Odprężyć mózg! – poznaj 7 sposobów
Na co dzień zwykle jesteśmy narażeni na wiele sytuacji, które prowokują stres, nerwowość i napięcie. Jak możemy się od nich uwolnić i odprężyć mózg? Jak prawidłowo radzić sobie z tymi negatywnymi emocjami, które niekorzystnie wpływają na stan naszego zdrowia?
Dziś odpowiadamy na te pytania oraz przedstawiamy 7 prostych sposobów na odprężenie. Pamiętaj, że możesz je stosować zawsze, gdy tylko chcesz zrelaksować swój mózg i uwolnić go od napięcia. Przeczytaj koniecznie!
1. Odprężyć mózg pomimo chaosu panującego wokół
Tę pierwszą strategię wyjaśnimy na podstawie prostych przykładów. Wyobraź sobie, że jesteś w pracy i masz mnóstwo zadań do wykonania. Jednocześnie wokół Ciebie panuje duże napięcie, hałas, wszyscy czegoś od Ciebie chcą i zasypują Cię pytaniami, wszystko nagle zaczyna przygniatać…
Albo wyobraź sobie, że pokłóciłaś się z partnerem, a właśnie w tym momencie powinnaś zawieźć dzieci do szkoły. W jaki sposób w powyższych przypadkach możemy odprężyć mózg choćby tylko na chwilę?
Utwórz w myślach obraz pustego pokoju – Twojego prywatnego pałacu, w którym panuje spokój i harmonia, a Ty możesz zamknąć drzwi i przez chwilę rozkoszować się samotnością.
Wszystkie hałasy i zmartwienia pozostają na zewnątrz, tylko Ty mogłaś się schronić w tym cichym i spokojnym miejscu, gdzie możesz usiąść na chwilę i wszystko spokojnie przemyśleć. W tym miejscu wszystkie stresy i napięcia nagle się rozpływają w powietrzu!
2. Biała ściana by odprężyć mózg
Biała ściana to bardzo proste, a zarazem skuteczne ćwiczenie na relaks mózgu. Każdy z nas od czasu do czasu doświadcza sytuacji, w których wszystko nagle zwala się na naszą głowę: niekończące się problemy, stres, przygnębienie, lęk… Wówczas nachodzą nas czarne myśli i wszystko traci sens.
Kiedy taka sytuacja nastąpi, natychmiast staraj się odpędzić od siebie negatywne myśli i postaw w swojej wyobraźni białą ścianę, która będzie Cię od nich oddzielać. W tym momencie nie istnieje nic innego niż bezkresna i uspokajająca biel, która otula cię harmonią i spokojem.
Spróbuj tego prostego ćwiczenia i połóż kres negatywnym i obsesyjnym myślom oraz spójrz na wszystkie sprawy przez pryzmat białej ściany, która powinna chronić cię przed negatywną energią. Ćwiczenie to zadziała na Twój mózg niczym leczniczy balsam.
3. Weź głęboki oddech żeby odprężyć mózg
Stres i niepokój przyspieszają akcję serca i nierzadko pozostawiają nas bez tchu. Nawet nie spostrzegamy, kiedy pojawia się napięcie mięśni oraz uporczywy ból głowy.
Nie pozwól, by nerwy przejęły kontrolę nad twoim organizmem! Naucz się kontrolować swój oddech. Połóż dłoń na brzuchu i weź głęboki oddech, aż poczujesz, jak Twoja klatka piersiowa nadyma się, a następnie kurczy.
Zatrzymaj powietrze na kilka sekund w płucach, a następnie powoli wydychaj, aż poczujesz, że wraz z powietrzem ulatnia się również wewnętrzne napięcie. Ćwiczenie to jest bardzo relaksujące oraz pomaga skutecznie odprężyć mózg.
4. Pisz, pisz, pisz…
Bardzo prostą metodą terapeutyczną na odprężenie mózgu jest zapisywanie wszystkich problemów, obaw, lęków, które czasem nas atakują niczym drapieżne ptaki.
Staraj się zawsze nosić przy sobie notatnik lub zeszyt, w którym będziesz mogła zapisywać problemy, zmartwienia oraz wszystko, co w Twoim otoczeniu jest negatywne.
