Owoc granatu - skuteczna kuracja na niedrożne żyły
Ostatnimi czasy owoc granatu stał się obiektem wielu badań i analiz. Poznaje się go na nowo jako owoc o działaniu zdrowotnym, bogate źródło antyoksydantów zdolnych poprawić stan zdrowia naszego układu sercowo naczyniowego. Owoc granatu zawiera również polifenole, pomagające w zachowywaniu młodości i witalności.
Jego skuteczne działanie przeciwzapalne pomaga w oczyszczaniu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie w przeciwdziałaniu miażdżycy. Mamy do czynienia z owocem, który jedzony regularnie może znacznie zmniejszyć ryzyko występowania ataków serca.
Poza tym owoc granatu poprawia ogólny stan zdrowia skutecznie przeciwdziałając nawet przedwczesnemu starzeniu się. Jak niesamowite właściwości tego owocu możesz wykorzystać dla dobra Twoich bliskich?
Owoc granatu – prawdziwe błogosławieństwo dla Twoich naczyń krwionośnych
Czy wiedziałaś o tym, że regularne jedzenie owocu granatu może przynieść większe korzyści dla serca, niż picie czerwonego wina, a nawet zielonej herbaty? Takie wyniki owoc granatu zawdzięcza wysokiej zawartości polifenoli.
Regularne jedzenie produktów zawierających te właśnie organiczne związki chemiczne zmniejsza ryzyko śmiertelności. Są one stałym elementem diety śródziemnomorskiej, do której stosowania nawołują lekarze i dietetycy.
Owoc granatu uważa się za naturalnego sprzymierzeńca, który warto włączać do naszej codziennej rutyny żywieniowej, aby zwalczyć trzech silnych wrogów naszych naczyń krwionośnych: nadciśnienie, stres oksydacyjny, a także wysoki poziom cholesterolu.
- Według badań przeprowadzonych w 2014 roku na Uniwersytecie w Barcelonie, w Hiszpanii, regularne jedzenie produktów spożywczych zawierających polifenole redukuje ryzyko zapadnięcia na choroby serca o 10 do 20 procent.
- Polifenole zawarte w owocu granatu wykazują działanie antyoksydantów silniejsze, niż tych występujących w winie, borówkach czy zielonej herbacie.
- Sok z owocu granatu pomaga organizmowi pozbyć się tłuszczu nagromadzonego i zmagazynowanego w naczyniach krwionośnych, zapobiega ich sztywnieniu i o 25 procent obniża ilość zachorowań na miażdżycę.
- Owoc granatu zawiera także inne bioelementy, takie jak elegitaniny i antocyjany, które dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów optymalizują pracę serca.
- Poza polifenolem, owoc granatu – a w szczególności jego skórka – zawiera flawonoidy i proantocyjany, które skutecznie zapobiegają utlenianiu się komórek, a także zwalczają powstające w organizmie stany zapalne.
- Inną ciekawą informacją jest ta, że regularne jedzenie owocu granatu nie odbije się negatywnie na wadze naszego ciała. Wręcz przeciwnie, pozwala na skuteczne regulowanie ilości odkładającego się tłuszczu.
- Owoc granatu zawiera wiele składników odżywczych, które wspomagają krążenie krwi, a także regulują poziom cholesterolu i działa stabilizująco na ciśnienie tętnicze krwi.
Owoc granatu – w jakiej postaci możesz go jeść
Sok z owocu granatu na czczo
Picie soku z owocu granatu na czczo to jedna z najlepszych form zapobiegania odkładaniu się tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Wystarczy jeden owoc granatu pozbawić nasion, a następnie zmiksować.
Przeczytaj również artykuł: Soki na czczo? Koniecznie!
Gdy taki sok pijemy przed pierwszym posiłkiem, organizm będzie mógł o wiele lepiej wykorzystać jego dobroczynne właściwości. Sama możesz przeprowadzić próbę i przekonać się jak obniży się Twój poziom cholesterolu w ciągu jednego miesiąca.Ustabilizuje się również ciśnienie tętnicze krwi.
Olej z nasion
Ten olejek z nasion granatu możesz kupić w sklepach z produktami naturalnymi lub ze specjalną żywnością. Olej można stosować do przyprawiania sałatek. Poza tym możesz go stosować przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco i regenerująco nakładając regularnie na skórę. W ten sposób opóźnisz starzenie się tkanek.
Żeby wykorzystać pozytywne działanie dla Twoich naczyń krwionośnych zdobądź olej w formie jadalnej, a nie kosmetycznej. Dodawaj go do dań, które przygotowujesz.
Ekstrakt ze skórki owocu granatu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skórka owocu wykazuje mnóstwo cennych właściwości. Wykorzystując je skutecznie możesz zapobiegać stanom zapalnym naczyń krwionośnych, a także nie dopuszczać do stłuszczenia żył przez przyleganie tłuszczu do ich ścianek.
W czasie, gdy jemy owoc, dla wielu z nas skórka wydaje się niewygodna. Jej smak jest bardzo gorzki i nie jest łatwa do zmiksowania gdy przygotowujemy z niego soki naturalne.
Właśnie dlatego powinien Cię ucieszyć fakt, że w wielu aptekach można kupić gotowy ekstrakt ze skórki owocu granatu. Jeśli masz wątpliwości czy możesz go jeść, zawsze możesz poradzić się lekarza.
Korzyści wynikające z używania liści granatowca
Z korzeni i liści granatowca przygotowuje się bardzo zdrowe i dobrze działające na naczynia krwionośne napary.
- Nie powinno się ich jednak przygotowywać z liści bezpośrednio zerwanych z drzewa. Jeżeli chcesz przygotować napar, zasięgnij rady w sklepie naturalnym. Można tam kupić gotowe pakiety liści przygotowane do sporządzania takiego zdrowotnego naparu.
- Nie jest też wskazane zbyt częste picie naparu z liści granatowca, ze względu na to, że może sprowokować wymioty. Wystarczy w zupełności jedna filiżanka dziennie.
Przeczytaj również artykuł: Krążenie krwi – popraw je naparami!
Tak jak wcześniej nadmieniliśmy, najlepszą formą przyjmowaną przez nasz organizm jest wypicie soku lub zjedzenie owocu (samego bądź w formie sałatki). Gdy dodasz nasiona granatu do sałatki ze szpinaku z orzechami, uzyskasz niesamowite danie, które w dodatku skutecznie doda Ci zdrowia.
Korzystaj z dobrodziejstw, jakie kryje w sobie owoc granatu i zawsze pamiętaj o tym jak ważne jest Twoje zdrowie. Wykonuj też ćwiczenia fizyczne i prowadź zrównoważony tryb życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- García-Viguera, C. y Pérez Vicente, A. La granada. Alimento rico en polifenoles antioxidantes y bajo en calorías. Alim. Nutri. Salud, 2004; 11(4), pp. 113 – 120.
- López-Mejía, O.A., López-Malo, A. y Palou, E. Granada (Punica Granatum L): una fuente de antioxidantes de interés actual. Temas Selectos de Ingeniería de Alimentos 1-4, 2010: pp. 64 – 73.
- Noad, R.L., Rooney, C., McCall, D., Young, I.S., McCance, D., McKinley, M.C., Woodside, J.V. & McKeown, P.P. Beneficial effect of a polyphenol-rich diet on cardiovascular risk: a randomised control trial. Heart, 2016; 102: 1371 – 1379.
- Quiñones, M., Miguel, M. y Aleixandre, A. Los polifenoles, compuestos de origen natural con efectos saludables sobre el sistema cardiovascular. Nutr Hosp. 2012; 27(1): 76 – 89.