Rak okrężnicy - co musi wiedzieć kobieta?
Jak donosi WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), rak okrężnicy bądź rak jelita grubego i odbytu dotyka 10-15% społeczeństwa. Jeśli chodzi o częstotliwość występowania, jest odnotowywany tuż za nowotworem płuc.
Fakt, który zasługuje na naszą uwagę jest taki, że zarówno rak płuc jak i rak okrężnicy występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Jednak nie jest to zasada, w dzisiejszych czasach problem nowotworów dotyczy praktycznie całego społeczeństwa.
Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się więcej na temat nowotworu jelita grubego. To bardzo ważny temat, poświęć mu odpowiednią uwagę.
Rak okrężnicy wśród kobiet
Rak okrężnicy oraz nowotwór jelita grubego i odbytu w większości dotyka osoby powyżej 50 roku życia. Jednakże, w około 10% przypadków dotyka także osób młodych. Niestety bywa, że odnotowuje się nawet przypadki osób poniżej 20 roku życia dotkniętych tą chorobą.
Jeszcze do niedawna choroba ta znacznie częściej dotykała mężczyzn niż kobiet. Kilka lat temu jednak – bazując na doniesieniach lekarzy – zaczęto odnotowywać, że niepokojąco wzrasta liczba kobiet cierpiących na ten rodzaj nowotworu.
Choć dokładna przyczyna tego zjawiska nie jest znana, za pewnik można przyjąć, że używanie wyrobów tytoniowych oraz inne niezdrowe nawyki mogą znacznie zwiększyć ryzyko zapadnięcia na tę niebezpieczną chorobę.
Pamiętaj jednak, że przyczyny, z powodu których pojawia się rak okrężnicy nie są znane w 100%. Stąd też niestety coraz częstsze przypadki zachorowań wśród osób młodych bądź prowadzących naprawdę zdrowy styl życia.
Zapoznaj się z poniższymi danymi, gdyż mogą mieć wpływ również na Twoje życie.
Może zainteresuje Cię też przeczytanie artykułu: Jak uniknąć raka? 9 porad ekspertów
Rak okrężnicy – czym tak naprawdę jest?
Rak okrężnicy powstaje w jelicie grubym lub w okolicach odbytu. Jego początek w większości przypadków jest taki sam: powstanie anormalnego tworu w wyściółce jelita. Twór ten ma zwykle formę niewielkiego polipa.
Z polipem (lub polipami) można żyć wiele lat, nie zauważając nawet żadnych odbiegających od normy objawów. Istnieje jednak ryzyko, że – w ciągu miesięcy lub lat – zmutują one i przybiorą postać nowotworową. Jednym z głównych – i najważniejszych – tego objawów jest obecność krwi w stolcu.
Najczęściej występują dwa typy polipów:
- Polipy gruczolakowate (z czasem mutują się i zmieniają w nowotworowe);
- Polipy zapaleniowe oraz polipy przerośnięte: te dwa typy występują najczęściej a ich komórki zwykle nie przechodzą niebezpiecznego procesu mutacji;
Rak okrężnicy – objawy u kobiet
Generalnie rzecz ujmując, rak okrężnicy u kobiet i u mężczyzn objawia się podobnie. Jedyna różnica polega na tym, że my kobiety – z racji funkcjonowania naszego organizmu – możemy łatwo pomylić objawy z czymś innym.
- Naprzemiennie występujące zaparcia i rozwolnienia. Trzeba o tym pamiętać: ten rodzaj zaburzeń wypróżniania się występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Nie można go jednak ignorować, wymaga konsultacji medycznej.
- Zmęczenie, znużenie, stały brak energii. Również to jest objawem częstszym u kobiet niż u mężczyzn.
- Wzdęty brzuch, uczucie ciężkości, spowolnione trawienie i powolna przemiana materii.
- Rak okrężnicy objawia się często nagłym pojawieniem się śladów krwi w stolcu. Innym objawem jest znaczne spowolnienie wydalania kału. Jeżeli zauważymy u siebie jeden z tych objawów, jest to wyraźny sygnał, że czas na wizytę u lekarza.
- Należy pamiętać o jeszcze jednym: bywa, że krew w kale wcale nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Jest to częsta ukryta przyczyna anemii u osób, które z pozoru nie powinny na nią cierpieć. Być może przyczyn szukamy w czymś innym, a tymczasem jest ona poważniejsza, niż nam się wydawało.
Odkryj też: Nowotwór – gigantyczny postęp w zwalczaniu!
Warto też zaznaczyć, że wiele z wymienionych przez nas symptomów może mieć źródło również w innych chorobach, na przykład w kolkach, alergii pokarmowej, wrzodach układu pokarmowego, bądź w problemach z woreczkiem żółciowym. Nie martw się, po prostu idź do lekarza, a pozbędziesz się wątpliwości.
Kluczem jest wczesne wykrycie
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, rak okrężnicy dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet. Dlatego też to takie ważne, by służby medyczne, współpracując z doświadczonymi specjalistami, ustanowiły protokoły postępowania służące wczesnemu wykrywaniu tej groźnej choroby.
Tak samo jak regularnie odwiedzamy naszego ginekologa, by przeprowadzić rutynowe badania ginekologiczne, powinniśmy też regularnie kontrolować jelito grube i odbyt. Zwłaszcza jeśli:
- Mamy 50 lat lub więcej.
- Zaobserwujemy krew w kale lub doskwiera nam ciągły ból brzucha.
- Jeżeli w naszej rodzinie były już przypadki tego typu nowotworu.
Badania wcale nie są skomplikowane. Polegają one po prostu na zbadaniu kału w poszukiwaniu śladów krwi oraz na kolonoskopii. Owszem, nie jest to najprzyjemniejsze badanie. Uznaj jednak, że jest po prostu konieczne, a będzie Ci łatwiej je przetrwać
Jak twierdzi specjalista do spraw chorób układu pokarmowego Sanatorium Covadonga w Hiszpanii, doktor Antonio Linares, dzięki wczesnemu wykrywaniu, rak okrężnicy jest uleczalny w około 90%.
Dlaczego? Powód jest prosty: zanim nowotwór stanie się złośliwy, ma formę zwykłego polipa. Ten z kolei zawsze jest łagodny i nieskomplikowany w usuwaniu. Jeżeli natomiast zignorujemy go i pozwolimy mu rosnąć, zmieni się w złośliwego raka.
Dlatego też, przeprowadzając regularne badania profilaktyczne i korzystając z nowoczesnej technologii oraz terapii można by znacznie obniżyć odsetek zapadania na tę chorobę.
Pamiętaj o tym. Dbaj o siebie.