Owsiany, bezglutenowy chleb z bananem i orzechami
Chleb od wieków stanowi podstawę codziennej diety wielu ludów na całej kuli ziemskiej. W ostatnich latach produkt ten zetknął się z potężną falą krytyki ze strony specjalistów do spraw zdrowego żywienia. Tradycyjnym piekarniczym wypiekom zarzuca się, że są one wysokokaloryczne i sprzyjają rozwojowi nadwagi.
Tradycyjne białe pieczywo zostało wręcz okrzyknięte wrogiem zdrowia organizmu. Szukając zdrowego zamiennika dla białego chleba, wielu piekarzy zaczęło wyrabiać swe wypieki z mąki pełnoziarnistej oraz dodawać do niej inne, zdrowe i cenne dla organizmu produkty, takie jak ziarna zbóż czy odżywcze warzywa i owoce.
Proponowany przez nas dziś bezglutenowy chleb na bazie owsa, banana i orzechów stanowi wręcz niezastąpioną propozycję zdrowego i odżywczego posiłku. Odkryj wspaniały przepis i już od dziś zacznij ze smakiem jeść chleb, który w żaden sposób nie szkodzi twojemu organizmowi ani nie stanowi zagrożenia dla twojej sylwetki.
Przekonaj sie sam, że już wkrótce nie bedziesz się mógł bez niego obejść!
Chleb – przedmiot ożywionej debaty
Chleb wcale nie musi być niezdrowy ani tuczący – jego wartość odżywcza zależy od zastosowanych składników. Równie istotna jest także kwestia tego, ile kromek chleba dziennie będziemy zjadać. Należy pamiętać, że każdy chleb, bez względu na kompozycję składników, jest bardzo bogatym źródłem węglowodanów, czyli energii.
Zatem w każdym przypadku, jeśli spożycie chleba jest wysokie, możemy mieć problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Na szczęście na ratunek idzie nam domowej receptury owsiany chleb, który nie zawiera glutenu ani laktozy.
Jego wysoka jakość odżywcza stanowi doskonałe uzupełnienie codziennych posiłków. Można go spożywać bez obaw o nadwagę nawet na kolację!
- Warto również zaznaczyć, że większość dostępnych w supermarketach chlebów powstaje na bazie produktów o bardzo niskiej jakości, które stają się przyczyną wzdęć i innych zaburzeń trawiennych. Jak rozpoznać takie pieczywo? Bardzo łatwo: po kilku godzinach staje się ono miękkie jak guma do żucia i praktycznie niemożliwe do zjedzenia.
Obecnie dobry chleb możemy znaleźć w dobrej piekarni. Wielu piekarzy postanowiło sięgnąć do starych, tradycyjnych receptur i wskrzesić dawny, apetycznie pachnący chleb, który nie traci świeżości nawet przez cztery czy pięć dni.
Przygotowanie takiego pieczywa wymaga cierpliwości i wysokiej jakości mąki. Specjaliści zgodnie głoszą, że najzdrowsze są ziarna orkiszu, gryki, żyta i owsa. Z tego ostatniego można przygotować pyszny bezglutenowy chlebek z dodatkiem banana i energetycznych orzechów.
Przeczytaj koniecznie: Biała mąka – dlaczego powinnaś jej unikać?
Czy owies zawiera gluten?
Podstawowym składnikiem proponowanego poniżej chleba jest drobno zmielony owies lub mąka owsiana. Zboże to jest cennym źródłem składników odżywczych oraz wykazuje się bardzo wysoką zawartością białka i błonnika pokarmowego.
Ponadto owies doskonale wspomaga procesy trawienne i stoi na straży prawidłowej przemiany materii. Jego niekwestionowaną zaletą jest również to, że dostarcza uczucia sytości na długi czas, dzięki czemu nie mamy ochoty na niezdrowe przekąski między posiłkami.
Chociaż owies nie zawiera w swym składzie glutenu, bardzo często ziarno to jest przetwarzane razem z pszenicą, która owszem zawiera ten szkodliwy dla wielu osób składnik. Stąd też na opakowaniu płatków owsianych lub mąki owsianej może pojawiać się informacja, że produkt ten może zawierać niewielkie ilości glutenu.
