Spacer każdego dnia – zdrowie i dobre samopoczucie

· Luty 12, 2018
Spacer to dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę ze zdrowym stylem życia i aktywnością fizyczną.

Spacer to jedna z najprzyjemniejszych, najprostszych i najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznej. Aby spacerować nie trzeba mieć dobrej kondycji, specjalnego przygotowania, sprzętu, odzieży czy konkretnego miejsca do ćwiczeń – wystarczą dobre chęci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, jak codzienny spacer może wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie – również psychiczne.

Siedzący tryb życia to problem wielu ludzi na całym świecie. Niestety większość z nich nie stara się w żaden sposób przeciwdziałać negatywnym skutkom spędzania całych dni w pozycji siedzącej.

Warto zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji siedzącego trybu życia i braku aktywności fizycznej. Można zaliczyć do nich między innymi otyłość, nadwagę, nadciśnienie i inne liczne schorzenia układu krążenia. To właśnie te dolegliwości są obecnie jedną z najpowszechniejszych przyczyn zgonu na świecie.

Jak wykazały badania, regularna aktywność fizyczna doskonale zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia czy schorzenia metaboliczne. W przeciwnym wypadku – gdy w naszym życiu nie ma żadnej aktywności – ryzyko takie rośnie nawet dwukrotnie.

Jak pozostać w formie?

Aby pozostać w formie, należy zadbać o odpowiednie nawyki i styl życia. Do najzdrowszych nawyków możemy zaliczyć oczywiście regularne ćwiczenia fizyczne. Dobra wiadomość jest taka, że zdrowy tryb życia nie musi wcale kosztować Cię wiele czasu, pieniędzy czy wysiłku.

Wystarczą drobne zmiany w myśleniu i codziennych decyzjach, aby cieszyć się lepszą kondycją i samopoczuciem.

Dla ogólnie pojętej ,,formy” zdecydowanie najlepsze są regularne ćwiczenia o wyważonej intensywności. Oznacza to, że siedzący na co dzień tryb życia w połączeniu z intensywnym wysiłkiem od czasu do czasu, może okazać się nawet bardziej szkodliwy niż całkowity brak ćwiczeń.

Bieganie, spacer na zdrowie

Właśnie dlatego optymalnym rozwiązaniem jest 30-minutowy spacer każdego dnia. To nie tylko prosty trening dla ciała, ale i naturalna terapia dla umysłu. Badania wykazują, że jest to także doskonałe naturalne lekarstwo na takie schorzenia jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Spacer każdego dnia i jego korzyści

Półgodzinny spacer to stosunkowo niewielka dawka aktywności fizycznej, która jednak może przynieść Ci wiele korzyści – od wzmocnienia Twojego serca poczynając.

Rozruszanie ciała pobudza bowiem serce do pracy – organ ten jest wówczas zdolny do bardziej wydajnego pompowania krwi, naczynia krwionośne rozszerzają się, a to poprawia krążenie i korzysta na tym całe ciało.

Jeśli zależy Ci na tym, by pozostać w formie, 30-minutowy spacer wystarczy. Jeśli jednak chcesz dodatkowo schudnąć, taka dawka wysiłku może okazać się niewystarczająca.

Maszerująca kobieta. Spacer na zdrowie

  • Spalanie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 20-25 minutach aktywności fizycznej.
  • Oznacza to, że jeśli spacer jest Twoim pomysłem na utratę zbędnych kilogramów, powinien trwać co najmniej 45 minut każdego dnia.

Co ciekawe, spacer wpływa także korzystnie na formę naszego umysłu i samopoczucie psychiczne. Tak prosty rodzaj aktywności fizycznej pomaga pozbyć się nadmiaru stresu i doskonale wpływa na nastrój. Poprawia się również dotlenienie mózgu i przebieg procesów kognitywnych.

Od czego zacząć?

Zacznij od prostej decyzji, że chcesz poprawić jakość swojego życia i swoje dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Spacer to wystarczający sposób, by osiągnąć każdy z tych celów. Oto kilka porad, które ułatwią Ci włączenie spacerów do swojego codziennego życia:

  • Wybierz odpowiedni moment na spacer. Staraj się trzymać raz wybranej pory – czy będzie to rano, czy po południu. Dostosuj się jednak do pory roku i unikaj długich spacerów, gdy słońce jest bardzo intensywne.
  • Znajdź kompana do spacerowania. Wspólne spacerowanie z partnerem czy przyjacielem zadziała motywująco, a sama aktywność stanie się o wiele bardziej przyjemna.
  • Załóż odpowiednie obuwie. Najlepsze będzie obuwie sportowe amortyzujące wstrząsy oraz zapewniające dobrą wentylację stóp.
  • Dostosuj się do warunków atmosferycznych.Nie zapominaj o kurtce przeciwdeszczowej, jeśli wieje lub pada, oraz o kremie z filtrem i okularach przeciwsłonecznych, gdy słońce jest intensywne.
  • Porozciągaj się! Wystarczy kilka minut rozgrzewki przed spacerem, by uniknąć kontuzji.
  • Podziel spacer na etapy. Zacznij powoli i stopniowo zwiększaj intensywność oraz tempo marszu. Podczas ostatnich kilku minut zwolnij tempo, by stopniowo uspokoić ciało i ochłonąć.
  • Po spacerze także warto się porozciągać! Pozwoli Ci to ochronić mięśnie i kości.
  • Dostosuj intensywność treningu do swoich możliwości. Zaczynaj od krótkich spacerów i stopniowo zwiększaj czas i intensywność aktywności.
Spacer po lesie

Aby spacer był dla Ciebie optymalną dawką wysiłku, jego tempo powinno być nieco szybsze niż podczas normalnego marszu. Dzięki temu w pełni skorzystasz z jego wpływu na Twój układ krążenia. Spaceruj codziennie, a Twoje ciało pokocha ten nawyk!