Porost włosów - co jeść, aby go przyśpieszyć
Jeżeli chcesz przyśpieszyć porost włosów, ale nie bardzo wiesz, w jaki sposób to zrobić, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Może się bowiem okazać, że to, czego Ci brakuje, to zmiana w Twojej diecie i nawykach żywieniowych.
Zdarza się bowiem, że nasze codzienne menu nie dostarcza nam potrzebnych składników odżywczych. Cierpią na tym mi między innymi nasze kosmyki. Dowiedz się, jak naturalnie przyspieszyć porost włosów.
1. Przyśpieszyć porost włosów? Jedz łososia!
Łosoś to pyszna ryba bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3. Ten cenny składnik odżywczy jest odpowiedzialny między innymi za wzmacnianie mieszków włosowych i pobudza porost włosów.
Wiele badań naukowych dowiodło, że regularne spożywanie tej ryby przez okres pół roku lub dłuższy skraca okres telogenu, czyli odpoczynku po okresie wzrostu włosa.
- Zatem spożywanie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe Omega 3 pomaga reaktywować wzrost włosów.
- Co więcej, łosoś jest również bogaty w witaminę B12 i żelazo, co znacznie wspomaga regenerację kosmyków.
Może zainteresuje Cię też artykuł: Łosoś – przepis na zdrowie!
2. Drób doskonały na porost włosów
Drób jest rodzajem mięsa bogatym w białko zwierzęce, niezbędne do produkcji keratyny, czyli substancji, z której nasze włosy składają się aż w 80%.
- Jeżeli przez 2 do 3 miesięcy cierpisz na niedobór tego składnika, włosy przestaną rosnąć swoim normalnym rytmem i zaczną wypadać.
Inne rodzaje mięs dostarczających nam wysokowartościowego białka to mięso królika oraz indyk. Warto więc jeść je jak najczęściej.
3. Migdały
Ten rodzaj bakalii dostarcza nam witaminy E. Składnik ten pomaga aktywować wzrost włosów oraz wzmacnia je.
- Wystarczy już tylko 20 migdałów dziennie, aby dostarczyć organizmowi nawet 70% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
Jak gdyby było tego mało, migdały są bogate również w inne bardzo korzystne dla naszych włosów substancje, takie jak biotyna, kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B.
4. Ostrygi
Ostrygi są nie tylko pyszne, ale też doskonałe dla naszego zdrowia. Co ciekawe, mogą znacząco przyśpieszyć porost włosów. Jest to produkt niezwykle bogaty w cynk. Pomaga włosom rosnąć szybciej oraz sprawia, że nabierają one niesamowitego blasku.
Co ciekawe, wystarczy zjeść zaledwie jedną ostrygę, aby dostarczyć organizmowi wystarczającą dzienną dawkę cynku.
Jeżeli nie masz możliwości codziennego sięgania po ten produkt, istnieją inne źródła cynku, które również przyśpieszą porost włosów. Oto kilka propozycji:
- Pszenica
- Wątróbka
- Wołowina
- Wieprzowina
5. Pestki dyni
Pestki dyni są bogate w witaminy z grupy B. Te z kolei są idealne dla osób chcących przyśpieszyć porost włosów, ponieważ doskonale dbają one o skórę głowy.
- Aby uniknąć wypadania włosów, uwzględnij w swojej diecie olej z pestek dyni. Dzięki swoim właściwościom pomaga pozbyć się problemów takich jak chociażby łysienie.
6. Soczewica
Soczewica zawiera duże ilości żelaza – jednego ze składników odżywczych, które są niezbędne do pobudzania porostu włosów. Jedna porcja soczewicy zawiera około połowę dziennego zapotrzebowania na ten mikroelement.
Soczewica zawiera również dużo cynku, dzięki czemu pobudza krążenie – również w skórze głowy.
Przeczytaj też artykuł: Zdrowe hamburgery z soczewicą i komosą ryżową
7. Jaja na porost włosów
Jajko to jeden z produktów o największej zawartości białka dostępnych na rynku. Co więcej, dostarcza nam ono sporych ilości witaminy B12. Jeżeli regularnie sięgasz po jajka, Twoje włosy będą rosły szybciej i będą mocniejsze niż kiedykolwiek.
Czego nie jeść?
Jak widzisz, pewne produkty potrafią pobudzić porost włosów. Inne z kolei należy omijać szerokim łukiem, jeżeli chcemy mieć piękne, zdrowe i mocne włosy, które szybko rosną.
Jak zapewne się domyślasz, są to przede wszystkim produkty przetworzone i zawierające duże ilości cukru oraz węglowodanów.
Unikaj produktów, przez które ciało puchnie, gromadzi wodę, narusza równowagę hormonalną i staje się podatne na infekcje grzybicze. Wszystko to bowiem może się przyczynić do wypadania włosów.
Jeśli chodzi o sam cukier, należy zaznaczyć, że jest on jednym z czynników, które – w połączeniu ze stresem – mogą spotęgować wypadanie włosów. Ma też negatywny wpływ na mieszki włosowe, co bezpośrednio przekłada się na to, że włosy przestają rosnąć.
Nie oznacza to oczywiście, że absolutnie nie wolno Ci sięgać po cukier pod żadną postacią. Jest on składnikiem potrzebnym do życia. Chodzi tylko o to, żeby umieć się kontrolować i zachowywać umiar. Istnieje przecież całe mnóstwo smacznych i zdrowych zamienników!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017 Jan 31;7(1):1-10.
- Glynis A., A double blind, placebo controlled study evaluating the efficacy of an oral supplement in women self perceived thinning hair. J Clin Aesthet Dermatol, 2012. 5 (11): 28-34.
- Ibrahim, I. M., Hasan, M. S., Elsabaa, K. I., & Elsaie, M. L. Pumpkin seed oil vs. minoxidil 5% topical foam for the treatment of female pattern hair loss: A randomized comparative trial. Journal of Cosmetic Dermatology. 2021; 20(9): 2867-2873.
- Almohanna HM., Ahmed AA., Tsatalis JP., Tosti A., The role of vitamins and minerals in hair loss: a review. Dermatol Ther, 2019. 9 (1): 51-70.
- Murphrey, M. B., Agarwal, S., & Zito, P. M. Anatomy, Hair. 2018.
- Oh JY, Park MA, Kim YC. Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs. Toxicol Res. 2014 Dec;30(4):297-304.
- Panahi Y, Taghizadeh M, Marzony ET, Sahebkar A. Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed. 2015 Jan-Feb;13(1):15-21.