Oliwa z oliwek – 6 sposobów, aby włosy wyglądały lepiej
Oliwa z oliwek jest jednym z najpopularniejszych produktów na świecie. Swoją sławę zawdzięcza zawartości jednych z najzdrowszych dla organizmu człowieka kwasów tłuszczowych.
Oliwa z oliwek jest wytwarzana z tłoczonych na zimno oliwek. Już od czasów starożytnych roślina ta wyróżniała się ze względu na swoje właściwości odżywcze i lecznicze.
Faktem jest, że oliwa z oliwek jest dobrze znanym składnikiem nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także i kosmetycznym. Zawdzięcza to zawartym w niej substancjom czynnym, które mają bardzo korzystne oddziaływanie na skórę i włosy.
Wiele osób lubi stosować oliwę z oliwek jako naturalnego produkt do pielęgnacji włosów. Rzeczywiście, zawarte w niej składniki odżywcze wnikają głęboko w kosmyki i sprzyjają ich zdrowemu wzrostowi.
Chociaż ten rodzaj oleju roślinnego jest częścią składową wielu komercyjnych kosmetyków, możesz go także używać w jego naturalnym stanie i cieszyć się pozytywnym wpływem, jaki ma na włosy.
Jednakże nie każdy z nas wie, jak stosować oliwę z oliwek do pielęgnacji włosów. W dalszej części artykułu znajdziesz 6 sposobów na wykorzystanie oliwy z oliwek do codziennej pielęgnacji kosmyków.
Wypróbuj je koniecznie!
1. Oliwa z oliwek jako naturalna odżywka do włosów
Oliwa z oliwek ma oleistą konsystencję i zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych. To właśnie sprawia, że jest ona rewelacyjną naturalną odżywką, która poprawia nie tylko zdrowie, ale także i wygląd włosów.
Jej stosowanie pomaga rozwiązać problem suchych i splątanych kosmyków. W efekcie Twoja czupryna będzie dobrze odżywiona, mocna i lśniąca.
Jak stosować?
- Podgrzej odrobinę oliwy z oliwek w mikrofalówce. Następnie odstaw ją i poczekaj, aż osiągnie odpowiednią temperaturę do naniesienia na włosy.
- Kiedy oliwa z oliwek będzie gotowa, wetrzyj ją we włosy i skórę głowy.
- Jeśli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, rozprowadź oliwę zaczynając od połowy długości kosmyków, kończąc na końcówkach.
- Następnie przykryj włosy czepkiem kąpielowym i odczekaj 15 minut.
- Na koniec spłucz letnią wodą. Powtarzaj ten zabieg dwa razy w tygodniu.
Przeczytaj także artykuł: Włosy, skóra i paznokcie – jakie jedzenie im służy?
2. Zabieg nawilżający
Zawarte w oliwie z oliwek kwasy tłuszczowe są przydatne do walki z zaburzeniami równowagi gruczołu łojowego w skórze głowy. Wchłaniając się, oliwa zapobiega nadmiernej suchości skóry. Jednocześnie dostarcza składników odżywczych niezbędnych do utrzymania jedwabistych i mocnych włosów.
Jak stosować?
- Zmieszaj oliwę z oliwek i olej kokosowy w proporcji 1:1. Następnie wetrzyj tę mieszkankę we włosy i skórę głowy.
- Odczekaj 30 minut, po czym dokładnie spłucz ją zimną wodą.
- Powtarzaj ten zabieg dwa lub trzy razy w tygodniu.
3. Zabieg na zniszczone włosy
Oliwa z oliwek jest jednym z najlepszych produktów pomagających włosom, które zostały zniszczone przez środki chemiczne i czynniki środowiskowe. Dzieje się tak z powodu jej odżywczego składu.
Zawarte w oliwie z oliwek kluczowe kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze wspomagają regenerację komórkową i pomagają zapobiegać dalszym uszkodzeniom.
Jak stosować?
- Wymieszaj oliwę z oliwek z miodem organicznym w proporcji 3:1. Następnie wetrzyj tę mieszkankę we włosy na całej ich długości.
