Migrena uniemożliwia Ci życie? Oto prosty sposób!

Oprócz wyeliminowania prawdopodobnych czynników powodujących migrenę, lekarze podejrzewają, że wprowadzenie do ucha świeżego powietrza może zneutralizować nadmierną aktywność nerwu trójdzielnego odpowiedzialnego za powstawanie migren.
Migrena uniemożliwia Ci życie? Oto prosty sposób!

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2019

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że migrena jest chorobą, która w znacznym stopniu utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie. Ten przewlekły ból głowy, na który dziś uskarża się miliony ludzi na całym świecie stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wypisywania zwolnień lekarskich.

Najczęściej pojawia się 10-15 dni w miesiącu i choć każda osoba z bólem radzi sobie na swój sposób bardzo często walka kończy się na przyjęciu leków farmakologicznych. Oprócz tego, by zapobiec nieznośnym dolegliwością, również redukuje się czynniki, które mogą wywołać epizody bólowe, a należą do nich niektóre pokarmy, światło, zapachy lub stres.

Najnowsze wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Functional Neurology, Rehabilitation and Ergonomics proponują nowe, ciekawe techniki, które pomogą w walce z bólem, który powoduje migrena.

Migrena, jedną z chorób uniemożliwiających funkcjonowanie

Według hiszpańskiego Towarzystwa Neurologii (SEN) na bóle migrenowe dzisiaj uskarża się około 3,5 miliona osób. 42% z nich cierpi na tak silne dolegliwości, że uniemożliwiają one wykonywanie codziennych czynności.

Dolegliwości migrenowe mogą pojawiać się nawet do dwóch tygodni w miesiącu i powtarzać się przez kolejne trzy miesiące. Epizody bólowe w ciągu dnia mogą trwać nawet do około 4 godzin.

9 na 10 osób uskarża się również na nudności, zawroty głowy, wrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. W związku z tym, że w znaczny sposób utrudniają one normalne życie, powtarzające się migreny mogą nawet wpędzić w depresję.

Obserwując, jak bóle głowy obniżają wydajność, a nawet uniemożliwiają utrzymywanie normalnych relacji nie dziwi, że mają one wpływ na znaczne obniżenie samopoczucia i nastroju.

Dlaczego migrena się pojawia?

  • pojawia się na skutek podrażnienia włókien nerwowych nerwu trójdzielnego
  • nerw trójdzielny składa się z włókien czuciowych i ruchowych i jest odpowiedzialny między innymi za wrażliwość na ból naszej głowy. Rozgałęzia się on na trzy części i unerwia opony mózgowe i przebiega obok naczyń krwionośnych, które zaopatrują je w krew
  • opony mózgowe to te, które doświadczają uczucia bólu, który jest konsekwencją uwolnienia substancji zapalnych nerwu trójdzielnego
  • komórki nerwowe nerwu trójdzielnego zbierają sygnały bólowe i przekazują je do jądra trójdzielnego w pniu mózgu
  • mamy do czynienia z pewnego rodzaju stanem zapalnym nazywanym również niezakaźnym zapaleniem opon mózgowych. Powoduje ono takie odczucia jak jednostronny pulsujący ból
  • każdy ruch czy intensywny bodziec powoduje wzmocnienie stanu zapalnego, a tym samym jeszcze silniejsze dolegliwości bólowe
  • niektóre produkty żywnościowe jak na przykład te bogate w sól, środki chemiczne lub środki pobudzające czy nabiał aktywują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co często jest przyczyną uciskania i pobudzania nerwu trójdzielnego
  • również trzeba pamiętać o tym, że bóle migrenowe często są uwarunkowane genetycznie i częściej dotykają kobiety

Świeże powietrze w uszach sposobem na migrenę

Może zabrzmi to, jak żart, że zwykłe świeże powietrze może być sposobem na migrenę, niemniej jednak badania wykazały, że może być to metoda na skuteczną walkę z dolegliwością. Leczenie miałoby wyglądać w następujący sposób:

  • aby migrena złagodziła swoje objawy, do jednego lub obydwu uszu należy wprowadzić świeże powietrze. Ma to na celu zmniejszenie pobudzenia nerwu
  • wprowadzone powietrze stymuluje ten sam nerw trójdzielny twarzy, który połączony jest bezpośrednio z błoną bębenkową. Podobne działanie zatrzyma wysyłanie sygnałów bólowych, które docierają do pnia mózgu i wywołują uczucie bólu

Na czym polega technika wprowadzania powietrza do ucha?

  • czynność tą możemy przeprowadzić z wykorzystaniem specjalnego urządzenia o nazwie otoskop pneumatyczny. Jest to przyrząd przypominający te, które używane są do przeprowadzania badań uszu u laryngologa
  • zakończony jest niewielką dyszą w kształcie stożka, która kieruje powietrze bezpośrednio do miejsca, gdzie znajduje się błona bębenkowa. Gdy jest ona stymulowana, ból stopniowo ustępuje.
  • Wszystko dzięki złagodzeniu nadmiernego pobudzenia nerwu trójdzielnego, który jak już zostało wspomniane jest odpowiedzialny za ból
Otoskop

Dziś w wielu ośrodkach lekarze są w trakcie przeprowadzania eksperymentów. Polegają one na wdmuchiwaniu powietrza do ucha pacjenta przez około 20 minut. Wszystko to o niskiej intensywności.

Eksperci pokładają w tym sposobie wiele nadziei. Głęboko wierzą, że poprzez stymulowanie nerwu trójdzielnego w kanale słuchowym przez błonę bębenkową uda się w niedrogi i prosty sposób sprawić, że migrena przestanie uprzykrzać życie wielu ludziom.

Czy można technikę zastosować w domu?

Oczywiście nie u wszystkich w domu znajdziemy pneumatyczny otoskop. W miarę awansu badań i po opracowaniu szczegółów dotyczących tej techniki jasne stanie się czy przyrząd ten będzie powszechnie dostępny.

Gdy migrena znów uniemożliwi Ci funkcjonowanie, możesz spróbować przy pomocy urządzeń, których działanie jest zbliżone do otoskopu wprowadzić niewielkie ilości powietrza do ucha i sprawdzić na sobie, czy sposób ten działa.

Tymczasem na dany moment najlepszym sposobem na walkę z bólami jest wykluczenie z diety produktów, które mogą ja prowokować i stosować się do zaleceń lekarza.

Każdy pacjenty to osobny przypadek i nie zawsze to samo lekarstwo zadziała na wszystkich z jednakowym skutkiem. Niemniej jednak będziemy uważnie śledzić przebieg badań dotyczących tej techniki walki z migreną i postaramy się na bieżąco informować o rezultatach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.