Mózg a ćwiczenia - Jak reaguje na brak aktywności?
Mózg to swego rodzaju centrum dowodzenia całym naszym ciałem, dlatego też powinniśmy dbać o niego tak samo, jak i o każdy inny organ wewnętrzny. Jak się okazuje, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej wpływa negatywnie nie tylko na nasze ciało, ale i na umysł.
Aby zarówno mózg, jak i inne organy funkcjonowały optymalnie i prawidłowo, wystarczy od 30 do 60 minut wysiłku fizycznego każdego dnia.
Wiele osób pracuje w miejscach, gdzie większość czasu spędza się w pozycji siedzącej. Jeśli dodatkowo osoba wykonująca zawód typowo siedzący, unika jakiejkolwiek aktywności fizycznej w swoim wolnym czasie, może to bardzo negatywnie odbić się na jej zdrowiu i samopoczuciu.
Pozycja siedząca to jedna z najmniej naturalnych i najmniej zdrowych dla człowieka. Aby zniwelować jej negatywny wpływ na nasze ciało i umysł, warto zastanowić się nad włączeniem do swojego życia choć niewielkiej dawki wysiłku.
Rezygnując z jakiejkolwiek aktywności fizycznej narażasz się na poważne konsekwencje zdrowotne. Nie daj się lenistwu, zmęczeniu czy braku chęci… Kiedy już włączysz treningi do swojej codziennej rutyny, nie będziesz mogła przypomnieć sobie, jak to było żyć bez nich. Zmianę zauważysz nie tylko w lustrze, ale i funkcjonowaniu Twojego umysłu.
Przeczytaj również: Umysł – 5 złych nawyków, które mu szkodzą
Dlaczego brak ćwiczeń źle wpływa na mózg?
Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi, nie tylko w momencie samego zwiększonego wysiłku, ale i przez cały następny dzień. Mózg nie lubi jednak, gdy większość czasu spędzamy na kanapie. Niewiele daje również rzadka aktywność – tylko raz w tygodniu czy nawet rzadziej. Wysiłek fizyczny musi być zrównoważony, aby przynosił Ci odpowiednie korzyści.
Im lepsze krążenie krwi, tym lepiej dla Twojego ciała i umysłu. Długie okresy czasu bez aktywności fizycznej mogą prowadzić do zaburzenia krążenia i niewystarczającego dotlenienia mózgu. Może wywoływać to takie efekty uboczne jak:
- pogarszająca się pamięć
- większe ryzyko udaru
Stopniowo narastające niedokrwienie mózgu może prowadzić do nieodwracanych zmian. Warto więc zadbać o odpowiednią profilaktykę i regularnie uprawiać sporty o umiarkowanej intensywności.
Kiedy mówimy o ćwiczeniach o odpowiedniej (umiarkowanej) intensywności, wcale nie musimy mieć na myśli wizyt na siłowni. Pierwszą aktywnością, o jaką możemy zadbać bez ryzyka dodatkowych wydatków, jest zwykły spacer.
Godzina marszu to wystarczający trening, który bardzo szybko wchodzi w krew, przynosząc jednocześnie wiele korzyści dla ciała i umysłu.
Warto wspomnieć także o negatywnych skutkach emocjonalnych braku aktywności fizycznej.
Mózg reaguje na siedzący tryb życia w bardzo specyficzny sposób. S stajemy się bardziej podatni na stres, pojawiają się stany lękowe i inne problemy zdrowotne oraz emocjonalne. Skoro więc możemy ich uniknąć w tak prosty sposób, dlaczego mielibyśmy tego nie zrobić?
Przeczytaj również: Trening mózgu, czyli 5 sposobów na poprawę pamięci
Jak ćwiczenia fizyczne wpływają na mózg?
Skupmy się teraz przez chwilę na korzyściach, jakie mózg czerpie z regularnych ćwiczeń fizycznych. Siedzący tryb życia wpływa negatywnie zwłaszcza na hipokamp, czyli obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć.
Zmiany mogą dotknąć także płatu ciemieniowego, który odpowiada za odczuwanie emocji i interpretowanie sygnałów niewerbalnych wysyłanych przez innych ludzi. Chodzi tu więc o takie umiejętności jak empatia czy instynkt, które najbardziej cierpią na braku aktywności.
Umiarkowana aktywność fizyczna chroni mózg przed tego typu negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Niektóre zmiany są oczywiście nieodwracalne, jednak regularny wysiłek z pewnością pomoże Ci uniknąć dalszych zmian w mózgu.
Pamiętaj, by ćwiczyć odpowiednio często i nie przetrenowywać się. Wystarczy kilka minut każdego dnia, by cieszyć się nie tylko sprawniejszym ciałem, ale i umysłem. Powodzenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Churchill, J. D., Galvez, R., Colcombe, S., Swain, R. A., Kramer, A. F., & Greenough, W. T. (2002). Exercise, experience and the aging brain. Neurobiology of Aging. https://doi.org/10.1016/S0197-4580(02)00028-3
Hillman, C. H., Erickson, K. I., & Kramer, A. F. (2008). Be smart, exercise your heart: Exercise effects on brain and cognition. Nature Reviews Neuroscience. https://doi.org/10.1038/nrn2298