- Przykryj włosy czepkiem kąpielowym i odczekaj od 40 do 50 minut.
- Następnie spłucz letnią wodą. Powtarzaj ten zabieg raz w tygodniu.
4. Zabieg na rozdwojone końcówki
Podcinanie włosów jest czasami jedynym sposobem na radzenie sobie z rozdwojonymi końcówkami. Nie musi tak jednak być! Regularne stosowanie oliwy z oliwek znakomicie wzmacnia końcówki, sprawiając że stają się one silne i zdrowe.
Zawarte w oliwie z oliwek kluczowe składniki odżywcze nie dopuszczają do dalszego uszkodzenia włosów, a także dzięki swojemu działaniu nawilżającemu, zapobiegają puszeniu się włosów i ich wysychaniu.
Jak stosować?
- Podgrzej kilka łyżeczek oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Następnie wetrzyj ją w końcówki włosów.
- Pozostaw oliwę na włosach na całą noc. Powtarzaj ten zabieg codziennie.
5. Zapobieganie puszeniu się włosów
Ten naturalny składnik to świetna pomoc dla kobiet z kręconymi, trudnymi do opanowania włosami. Jest to szczególnie istotne, ponieważ takie włosy mają tendencję do puszenia się. Aby temu zapobiec, zaopatrz się w dobrej jakości oliwę z oliwek!
Kilka kropli oliwy zapewni Twoim włosom dodatkowy połysk. Jednocześnie zmniejszy niekomfortowy i znienawidzony efekt puszenia.
Przeczytaj także artykuł: Twoje włosy się puszą? – Oto 5 sposobów
Jak stosować?
- Nabierz odrobinę oliwy z oliwek na dłonie. Następnie przez kilka minut masuj swoje włosy.
- Pozwól oliwie z oliwek się wchłonąć bez spłukiwania. Następnie rozczesz włosy.
- Stosuj za każdym razem, kiedy chcesz mieć perfekcyjnie rozczesane włosy.
6. Zabieg złuszczający skórę głowy
Często ignorujemy konieczność regularnego złuszczania skóry głowy, a przecież ona także potrzebuje zabiegów, które pozwolą usunąć martwe komórki skóry gromadzące się na jej powierzchni.
Łącząc oliwę z oliwek z odrobiną soli lub sody oczyszczonej można przygotować naturalny środek złuszczający, który świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry głowy.
Jak stosować?
- Z oliwy z oliwek i soli morskiej przygotuj gęstą pastę. Następnie rozprowadź ją na skórze głowy.
- Masuj skórę głowy przez kilka minut. Taki masaż pobudza krążenie, dzięki czemu maska lepiej się wchłonie.
- Spłucz letnią wodą. Powtarzaj ten zabieg raz w miesiącu.
Jak widać, istnieje wiele sposobów na skorzystanie z dobroczynnych właściwości oliwy z oliwek w celu uzyskania zdrowszych włosów.
Zachęcamy do włączenia tego produktu do swoich rutynowych zabiegów upiększających. Przekonaj się na własnej skórze, jak właściwości oliwy z oliwek sprawią, że Twoje włosy staną się zdrowsze i piękniejsze.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Diaz Yubero, I. (2014). Aceite de Oliva. Distribución y Consumo. https://doi.org/10.1126/science.153.3731.72
- Quirantes-Piné, R., Domínguez-Corona, J., Carretero-Segura, A., & Fernández-Gutiérrez, A. (2009). Técnicas de análisis del aceite de oliva. El Aceite de Oliva Virgen: Tesoro de Andalucía.
- Uceda, M., & Hermoso, M. (1997). La calidad del aceite de oliva. In Olivae. https://doi.org/ISBN: 9788489922419
- Guillén, N., Acín, S., Navarro, M. A., Carlos Surra, J., Arnal, C., Manuel Lou-Bonafonte, J., … Osada, J. (2009). Knowledge of the Biological Actions of Extra Virgin Olive Oil Gained From Mice Lacking Apolipoprotein E. Revista Española de Cardiología (English Edition). https://doi.org/10.1016/S1885-5857(09)71560-9