepcji doustnej

Mimo, że współczesne produkty niosą ze sobą co raz mniejsze ryzyko skutków ubocznych, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych przez więcej niż 5 lat z rzędu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy.

Jest to jednak zaledwie ułamek wszystkich przypadków, główną przyczyną pozostaje wirus HPV.

5. Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia

Rak szyjki macicy znacznie częściej dotyka kobiet otyłych i prowadzących siedzący tryb życia. Brak aktywności fizycznej i złe nawyki żywieniowe prowadzą bowiem do problemów z krążeniem i zwiększają ryzyko różnych infekcji.

Przede wszystkim jednak, nadmiar tkanki tłuszczowej i toksyny kumulujące się w organizmie sprawiają, że komórki nowotworowe rozwijają się szybciej, a stan zdrowia takiej osoby znacznie się pogarsza.

6. Chlamydia

Chlamydia to rodzaj bakterii, którą można zarazić się drogą płciową. Bakteria ta atakuje drogi rodne kobiety, wywołuje stan zapalny i może prowadzić nawet do utraty płodności.

Jak udowodniły badania krwi u kobiet zarażonych chlamydią, ryzyko takich schorzeń jak rak szyjki macicy jest u nich znacznie większe niż u tych, które nigdy nie miały kontaktu z tą bakterią.

Samo zakażenie chlamydią bardzo często nie daje żadnych wyraźnych symptomów, dlatego też do jej wykrycia i przeprowadzenia odpowiedniego leczenia konieczne jest badanie przeprowadzone przez specjalistę.

Stąd też nasze przypomnienie, aby nie zapominać o regularnych badaniach profilaktycznych.

7. Rak szyjki macicy a czynniki genetyczne

Matka i córka

Ostatni czynnik ryzyka jest podobny w przypadku wszystkich chorób nowotworowych – są to uwarunkowania genetyczne. Rak szyjki macicy nawet 2-3 razy częściej dotyka kobiet, w których rodzinie były już wcześniejsze przypadki zachorowań.

Niektórzy specjaliści uważają, że ma to związek z genetycznie zwiększoną podatnością na infekcje, przez co kobiety te częściej zarażają się wirusem HPV.

Kluczem do uniknięcia raka szyjki macicy pozostają jednak bezsprzecznie badania profilaktyczne i szczepienia. Nie zapomnij o zaplanowanej cytologii!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.