Uwolnij się od lęku i napięcia, przelewając swoje obawy na papier w formie słów. Następnie dokładnie przeczytaj to, co zanotowałaś.
Jeśli lepiej się poczujesz, możesz spalić kartkę lub zachować wszystkie zapiski w formie pamiętnika, w którym będziesz opisywać nie tylko smutki, obawy i zmartwienia, ale także radości i swoje marzenia. Pamiętaj, że z upływem czasu pamiętnik może stać się Twoim najlepszym przyjacielem i sposobem na ucieczkę od rzeczywistości.
5. Trochę słońca i spacer po trawie pomogą odprężyć mózg
Kiedy czujesz się przygnębiona, przytłaczają cię problemy i lęki albo jesteś bardzo zestresowana, nie wahaj się i wyjdź na spacer! Pójdź do parku, do lasu, wybierz się w góry…
Pozwól, by ciepłe promienie słońca pieściły Twoją skórę, poczuj spokój i oddech natury na swoim ciele. Zapewniamy, że niewiele terapii odprężających ma tak wielką skuteczność jak bezpośredni kontakt z naturą.
Twój mózg poczuje się odprężony już po kilku minutach spaceru!
Koniecznie zobacz też artykuł: Spacerowanie – poznaj 6 korzyści dla zdrowia
6. Mów o swoich problemach
Na pewno w swoim otoczeniu znajdziesz osobę, która będzie potrafiła szczerze cię wysłuchać i podejdzie do twoich obaw ze współczuciem. Ma to być ktoś, kto swoją umiejętnością słuchania sprawi, że Twój mózg się odpręży.
Regularne wyładowywanie swoich nieszczęść, zmartwień i stresów sprawi, że będziesz spoglądać na swoje życie z dystansem.
W takich przypadkach nie szukamy porady ani nie chcemy, żeby ktoś nam powiedział, co mamy zrobić – po prostu chcemy, żeby ktoś nas wysłuchał. Po uwolnieniu się od dręczącego nas „ciężaru” sami zdecydujemy, czy chcemy dalej rozmawiać na ten temat.
7. Znajdź swoją prywatną przestrzeń
Każdy z nas ma jakieś specjalne miejsce, w którym czuje się bezpiecznie, odprężony i może być w 100% sobą. Nie musi to być miejsce fizyczne, czasem wystarczy zamknąć oczy, posłuchać ulubionej muzyki czy pobyć w ciszy.
Inni wyciszają się malując obrazy, tańcząc czy robiąc na drutach. To, co robisz, nie ma najmniejszego znaczenia – ważne jest, aby mieć jakieś hobby, które zadziała na Twój mózg niczym balsam – pozwoli na odprężenie, odstresowanie i zapomnienie na chwilę o codziennych problemach.
Reasumując, sama musisz odkryć, co działa na Twój mózg odprężająco. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy – nie wszystkim odpowiadają te same metody relaksu. Próbuj różnych opcji, aż odnajdziesz swoją prywatną przestrzeń, która najbardziej będzie odpowiadała twojej osobowości.
Nigdy nie zapominaj o ustalaniu priorytetów w swoim życiu. Nie poświęcaj się całkowicie dla innych – zatroszcz się o siebie tak samo jak o swoich bliskich. Ty też zasługujesz na szczęście!
Broń swojej osobistej przestrzeni, prywatności i wolności – nie pozwól na to, by lęki i niepewność zdominowały Twoje życie. Naprawdę warto!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Malllen, M. M., & Garza, D. N. L. (2011). Trastornos de ansiedad. Neurologia, Neurocirugia y Psiquiatria. https://doi.org/10.4143/crt.2007.39.3.125
-
Sierra, J. C., Ortega, V., & Zubeidat, I. (2003). Ansiedad, angustia y estrés: tres conceptos a diferenciar. Mal- Estar e Subjetividade. https://doi.org/10.1093/med/9780199380183.003.0001
-
Spielberger, C. (1979). Understanding Stress and Ansiety. Nova York, Haper e Row Publishers.