Prysznic - osiem najczęściej popełnianych błędów
Jak można popełnić błąd po prostu biorąc prysznic? – pomyślisz. Wydaje się to zupełnie oczywista czynność wykonywana przez nas bez większego namysłu. Czego zatem unikać, a na co zwracać szczególną uwagę kiedy po raz kolejny udamy się pod prysznic?
Przede wszystkim powinnyśmy pamiętać, że aby prysznic nie był szkodliwy dla naszego ciała, nie powinien trwać dłużej, niż 10 minut. Nie powinien też być na tyle obfity, by zużyć więcej niż 95 litrów bieżącej wody.
Istnieje jednak znacznie więcej bardzo ciekawych czynników, które mogą mieć wpływ na to, czy prysznic okaże się zdrowy i relaksujący, czy też wpłynie na nasz organizm negatywnie.
1. Jeśli brać prysznic, to na pewno gorący
Być może również Ty należysz do wyznawców tego poglądu. Nie jest to jednak powszechnie zalecana praktyka. Zbyt gorący prysznic może wywoływać podrażnienie skóry, która pod wpływem gorącej wody ulega również nadmiernemu przesuszaniu.
- Gorący prysznic może również powodować usunięcie ze skóry zbyt dużej ilości tłuszczu, który jest niezbędny do jej skutecznego zabezpieczania. Gorąca woda okazuje się w tym przypadku szkodliwa dla ogólnego stanu zdrowia.
- Ponadto gorące prysznice powodują zbytnie przyspieszenie krążenia krwi, co może skutkować utrzymującym się zaczerwienieniem skóry, a także innymi niekorzystnymi zjawiskami, takimi jak na przykład występowanie wyprysków skórnych czy przesuszania naskórka.
2. Pluskanie się bez limitu
- Choć branie prysznica niejednokrotnie sprawia nam wielką przyjemność, to przebywanie pod strumieniem wody zbyt długo sprawia, że staje się on szkodliwy dla organizmu. Zalecany czas to 10 minut.
- Jak to bywa w przypadku gorącego prysznica, jak już wspomnieliśmy, stanowi on jedną z możliwych przyczyn przesuszania się skóry. Może też powodować występowanie problemów skórnych w postaci trądziku czy podrażnienia.
3. Nadużywanie produktów silnie pieniących
Zarówno wszelkiego rodzaju żele pod prysznic, jak również mydła do ciała, które powszechnie znajdujemy na sklepowych półkach mają na celu sprawić, aby tłuszcz mógł zostać związany z wodą.
- Jednakże jeśli zauważasz, że stosowane przez Ciebie kosmetyki wytwarzają zbyt dużą ilość piany, stanowi to znak, że zawierają zbyt dużą ilość wspomnianej substancji spieniającej.
- Zawsze bierz pod uwagę, że im więcej piany produkuje żel pod prysznic, tym więcej ochronnej warstwy tłuszczowej zostanie wypłukanej z Twojej skóry, co sprawi, że będzie ona sucha i zniszczona.
Pamiętaj również, że jeśli nie posiadasz bezpośredniego zalecenia od lekarza, by stosować mydła antybakteryjne, nie ma potrzeby podejmować takiej decyzji na własną rękę.
4. Stosowanie starych gąbek
Choć mogłoby się wydawać, że nie ma to najmniejszego znaczenia, stosowanie jednej i tej samej gąbki przez zbyt długi czas jest ryzykiem dla ogólnego stanu zdrowia. Można powiedzieć, że coś podobnego dzieje się, gdy używamy wciąż jednej szczoteczki do zębów.
- Powinnaś wiedzieć, że w zależności od wilgotności powietrza powstają często warunki idealne do rozwoju różnego rodzaju szkodliwych dla organizmu grzybów i bakterii.
- Rozwiązanie problemu stanowi wymienianie gąbki do ciała co najmniej raz na miesiąc.
- Najbardziej zalecane jest używanie pod prysznicem specjalnie przygotowanej pluszowej rękawiczki lub małego ręczniczka, który z kolei należy każdorazowo suszyć.
5. Dokładne spłukiwanie
Nie ulega wątpliwości, że nawet najmniejsza ilość żelu czy mydła pozostawiona na skórze na dłuższy czas może powodować podrażnienia skóry. Z tego powodu należy się upewnić, że przed zakończeniem prysznica nasze ciało jest już dokładnie spłukane.
Jeśli chodzi o włosy, to kiedy są dobrze spłukane, to kiedy przesuwasz po nich ręką, powinny trzeszczeć. To prosty sposób na sprawdzenie, czy wciąż nie zalega na nich piana, którą należałoby jeszcze spłukać.
6. Wycieranie się w celu osuszania
Sposób osuszania skóry po prysznicu jest tak samo ważny, jak samo mycie ciała. Z tego powodu dobrze się zastanów jakich ręczników używasz. Najlepsze są takie, które nie absorbują całej wody, ale pozostawiają skórę lekko wilgotną.
Kiedy natomiast skóra jest już sucha, nie zapomnij zastosować balsamu lub kremu nawilżającego.
7. Prysznic – ile razy dziennie?
Powtarzanie prysznica wiele razy dziennie, czyli to, co robimy, gdy korzystamy z siłowni, nie jest do końca wskazane dla naszego zdrowia. Jeśli więc bierzesz prysznic drugi raz, staraj się maksymalnie ograniczyć jego czas i ilość stosowanych środków pielęgnacji ciała.
8. Depilacja pod prysznicem
Wiele z nas praktykuje depilację właśnie pod prysznicem, ze względu na to, że tak jest znacznie wygodniej. Jednak warto zauważyć, że golenie włosów w trakcie, gdy na skórę spada woda może się okazać podrażniające.
Tak więc kiedy następnym razem udasz się pod prysznic, pamiętaj o tym, jak wiele czynników warto przy tym wziąć pod uwagę. Stosuj więc wodę o umiarkowanej temperaturze i bądź rozsądna pod względem ilości stosowanych środków do pielęgnacji skóry.