Obniżamy cukier dzięki naturalnym produktom!

Regularne spożywanie produktów obniżających poziom cukru we krwi jest zalecane nie tylko osobom borykającym się z problemem cukrzycy. Wszystkie te produkty pomogą Ci uniknąć podjadania pomiędzy posiłkami i ułatwią proces odchudzania.
Obniżamy cukier dzięki naturalnym produktom!

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Cukier we krwi to rzecz całkiem naturalna, jego poziom nie może być jednak zbyt wysoki. Obniżenie poziomu cukru we krwi powinno być istotne nie tylko dla osób cierpiących na cukrzycę, ale również dla wszystkich z tendencją do podjadania pomiędzy posiłkami.

Jeśli Ty również chcesz obniżyć swój cukier, koniecznie wypróbuj naturalne produkty, które spożywane regularnie pomogą Ci osiągnąć ten cel. Wszystkie one mogą pochwalić się wieloma korzyściami dla Twojego zdrowia, więc naprawdę warto spróbować.

Stewia na niższy cukier

Pierwszym produktem o właściwościach obniżających poziom cukru we krwi jest stewia. Jest to roślina pochodząca oryginalnie z Paragwaju, która cieszy się sporą popularnością na całym świecie Nie tylko zapewnia ona słodki smak potrawom, ale ma także wiele właściwości leczniczych.

Cukier czy stewia

Jest to zdrowa alternatywa dla produktów takich jak rafinowany cukier czy sztuczne słodziki.

Wiele osób cierpiących na cukrzycę typu II sięga po stewię, gdyż jest to w pełni bezpieczny i skuteczny sposób stabilizowania poziomu cukru we krwi. Można wykorzystywać zarówno świeże liście stewii, jak i stewię suszoną, a nawet jej ekstrakt.

Unikaj za to słodzików z zawartością tej rośliny, gdyż jest ona znikoma i w dodatku pozbawiona większości swoich właściwości zdrowotnych.

Cynamon obniża cukier we krwi

Cynamon to przepyszna i niezwykle aromatyczna przyprawa o właściwościach zdolnych, by obniżyć cukier, cholesterol czy trójglicerydy we krwi. Pozwala na utrzymanie niskiego poziomu tych substancji we krwi nawet przez krótki czas po jego spożyciu.

Jak wynika z badań, cynamon zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, czyli substancję kontrolującą poziom cukru we krwi. Przyprawa ta ma także wysoką zawartość przeciwutleniaczy.

Cynamon

Najskuteczniejszym gatunkiem cynamonu, by obniżyć cukier, będzie cynamon cejloński. Można zażywać go w tabletkach, dodawać jako przyprawę do różnych dań lub użyć do przygotowania naparu.

Możesz przygotować także niezwykle zdrowy napój z cynamonu i mleka roślinnego (np. migdałowego, owsianego czy ryżowego). Gotuj cynamon z mlekiem, dodaj odrobinę kakao czy ekstraktu z wanilii dla lepszego smaku.

Zalecana dzienna dawka cynamonu, pozwalająca na obniżenie poziomu cukru we krwi, to pomiędzy 1 a 6 gramów tej przyprawy dziennie (około jednej łyżeczki).

Przeczytaj również:  Zastosowanie cynamonu w… ogrodzie

Fasola

O fasoli mówi się często, że jest to roślinny substytut insuliny – pomaga obniżyć cukier, dzięki swoim niezwykłym właściwościom odżywczym, a zwłaszcza dzięki wysokiej zawartości błonnika i białek.

Fasola to roślina strączkowa, która pozwoli Ci uniknąć nagłych wahań poziomu cukru po posiłku. Powstrzymuje także wpływ innych produktów na poziom cukru we krwi.

Najzdrowszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie fasola świeża lub gotowana z innymi warzywami, na przykład z ziemniakami. Możesz także eksperymentować i podawać ją z grzybami czy jajkiem. Fasolę znajdziesz także w organicznej sproszkowanej formie.

Drożdże a cukier?

Drożdże to kolejny produkt o wielu właściwościach zdrowotnych, bogaty w witaminy i minerały, zwłaszcza chrom.

Drożdże

Posiadają one zdolność kontrolowania poziomu glukozy we krwi, jest więc idealnym suplementem diety dla osób cierpiących na cukrzycę oraz dla tych zmagających się z problemem nagłych ataków głodu i podjadania pomiędzy posiłkami.

Drożdże możesz włączyć do swojego jadłospisu w formie sproszkowanej, dodawanej do jogurtów czy soków. Możesz także zażywać drożdże w kapsułkach, jeśli nie odpowiada Ci ich gorzki smak. Wiele komercyjnych marek przygotowuje suplementy diety z drożdżami, pozbywając się ich naturalnego smaku.

Produkty owsiane

Owies to jedno z najlepszych źródeł naturalnego rozpuszczalnego błonnika. Jest to rodzaj błonnika spowalniający procesy trawienne i wchłanianie węglowodanów. Dzięki temu pozwala uniknąć nagłych wahań poziomu cukru we krwi i nagłych wyrzutów insuliny, które zdarzają się po posiłku.

Możesz zacząć dzień od owsianki na śniadanie, a później wykorzystać płatki owsiane do przygotowania wielu różnych potraw. Jest to produkt, który świetnie sprawdzi się do zagęszczania zup czy kremów, nada także konsystencję koktajlom; wykorzystaj płatki owsiane do zdrowych wypieków.

Alternatywą jest napój owsiany pity codziennie do śniadania i zastępujący przekąski pomiędzy posiłkami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Page, K. A., Seo, D., Belfort-DeAguiar, R., Lacadie, C., Dzuira, J., Naik, S., … Sinha, R. (2011). Circulating glucose levels modulate neural control of desire for high-calorie foods in humans. Journal of Clinical Investigation. https://doi.org/10.1172/JCI57873
  • Ifland, J. R., Preuss, H. G., Marcus, M. T., Rourke, K. M., Taylor, W. C., Burau, K., … Manso, G. (2009). Refined food addiction: A classic substance use disorder. Medical Hypotheses. https://doi.org/10.1016/j.mehy.2008.11.035
  • LeClere, S., Schmelz, E. A., & Chourey, P. S. (2010). Sugar Levels Regulate Tryptophan-Dependent Auxin Biosynthesis in Developing Maize Kernels. PLANT PHYSIOLOGY. https://doi.org/10.1104/pp.110.155226

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.