Pestki awokado - 10 korzyści dla zdrowia i urody
Awokado znane jest na całym świecie z powodu soczystego smaku i wartości prozdrowotnych. Jednak wiele osób nie wie, jak fantastyczne właściwości mają pestki awokado – zarówno dla piękna, jak i ciała.
Pestki wprawdzie nie charakteryzują się tak wyjątkowym smakiem jak sam owoc, ale mogą zostać użyte na wiele sposobów, by móc czerpać pełnymi garściami z ich właściwości.
Choć może wydawać się to niemożliwe, to pestki awokado są dobrym źródłem błonnika oraz aminokwasów, które zapobiegają i walczą z różnymi chorobami. Dzisiaj chcemy przedstawić Ci 10 dobrych powodów, dla których warto konsumować pestki awokado zamiast ich wyrzucania. Nie zmarnuj ich!
1. Pestki awokado poprawią zdrowie sercowo-naczyniowe
Szacuje się, że przynajmniej 70% aminokwasów znajdujących się w awokado, mieści się w jego pestkach. Pestki awokado pomagają kontrolować poziom cholesterolu, ciśnienia krwi i innych czynników sercowo-naczyniowych, które zwiększają ryzyko ataku serca.
2. Walczą z problemami brzucha
Błonnik zawarty w pestkach awokado stymuluje procesy trawienne i ułatwia procesy jelitowe. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, mogą zostać wykorzystane do walki z biegunką i innymi żołądkowo-jelitowymi problemami, które rozwijają się poprzez bakteryjne oraz wirusowe infekcje.
Związki fenolowe obecne w pestkach chronią Twój żołądek przed powstawaniem wrzodów.
3. Działają przeciwrakotwórczo
Flawonole znajdujące się w pestkach awokado zmniejszają ryzyko wzrostu komórek nowotworowych.
Testy zostały przeprowadzone tylko na szczurach, jednakże trwają badania, podczas których obserwuje się podobne działania także na komórkach ludzkich.
4. Zapobiegają stresowi oksydacyjnemu
Wysoka zawartość antyoksydantów w pestkach pomaga w regenerowaniu się tkanek i komórek niszczonych przez wolne rodniki.
Olejki i ekstrakty z pestek awokado to także sposób, by odmłodzić skórę i włosy. Kiedy dodasz je do swojej diety, to zredukujesz ryzyko przewlekłych chorób związanych z wiekiem.
5. Wzmacniają system odpornościowy
Związki fenolowe w pestkach awokado dobrze nadają się do leczenia infekcji wirusowych oraz alergii. Kiedy je zjadasz, w organizmie zwiększa się ilość przeciwciał, co wspomaga Twój system immunologiczny.
6. Zwalczają bóle i zapalenia
Przeciwzapalne właściwości pestek awokado redukują ból i stres wśród pacjentów, którzy cierpią na takie dolegliwości jak artretyzm, nieżyt żołądka czy zapalenie okrężnicy.
Kwasy tłuszczowe poprawiają krążenie i pomagają zmniejszać stany zapalne tkanek.
7. Zapobiegają zmarszczkom
Jednym z najciekawszych zastosowań pestek awokado jest ich zdolność do zapobiegania powstawania zmarszczek i innych oznak starzenia się.
Flawonole i antyoksydanty zatrzymują zniszczenia spowodowane przez wolne rodniki i zwiększają produkcję kolagenu dla silniejszej i młodej skóry.
8. Poprawiają kondycję włosów
Ludzie z takimi problemami jak suche włosy, łupież czy rozdwojone końcówki mogą wiele skorzystać dzięki temu naturalnemu składnikowi.
Pestki awokado mają “dobre tłuszcze”, które zwiększają naturalną wilgoć włosów i zapobiegają problemom ze skórą głowy, jak i rozwojowi grzybicy.
9. Regulują tarczycę
Substancje odżywcze w pestkach awokado zdecydowanie są polecane dla osób z problemami tarczycowymi, takimi jak niedoczynność tarczycy. Jeśli włączysz pestki awokado do swojej diety, będą korzystnie stymulować produkcję hormonów i poprawią metabolizm w walce z otyłością.
10. Zwiększą poziom energii
Składniki odżywcze pestek awokado wpływają na wzrost fizycznej i umysłowej energii. Dodając je do swojej diety, poprawisz swoją całościową kondycję, dzięki czemu w trakcie dnia zwiększy się Twoja produktywność.
Jak wykorzystać prozdrowotne właściwości pestek awokado?
Zamiast wyrzucać pestki, wystaw je na słońce, aby wyschły i następnie zetrzyj w celu uzyskania proszku. Możesz dodać tak powstały proszek do zupy, koktajli, sałatek i niezliczonych innych potraw.
Jeśli chcesz użyć pestki awokado do celów kosmetycznych, wymieszaj je chociażby z jogurtem, jajkiem czy olejkami. Czy wciąż chcesz marnować te niesamowite pestki? Teraz, kiedy już wiesz, jakie możesz czerpać z nich korzyści, nie wahaj się ich użyć!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cabezas, C., & Hueso, J. J. (2003). Fenológicos-Tipo Del Aguacate ( Persea Americana Mill .). Actas V Congreso Mundial Del Aguacate.
- Salas López, L. (2015). Aguacate símbolo de juventud, belleza y salud. MARKETING AND COMMERCIAL STREAM.
- Pérez-Rosales, R., Villanueva-Rodriguez, S., & Cosío-Ramirez, R. (2005). El aceite de aguacate y sus propiedades nutricionales. E-Gnosis. https://doi.org/10.1136/jech.54.6.473