Taki owies z domieszką glutenu nie jest wskazany dla osób dotkniętych celiakią. Jeśli należysz do grupy ludzi nie tolerujących glutenu, upewnij się, czy zakupiony przez ciebie owies został zmielony bez dodatku pszenicy. Informacja ta zawsze powinna widnieć na etykiecie produktu.
Chleb z owsa, banana i orzechów – poznaj przepis
Owsiany chleb z dodatkiem banan i orzechów nie tylko jest zdrowy, ale także pyszny i niezwykle prosty w przygotowaniu. Bez problemu możesz nim zastąpić ciasto do porannej kawy.
Składniki
- 2 jajka
- ½ szklanki oliwy z oliwek virgen extra (100 g)
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 1 łyżka stołowa cukru (10 g)
- 2 szklanki drobno zmielonego owsa (260 g)
- 2 dojrzałe banany
- 1 szklanka posiekanych orzechów (150 g)
- 1 torebka proszku do pieczenia (12 g)
Zobacz także: Dieta bezglutenowa – 7 kroków, by osiągnąć ten cel
Sposób przygotowania
Główną zaletą owsianego chleba jest to, że nie wymaga on długiego ugniatania i jego przygotowanie zajmuje niewiele czasu. Tradycyjne, ręczne czynności bez problemu możesz zastąpić mikserem.
- W pierwszej kolejności dobrze ubij jajka. Następnie dodaj oliwę z oliwek nie przerywając miksowania. Stopniowo dodawaj wodę (jeśli temperatura otoczenia jest wysoka, użyj letniej wody, jeśli jednak w kuchni panuje chłód – należy do reszty składników dodać ciepłą wodę), banany i cukier. Ponownie dokładnie zmiksuj wszystkie składniki.
- Do powstałej masy stopniowo dodawaj drobno zmielony owies. Powinna powstać jednolita masa bez grudek. Po uzyskaniu odpowiedniej tekstury i konsystencji należy dodać torebkę proszku do pieczenia i ponownie dokładnie wymieszać powstałą masę.
- Na sam koniec dodajemy orzechy i już więcej nie miksujemy.
- Kolejnym krokiem jest umieszczenie tej płynnej masy na pół godziny w lodówce, aby uaktywnił się proszek do pieczenia.
- W międzyczasie włącz piekarnik i ustaw temperaturę na 210 ºC. Piekarnik powinien zostać dobrze nagrzany (utrzymaj wskazaną temperaturę przynajmniej na 10 minut przed włożeniem ciasta).
- Po 30 minutach otwórz lodówkę i upewnij się, czy ciasto zwiększyło swoją objętość. Następnie przelej masę do formy i umieść w piekarniku na 50 minut w temperaturze 180 ºC.
- Po upływie 40 minut sprawdź drewnianym patyczkiem, czy ciasto się upiekło. Czas pieczenia może różnić się w zależności od zastosowanej formy i użytego piekarnika.
- Dobrze upieczony chleb (zwarte, lecz nieco wilgotne ciasto) należy wyciągnąć z piekarnika i pozostawić do ostudzenia.
- Przechowuj chleb w chłodnym i suchym miejscu. Okres przydatności do spożycia wynosi około czterech, pięciu dni. Pamiętaj, że ten, domowej receptury chlebek nie zawiera żadnych konserwantów, w związku z czym zaczyna psuć się szybciej niż jego odpowiedniki z supermarketu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mansueto P, Seidita A, D’Alcamo A, Carroccio A., “Non-celiac gluten sensitivity: literature review”, J Am Coll Nutr. 2014;33(1):39-54.
- Yang F, Basu TK, Ooraikul B., “Studies on germination conditions and antioxidant contents of wheat grain”, Int J Food Sci Nutr. 2001 Jul;52(4):319-30.
- Harland JI1, Garton LE., “Whole-grain intake as a marker of healthy body weight and adiposity”, Public Health Nutr. 2008 Jun;11(6):554-63. Epub 2007 Nov 16.