Nagłe zatrzymanie krążenia – zareaguj i uratuj życie!

Poznaj pierwsze objawy nagłego zatrzymania krążenia. Wiedza ta pomoże ci szybko zareagować w razie potrzeby, a być może i uratować życie komuś bądź sobie samemu. Zadbaj o siebie i zrób wszystko, by uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości.
Nagłe zatrzymanie krążenia – zareaguj i uratuj życie!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Zdrowie jest najważniejsze. Kiedy go brakuje nie jesteśmy w stanie wydajnie pracować, aktywnie spędzać czasu z rodziną i przyjaciółmi ani zwyczajnie cieszyć się życiem. Nagłe zatrzymanie krążenia może skutkować śmiercią. Stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie, by wiedzieć, jak zareagować w razie potrzeby.

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan chorobowy, któremu towarzyszy szereg charakterystycznych objawów.

Jeśli nauczysz się je prawidłowo interpretować, być może w kryzysowym momencie ułatwisz pracę lekarzowi, dostarczając mu cennych informacji na temat tego, co dzieje się z Twoim własnym organizmem, kogoś bliskiego lub zupełnie obcej osoby.

Na czym polega nagłe zatrzymanie krążenia?

Zanim przejdziemy do konkretnych symptomów nagłego zatrzymania pracy serca, opiszemy na czym polega ten stan chorobowy. Krótko mówiąc – jest to zatrzymanie czynności mechanicznej serca, czyli przestaje ono bić.

Przyczyn zatrzymania akcji serca może być wiele. Najczęściej jednak zatrzymanie krążenia jest wynikiem zawału mięśnia sercowego lub zatoru, czyli skrzepu blokującego swobodny przepływ krwi do serca. W konsekwencji do serca przestaje docierać tlen, a jego komórki stopniowo zaczynają obumierać.

Objawy nagłego zatrzymania akcji serca, których znajomość może uratować komuś życie

1. Kłopoty z oddychaniem

Jednym z objawów poważnych problemów z krążeniem jest potworne, chroniczne zmęczenie. Dodatkowo pojawiają się kłopoty z oddychaniem: duszności, trudności ze złapaniem oddechu itp. Są one charakterystycznym symptomem niewydolności serca zwłaszcza u przedstawicielek płci pięknej.

Pierwsze problemy ze złapaniem oddechu mogą się pojawić już na kilka tygodni bądź miesięcy przed faktycznym zatrzymaniem krążenia. O ile trudności z oddychaniem mogą być wynikiem słabej formy fizycznej, o tyle ich połączenie z potwornym zmęczeniem jest niemalże nieomylnym zwiastunem zagrażającego życiu zdarzenia.

Zatem, kiedy odczuwasz ogromne zmęczenie i nie potrafisz ustalić jego przyczyny, nie zwlekaj i jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza. Szybka reakcja i rozsądne postępowanie mogą uratować ci życie.

2. Nadmierna potliwość

Wzmożona potliwość organizmu to kolejny objaw mogący wskazywać na poważne problemy z krążeniem krwi. Jeśli bez powodu (nie uprawiając sportów) pot spływa Ci po czole i plecach, nie bagatelizuj go i czym prędzej wybierz się do lekarza.

Specjalista zleci Ci wykonanie badań, dzięki którym będzie można postawić prawidłową diagnozę.

Mężczyzna ze spoconym czołem

W sytuacji, gdy tętnice są zapchane złogami szkodliwych substancji, które uniemożliwiają swobodny przepływ krwi, serce musi wykonać podwójny wysiłek, aby zaopatrzyć wszystkie komórki organizmu w tlen. Stąd też wzmożona potliwość. Twoje serce po prostu nie wyrabia i w naturalny sposób stara się utrzymać zdrową temperaturę ciała.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Zawał serca – objawy u kobiet i mężczyzn

3. Niestrawność i wymioty

Co ma wspólnego nagłe zatrzymanie krążenia z rozstrojem żołądka? Otóż powiązanie pomiędzy układami krążenia i trawiennym jest ogromne. Bardzo często niewydolność serca oraz poważne problemy z krążeniem są poprzedzone właśnie niestrawnością i całym wachlarzem towarzyszących jej objawów.

Przed nagłym zatrzymaniem akcji serca występują mdłości oraz wymioty. Chociaż bardzo rzadko łączymy tego typu objawy z zaburzeniami pracy układu sercowo-naczyniowego, warto na nie zwracać szczególną uwagę.

Jeśli rzeczywiście nie zjadłeś niczego nieświeżego ani nie znajdujesz powodu sensacji żołądkowych, dla własnego spokoju pójdź do lekarza i dobrze się przebadaj.

