Migrena uniemożliwia Ci życie? Oto prosty sposób!
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje, że migrena jest chorobą, która w znacznym stopniu utrudnia normalne codzienne funkcjonowanie. Ten przewlekły ból głowy, na który dziś uskarża się miliony ludzi na całym świecie stanowi jedną z najczęstszych przyczyn wypisywania zwolnień lekarskich.
Najczęściej pojawia się 10-15 dni w miesiącu i choć każda osoba z bólem radzi sobie na swój sposób bardzo często walka kończy się na przyjęciu leków farmakologicznych. Oprócz tego, by zapobiec nieznośnym dolegliwością, również redukuje się czynniki, które mogą wywołać epizody bólowe, a należą do nich niektóre pokarmy, światło, zapachy lub stres.
Najnowsze wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Functional Neurology, Rehabilitation and Ergonomics proponują nowe, ciekawe techniki, które pomogą w walce z bólem, który powoduje migrena.
Migrena, jedną z chorób uniemożliwiających funkcjonowanie
Według hiszpańskiego Towarzystwa Neurologii (SEN) na bóle migrenowe dzisiaj uskarża się około 3,5 miliona osób. 42% z nich cierpi na tak silne dolegliwości, że uniemożliwiają one wykonywanie codziennych czynności.
Dolegliwości migrenowe mogą pojawiać się nawet do dwóch tygodni w miesiącu i powtarzać się przez kolejne trzy miesiące. Epizody bólowe w ciągu dnia mogą trwać nawet do około 4 godzin.
9 na 10 osób uskarża się również na nudności, zawroty głowy, wrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. W związku z tym, że w znaczny sposób utrudniają one normalne życie, powtarzające się migreny mogą nawet wpędzić w depresję.
Obserwując, jak bóle głowy obniżają wydajność, a nawet uniemożliwiają utrzymywanie normalnych relacji nie dziwi, że mają one wpływ na znaczne obniżenie samopoczucia i nastroju.
Zobacz także: Domowe sposoby na ból głowy – Odkryj je!
Dlaczego migrena się pojawia?
- pojawia się na skutek podrażnienia włókien nerwowych nerwu trójdzielnego
- nerw trójdzielny składa się z włókien czuciowych i ruchowych i jest odpowiedzialny między innymi za wrażliwość na ból naszej głowy. Rozgałęzia się on na trzy części i unerwia opony mózgowe i przebiega obok naczyń krwionośnych, które zaopatrują je w krew
- opony mózgowe to te, które doświadczają uczucia bólu, który jest konsekwencją uwolnienia substancji zapalnych nerwu trójdzielnego
- komórki nerwowe nerwu trójdzielnego zbierają sygnały bólowe i przekazują je do jądra trójdzielnego w pniu mózgu
- mamy do czynienia z pewnego rodzaju stanem zapalnym nazywanym również niezakaźnym zapaleniem opon mózgowych. Powoduje ono takie odczucia jak jednostronny pulsujący ból
- każdy ruch czy intensywny bodziec powoduje wzmocnienie stanu zapalnego, a tym samym jeszcze silniejsze dolegliwości bólowe
- niektóre produkty żywnościowe jak na przykład te bogate w sól, środki chemiczne lub środki pobudzające czy nabiał aktywują rozszerzenie naczyń krwionośnych, co często jest przyczyną uciskania i pobudzania nerwu trójdzielnego
- również trzeba pamiętać o tym, że bóle migrenowe często są uwarunkowane genetycznie i częściej dotykają kobiety
Świeże powietrze w uszach sposobem na migrenę
Może zabrzmi to, jak żart, że zwykłe świeże powietrze może być sposobem na migrenę, niemniej jednak badania wykazały, że może być to metoda na skuteczną walkę z dolegliwością. Leczenie miałoby wyglądać w następujący sposób:
- aby migrena złagodziła swoje objawy, do jednego lub obydwu uszu należy wprowadzić świeże powietrze. Ma to na celu zmniejszenie pobudzenia nerwu
- wprowadzone powietrze stymuluje ten sam nerw trójdzielny twarzy, który połączony jest bezpośrednio z błoną bębenkową. Podobne działanie zatrzyma wysyłanie sygnałów bólowych, które docierają do pnia mózgu i wywołują uczucie bólu
Na czym polega technika wprowadzania powietrza do ucha?
- czynność tą możemy przeprowadzić z wykorzystaniem specjalnego urządzenia o nazwie otoskop pneumatyczny. Jest to przyrząd przypominający te, które używane są do przeprowadzania badań uszu u laryngologa
- zakończony jest niewielką dyszą w kształcie stożka, która kieruje powietrze bezpośrednio do miejsca, gdzie znajduje się błona bębenkowa. Gdy jest ona stymulowana, ból stopniowo ustępuje.
- Wszystko dzięki złagodzeniu nadmiernego pobudzenia nerwu trójdzielnego, który jak już zostało wspomniane jest odpowiedzialny za ból
Dziś w wielu ośrodkach lekarze są w trakcie przeprowadzania eksperymentów. Polegają one na wdmuchiwaniu powietrza do ucha pacjenta przez około 20 minut. Wszystko to o niskiej intensywności.
Eksperci pokładają w tym sposobie wiele nadziei. Głęboko wierzą, że poprzez stymulowanie nerwu trójdzielnego w kanale słuchowym przez błonę bębenkową uda się w niedrogi i prosty sposób sprawić, że migrena przestanie uprzykrzać życie wielu ludziom.
Czy można technikę zastosować w domu?
Oczywiście nie u wszystkich w domu znajdziemy pneumatyczny otoskop. W miarę awansu badań i po opracowaniu szczegółów dotyczących tej techniki jasne stanie się czy przyrząd ten będzie powszechnie dostępny.
Przeczytaj także: Sposoby na napięciowe bóle głowy
Gdy migrena znów uniemożliwi Ci funkcjonowanie, możesz spróbować przy pomocy urządzeń, których działanie jest zbliżone do otoskopu wprowadzić niewielkie ilości powietrza do ucha i sprawdzić na sobie, czy sposób ten działa.
Tymczasem na dany moment najlepszym sposobem na walkę z bólami jest wykluczenie z diety produktów, które mogą ja prowokować i stosować się do zaleceń lekarza.
Każdy pacjenty to osobny przypadek i nie zawsze to samo lekarstwo zadziała na wszystkich z jednakowym skutkiem. Niemniej jednak będziemy uważnie śledzić przebieg badań dotyczących tej techniki walki z migreną i postaramy się na bieżąco informować o rezultatach.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sullivan, David B. EAR INSUFFLATION AS A NOVEL THERAPY WHICH PRODUCES RAPID RELIEF OF MIGRAINE HEADACHE – A CASE SERIES. Functional Neurology, Rehabilitation, and Ergonomics; Hauppauge Tomo 3, N.º 1, (2013): 93-107.
- Moehlig, R. C. (1931). Migraine. Endocrinology, 15(1), 11–16. https://doi.org/10.1210/endo-15-1-11
- Cutrer, F. M. (2010). Pathophysiology of migraine. Seminars in Neurology. https://doi.org/10.1055/s-0030-1249222
- Organización Mundial de la Salud. Cefalea. (2016). Recuperado el 13 de abril de 2020. https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders
- National Health Service. Migraine. (2019). Recuperado el 13 de abril de 2020. https://www.nhs.uk/conditions/migraine/causes/