Namaste - co to tak naprawdę znaczy?

Namaste to termin nie do końca zgłębiony w naszym społeczeństwie. Pochodzi bowiem z drugiego końca świata, gdzie używa się go czasem jako przywitania oraz pożegnania.
Namaste - co to tak naprawdę znaczy?

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jeżeli kiedykolwiek miałeś styczność z niezwykłym światem medytacji i jogi, z całą pewnością spotkałeś się ze słowem namaste. Termin ten, tak często używany podczas medytacji oraz w niektórych dyscyplinach jogi, ma bardzo głębokie, duchowe znaczenie. Aby wypowiadać słowo namaste, musimy być świadomi tego, co tak naprawdę mówimy.

Pochodzenie słowa namaste

Pochodzenie tego słowa sięga Indii, a język z jakiego się wywodzi to sanskryt. Dla osób praktykujących hinduizm jest to jeden z języków uważanych za święte.

Słowo namaste wypowiada się wykonując przy tym szczególny gest znany jako mudra. Wymawiając: “namaste”, łączy się dłonie przed klatką piersiową. Jest to symboliczny gest świadczący o absolutnym szacunku do naszego rozmówcy, z którym się witamy lub żegnamy.

Kobieta uprawia jogę na plaży - namaste

Nie ma w tym nic dziwnego. Jeżeli bowiem etymologicznie przeanalizujemy omawiane słowo, zdamy sobie sprawę, że namas to rzeczownik. Można go przetłumaczyć jako “pozdrowienie” lub “poważanie”, a cząstka te to słowo oznaczające “ty”, “ciebie”.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Trening uważności, czyli mindfulness dla każdego z nas

Duchowy aspekt medytacji i jogi

Medytacja i joga to techniki, które stanowią źródło wielu korzyści dla osoby, która się nimi zajmuje.

Szczególny nacisk bowiem kładzie się w nich na bycie świadomym obecnej chwili, na skupieniu się na tym, co tu i teraz, uwolnieniu się od osądów i zmartwień oraz innych kwestii, które burzą spokój umysłu.

W taki sposób możemy dojść do stanu połączenia ze wszystkim, gdzie rozprasza się nasze ego.

W jodze i medytacji, namaste używa się jako sposób wyrażenia pokory. Nie tylko w obliczu jakiegokolwiek rozmówcy, ale też w stosunku do świata, do wszechświata…

Namaste

Istnieją eksperci, którzy poświęcili mnóstwo czasu studiowaniu słowa “namaste”. Doszli oni do wniosku, że cząstka “namas”, o której wspomnieliśmy już wcześniej, może oznaczać również “nic mojego”, “nie moje”.

W stanie, w którym nie jesteśmy niczym, a jednocześnie jesteśmy wszystkim, w połączeniu z wszechświatem, uświadamiamy sobie bowiem, że nasze ego nie ma żadnego znaczenia.

Umysł jest ukojony i harmonijny, odczuwamy spokój, jakby trans i wszystko nabiera sensu…

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Życie tu i teraz to prawdziwe szczęście!

Nasz boski pierwiastek

Według tradycji, w której omawiany termin się narodził, uważa się, że mieszka w nas boski pierwiastek. Czasami musimy go odkryć poprzez praktyki, takie jak medytacja czy joga. W momencie, gdy jesteśmy w takim idealnym stanie, w stanie uważności i jednoczesnego wyciszenia, łączymy ze sobą ręce, skłaniamy się do przodu i wymawiamy słowo: namaste.

W ten sposób stwarzamy przestrzeń boskiemu pierwiastkowi, który w nas mieszka. Oddajemy również szacunek drugim i temu, co nas otacza. Można to porównać do gestu, jaki wykonują osoby praktykujące religię katolicką, gdy klękają i żegnają się na znak pokory i szacunku do Boga.

W takim przypadku słowo namaste może być skierowane do Boga, wszechświata, do drugiego człowieka… Nie jest to jednak oznaka szacunku wyłącznie do drugich, lecz także do samego siebie.

Medytacja nad jeziorem

W każdym z nas bowiem istnieje pierwiastek boski, który zasługuje na szacunek i pozdrowienie pełne uznania. Nie ma co do tego wątpliwości.

Teraz wiesz już, co oznacza słowo namaste. Możesz wgłębić się w całe znaczenie, jakie ono dla Ciebie ma. Napełni Cię dobrym samopoczuciem za każdym razem, gdy je wypowiesz podczas jogi lub medytacji. Coraz więcej osób odnosi pożytek z głębi tego słowa oraz z tych praktyk.

Zapewnia to spokój i ukojenie w tym hałaśliwym świecie. W świecie pełnym bieganiny i obowiązków. Zrozumienie głębi namaste pozwoli nam odnieść największy pożytek z naszych sesji jogi i medytacji. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Imagen principal cortesía de © wikiHow.com
  • Campagne, D. M. (2004). Teoría y fisiología de la meditación. CUADERNOS DE MEDICINA PSICOSOMATICA Y PSIQUIATRIA DE ENLACE, 69(69–70), 15–30.
    https://www.researchgate.net/publication/28095567_Teoria_y_fisiologia_de_la_meditacion

  • Justo, C. F., Mañas, I. M., & Martínez, E. J. (2009). Reducción de los niveles de estrés, ansiedad y depresión en docentes de educación especial a través de un programa de mindfulness. Revista de Educación Inclusiva, 2(3), 11–22.
    https://doi.org/10.1016/S0002-8223(96)00569-X

  • Gálvez Galve, J. J. (2014). Meditación y emociones. Medicina Naturista, 8(2), 19–23.

  • Meditation programs for psychological stress and well-being: a systematic review and meta-analysis (2014). Goyal M, Singh S, Sibinga EM, Gould NF, Rowland-Seymour A, Sharma R, Berger Z, Sleicher D, Maron DD, Shihab HM, Ranasinghe PD, Linn S4, Saha S, Bass EB, Haythornthwaite JA.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24395196
  • Alterations in Brain and Immune Function Produced by Mindfulness Meditation (2003). Davidson, Richard J. PhD; Kabat-Zinn, Jon PhD; Schumacher, Jessica MS; Rosenkranz, Melissa BA; Muller, Daniel MD, PhD; Santorelli, Saki F. EdD; Urbanowski, Ferris MA; Harrington, Anne PhD; Bonus, Katherine MA; Sheridan, John F. PhD
    doi: 10.1097/01.PSY.0000077505.67574.E3


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.