4. Ból w klatce piersiowej

Kolejnym i zarazem jednym z najczęstszych objawów niewydolności krążenia oraz zawału mięśnia sercowego jest ból w klatce piersiowej. Warto jednak uświadomić sobie, że nie zawsze nagłe zatrzymanie akcji serca jest poprzedzone dolegliwościami bólowymi w okolicy serca.

W każdym razie, jeśli ból w klatce piersiowej trwa około 15 minut, zazwyczaj jest on symptomem zawału mięśnia sercowego. Jest to silny (wyraźny ucisk na klatkę piersiową), a także promieniuje na barki i ramiona.

Kolejnym charakterystycznym czynnikiem jest koncentrowanie się bólu po lewej stronie ciała. Może się on pojawiać już na kilka dni przed zdarzeniem.

5. Ból pleców i żuchwy

Kiedy zbliża się nagłe zatrzymanie krążenia, wiele osób odczuwa również silny ból pleców i żuchwy. Chociaż objaw ten częściej występuje u kobiet, nie należy go wykluczyć również i u panów.

Mężczyzna z bólem pleców

Jeśli nagle zaczynają boleć Cię plecy oraz szczęka, jak najszybciej pojedź do lekarza. Takie połączenie bólowe jest niecodzienne, więc rzeczywiście trudno jest przeoczyć tak oczywisty objaw zbliżającego się ustania cyklu pracy serca.

6. Oszołomienie bądź otępienie

Kiedy nagle przestajesz reagować na bodźce zewnętrzne, nie dociera do ciebie co mówią inni, czujesz się otępiony bądź „wycięty” z rzeczywistości, być może Twój organizm stoi już nad przepaścią i niewiele brakuje do nagłego zatrzymania akcji serca.

Oszołomienie, które poprzedza ustanie pompowania krwi przez serce zwykle występuje w towarzystwie wciąż nasilających się nudności i zawrotów głowy. Chory traci równowagę i czuje się ogromnie przytoczony całą sytuacją.

Stad też tak ważne jest zachowanie zimnej krwi i spokoju, by wezwać pomoc. Należy również unikać szybkich i gwałtownych ruchów, które mogłyby dodatkowo pogorszyć stan chorego.

Jak postępować w obliczu nagłego ustania akcji serca?

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z powyższych objawów i nie będziesz w stanie ustalić jego przyczyny – jak najszybciej wybierz się do lekarza. Od twojej reakcji być może będzie zależało Twoje życie. Nie zwalaj niestrawności wyłącznie na stres i nieświeże jedzenie. Czasem dolegliwości żołądkowe wybiegają znacznie dalej poza procesy trawienne.

Ustalenie przyczyny Twojego dyskomfortu pozwoli na podjęcie odpowiedniego leczenia i zapobieżenie rozmaitym kłopotom zdrowotnym w przyszłości. Pamiętaj, że w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego profilaktyka odgrywa kluczową rolę.

Dzięki regularnym badaniom na czas będziesz mógł wprowadzić nowe, zdrowsze nawyki do codziennego planu dnia oraz diety. Jak mówi stare porzekadło: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jakość życia po zawale nigdy nie będzie taka sama jak u osób całkowicie zdrowych.

Nie zwlekaj więc i już od dziś zacznij dbać o zdrowie swojego serca. Zmień swoją codzienną dietę na zdrowszą, porzuć siedzący tryb życia i zacznij się ruszać, wzbogać swój jadłospis o cenne tłuszcze omega 3 itp. A jeśli pojawią się niepokojące objawy, reaguj szybko, zanim się one nasilą. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za swój organizm i za swoje życie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Grupo de Trabajo SEMES-Insalud. Dolor torácico agudo no traumático. Emergencias 2000;13:66-71
  • Mª Lourdes Vicent Alamino. Sobrevivir a un paro cardiaco: una cuestión de años. Sociedad Española de Cardiología. 18 mayo 2015 | Cardiología Hoy.
  • Mayo Clinic Staff. (2017). Heart attack.
    mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-attack/basics/complications/con-20019520
  • MedlinePlus. Paro Cardíaco. NIH: Instituto Nacional del Corazón, los Pulmones y la Sangre.
  • Organizacion Mundial de la Salud. (2005). Evite los infartos de miocardio y los accidentes cerebrovasculares No sea una víctima. OMS.
  • Ornato, J. P., & Hand, M. M. (2001). Warning signs of a heart attack. Circulation104(11), 1212–1213.
    heart.org/HEARTORG/Conditions/HeartAttack/TreatmentofaHeartAttack/Treatment-of-a-Heart-Attack_UCM_002042_Article.jsp#.V9yEh5grKUk

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.