9 porad na rozdwajające się końcówki włosów

Próbowałaś już wszystkiego na rozdwajające się końcówki i nic nie działa? Poznaj naturalne sposoby, które mogą na zawsze rozwiązać Twój problem!
9 porad na rozdwajające się końcówki włosów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Jesteś zmęczona ciągłym przycinaniem włosów przez rozdwajające się końcówki?  Być może wypróbowałaś już tony specyfików, takich jak odżywki czy serum na rozdwajające się końcówki i nic Ci one nie pomogły.

W tym artykule podzielimy się z Tobą paroma wskazówkami, jak zapobiegać temu problemowi w sposób naturalny i mieć dzięki temu długie, zdrowe oraz odpowiednio nawodnione włosy.

1. Nakładaj olej warzywny na włosy

Zapomnij o naszpikowanych chemią serum, które są drogie i jedynie nawadniają włosy. Proponujemy, być zastąpiła sztuczne środki całkowicie naturalnym olejem roślinnym. Będziesz potrzebować zaledwie kilka kropli, aby mieć zdrowe włosy.

Wypróbuj olej kokosowy, jojoba lub arganowy. To naprawdę działa!

2. Obcinaj rozdwajające się końcówki trzy razy w tygodniu

wizyta u fryzjera

Być może nie jest to dla Ciebie dobra wiadomość, jeśli chciałaś unikać fryzjera lub zapuszczasz włosy.

Niemniej jednak, jeśli będziesz obcinać zaledwie pół centymetra włosów raz na trzy miesiące, to będzie to prawie niezauważalne, a Twoje włosy naprawdę odczują różnicę.

W ten sposób unikniesz bardziej dotkliwego obcinania w przyszłości.

3. Wybieraj naturalne szampony

Szampon ma znaczenie. Szampony, które zawierają siarczany, długoterminowo prowadzą do wysuszania i niszczenia włosów, a zwłaszcza końcówek.

Zalecamy stosowanie jedynie naturalnych szamponów wolnych od siarczanów i mycia tylko włosów przy samej skórze głowy. Nie nakładaj nigdy szamponu bezpośrednio na końcówki – sama piana wystarczy, by umyć całe włosy.

W ten sposób zapobiegniesz niszczeniu się włosów.

4. Nakładaj maski na suche włosy

Chociaż chcemy, by produkty na włosy dobrze działały, to często używamy je w pośpiechu. Producenci o tym wiedzą i dlatego też w instrukcjach stosowania produktu najczęściej widnieją informacje, że powinniśmy zostawiać maski na włosy co najwyżej na dwie minuty.

Jednakże, jeśli maska ma naprawdę dać efekt, to najlepiej nakładać ją na suche włosy i zostawić przynajmniej na 10 minut.

Możesz nakładać maskę podczas robienia różnych czynności lub wieczorem, jeśli rano bierzesz tylko szybki prysznic.

5. Czesz włosy odpowiednią szczotką

kobieta szczotkuje włosy przed lustrem

Wybór dobrej szczotki jest kluczowy w zapobieganiu rozdwajania się końcówek. Nie mówimy tu o drogich, profesjonalnych szczotkach, ale o drewnianych z naturalnym włosiem.

Takie szczotki nie niszczą włosów i ich nie elektryzują, w przeciwieństwie do tych wykonanych z plastiku czy innych syntetyków. Każdego dnia, zanim pójdziesz do łóżka, delikatnie rozczesz włosy, tak by naturalne olejki skóry Twojej głowy je nawilżyły.

6. Uważaj na prostownice oraz suszarki do włosów

kobieta suszy włosy

Prawdopodobnie wiesz, że prostownice oraz suszarki niszczą włókno Twoich włosów i je osłabiają. Stają się z tego powodu bardziej wrażliwe, podatne na uszkodzenia oraz rozdwajające się końcówki.

Dlatego też unikaj tych urządzeń, jeśli tylko masz taką możliwości. Jak już musisz ich używasz, to wybieraj takie, które mniej szkodzą Twoim włosom.

7. Pamiętaj o zrównoważonej diecie

Czasami rozdwojone końcówki są efektem braków witamin, minerałów, białek czy kwasów tłuszczowych. Kiedy Twojemu ciału brakuje składników odżywczych, wówczas kradnie je ono m.in. z włosów, bym móc zapewnić realizację ważniejszych funkcji organizmu.

Upewnij się, że każdego dnia spożywasz następujące produkty:

  • surowe owoce i warzywa
  • orzechy i nasiona
  • awokado
  • ryby
  • produkty pełnoziarniste

8. Pij wodę

Rozdwajające się końcówki mogą mieć związek z odwodnieniem. Nasze włosy potrzebują wody tak samo, jak cała reszta ciała. Sugerujemy picie przynajmniej 8 szklanek wody dziennie.

Możesz wypić dwie na pusty żołądek, dwie rano, dwie po południu i dwie wieczorem. Pamiętaj, by nie robić tego w trakcie posiłków.

9. Masaż skóry głowy

Codzienny masaż głowy nie dość. że jest bardzo relaksujący, to pobudza cyrkulację krwi, dzięki czemu składniki odżywcze łatwiej docierają do Twoich włosów.

Wykonuj okrężne ruchy koniuszkami palców raz dziennie lub poproś kogoś bliskiego, aby się tym zajął.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.