Niewydolność krążenia - 7 potencjalnych przyczyn
Niewydolność krążenia to przewlekły problem, który pojawia się, gdy serce ma trudności z pompowaniem krwi do pozostałych organów ciała. W konsekwencji komórki organizmu są niedotlenione. Z początku niewydolność krążenia nie wpływa znacząco na jakość życia i nie stanowi natychmiastowego zagrożenia.
Objawy są umiarkowane i nie budzą niepokoju. Warto jednak w porę poznać możliwe przyczyny, aby uniknąć zagrożenia dla swojego zdrowia i życia.
Niewydolność może dotykać zarówno prawej, jak i lewej komory serca. Czasami jednak problem dotyczy obu stron, przez co krew ma duże trudności z krążeniem i docieraniem do pozostałych organów ciała.
Wraz z postępem choroby krew trafia nie w te obszary ciała, gdzie powinna, przez co pojawiają się między innymi takie objawy jak retencja płynów oraz niewydolność innych organów wewnętrznych. Przewlekły stan zapalny wywoływany przez niewydolność krążenia to na przykład problemy z płucami, wątrobą czy pozostałymi częściami układu trawiennego.
Do głównych objawów niewydolności możemy w początkowym stadium zaliczyć przewlekłe uczucie zmęczenia, trudności z oddychaniem, nieregularna praca serca i wiele innych dolegliwości. Koniecznie czytaj dalej i poznaj przyczyny, przez które do rozwoju niewydolności dochodzi najczęściej.
1. Choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa to niedrożności naczyń krwionośnych. Na pewnym etapie staje się to niebezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ zator może całkowicie uniemożliwić przepływ krwi, doprowadzając na przykład to zawału serca.
Jak zapewne wiesz, zawał może mieć śmiertelne konsekwencje, nie warto więc narażać się na takie ryzyko. Czynniki ryzyka to między innymi podwyższony poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie i cukrzyca.
2. Nadciśnienie a niewydolność krążenia
Nadciśnienie, czyli zbyt wysokie ciśnienie krwi w tętnicach. Jest to schorzenie uważane za jedną z chorób cywilizacyjnych, jako że dotyczy milionów ludzi na całym świecie i jest przyczyną ogromnej liczby zgonów.
Przez długi czas nadciśnienie nie daje żadnych poważniejszych objawów, przez co nie jest w porę diagnozowane i odpowiednio leczone. Aby uniknąć takich problemów jak niewydolność krążenia, niewydolność nerek czy nawet zaburzenia kognitywne należy starać się zapanować nad zbyt wysokim ciśnieniem krwi.
3. Kardiomiopatia rozstrzeniowa
Kardiomiopatia rozstrzeniowa, nazywana także przekrwienną, jest przewlekłą i postępującą chorobą mięśnia sercowego, charakteryzującą się asymetrycznym najczęściej przerostem. To schorzenie jest trzecią najczęstszą przyczyną niewydolności krążenia. Jest to także jedna z wiodących przesłanek do transplantacji serca.
Kardiomiopatia bywa dziedziczna, jednak zdarza się, że przyczyną są infekcje lub stały kontakt z toksynami.
4. Schorzenia tarczycy
Niektóre zaburzenia hormonalne i metaboliczne wynikają z niewydolnej pracy tarczycy. To z kolei pozostaje w silnym związku z takimi schorzeniami układu krążenia jak niewydolność serca. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą wywoływać zmiany w funkcjonowaniu układu krążenia.
Tego rodzaju zaburzenia mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego. Jeśli chodzi o problemy w funkcjonowaniu tarczycy, warto obserwować swoje ciało, by jak najwcześniej je wykryć i odpowiednio leczyć.
5. Niewydolność nerek
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży związek z funkcjonowaniem układu krążenia ma nie tylko układ limfatyczny, ale i praca nerek. Kiedy nerki nie funkcjonują prawidłowo, nie są w stanie wydalić z organizmu toksyn i nie potrafią spełniać swojej roli w zarządzaniu minerałami.
To wraz z nadciśnieniem zwiększa ryzyko zawału serca, infekcji układu moczowego czy cukrzycy. Niewydolność nerek, gdy jest przewlekła i poważna, jest także jedną z wiodących przyczyn niewydolności serca u osób dorosłych.
6. Cukrzyca
Cukrzyca to choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi i niewystarczającą ilością insuliny. Hormon ten, wytwarzany przez trzustkę, odpowiada za unormowanie poziomu cukru, pełni także funkcję źródła energii.
Pacjenci zmagający się z cukrzycą powinni dbać o unormowanie poziomu cukru, zwłaszcza że w zaawansowanym stadium choroba ta może prowadzić do problemów ze wzrokiem, układem nerwowym oraz krążeniem.
7. Hemochromatoza
Hemochromatoza to choroba dziedziczna, charakteryzująca się anormalną akumulacją żelaza w tkankach i organach. Jako że ten minerał nie może być poprawnie i skutecznie metabolizowany, staje się toksyczny i atakuje takie organy jak wątroba, serce oraz trzustka.
W efekcie pojawiają się takie zagrożenia jak zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca, niewydolność serca czy inne choroby przewlekłe, zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta.
Aby zapobiec powstaniu niewydolności krążenia, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę wszystkich wymienionych schorzeń, a także prawidłowe leczenie. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, zawsze należy w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą.