Mięśniaki macicy - 5 faktów, które powinnyśmy znać
Mięśniaki macicy to odbiegające od normy masy w tkance mięśniowej powstające na powierzchni macicy oraz – znacznie rzadziej – w szyjce macicy. Wykrycie u kobiet mięśniaków macicy powoduje zazwyczaj niepokój. Okazuje się jednak, że zaledwie 0,5% przypadków kończy się rozwojem komórek nowotworowych.
Choć mięśniaki macicy mogą być przyczyną dolegliwości natury ginekologicznej, rzadko stają się początkiem raka. Mimo wszystko należy poznać kilka istotnych faktów na temat tego zaburzenia, ponieważ może mieć bezpośredni wpływ na zdrowie układu rozrodczego oraz na równowagę hormonalną.
Jak twierdzi Hiszpańskie Stowarzyszenie Ginekologiczne i Położnicze (SEGO), mięśniaki macicy na pewnym etapie życia mogą dotknąć aż 70% żeńskiej części społeczeństwa. Niestety większość kobiet nie ma dostatecznej wiedzy na temat tego problemu. Często dowiadują się o chorobie, gdy jest u nich już w bardzo zaawansowanym stanie.
1. Mięśniaki macicy – czym są?
Mięśniaki macicy, znane również pod nazwą leyomioma bądź fibromyoma, to rodzaj niezłośliwych guzów, które pojawiają się zwłaszcza u kobiet powyżej 20. roku życia. Stanowią niewielkie masy tkanki o okrągłym kształcie. Ich rozmiar może być mikroskopijny lub naprawdę duży.
Ich pojawienie się może być spowodowane czynnikami genetycznymi oraz hormonalnymi. Niestety, stanowią także jedną z przyczyn występowania bezpłodności u kobiet.
Przeczytaj również artykuł: Zaburzenia hormonalne – 7 niepozornych nawyków, które je wywołują
2. Mięśniaki macicy i ich rodzaje
Można podzielić je na cztery główne rodzaje, zależnie od ich dokładnej lokalizacji:
Mięśniaki podśluzówkowe
- Wpuklają się do jamy macicy.
- Mogą rozwijać się wgłąb jamy macicy i osiągnąć duże rozmiary, zajmując większość przestrzeni w macicy.
Podsurowicówkowe
- Powstają tuż pod błoną surowiczą macicy. Mogą pojawić się również zewnętrznie, od strony jamy miednicy mniejszej.
- Sprawiają, że macica przybiera guzowaty wygląd.
Uszypułowane
- Należą do podtypu podsurowicówkowych, z tą jednak różnicą, że z czasem odklejają się od macicy, a z trzonem macicy może łączyć je czasami jedynie wąska szypułka zawierająca naczynia krwionośne, odżywiające mięśniaka.
- Mogą rosnąć w głąb jamy macicy lub też na zewnątrz niej.
Śródścienne
- Są to masy powstające wewnątrz ściany mięśniowej macicy. Gdy się zwiększają, mogą wywierać presję zarówno na wewnętrzną, jak i na zewnętrzną ścianę tego organu.
3. Jakie objawy wywołują mięśniaki macicy?
Często bardzo trudno jest wcześnie wykryć mięśniaki macicy, ponieważ nie powodują żadnych objawów. Okazuje się jednak, że połowa kobiet na jakimś etapie choroby zauważyła zmiany w swoim organizmie.
Do zmian tych należą między innymi:
- obfite i nieregularne krwawienie miesiączkowe,
- opuchlizna i ból w podbrzuszu,
- nagły wzrost wagi,
- trudności z zajściem w ciążę,
- zagrożona ciąża i ciężki poród,
- ból podczas stosunku,
- nagłe zmiany w oddawaniu moczu,
- bóle krzyża.
4. Mięśniaki macicy – wpływ na płodność
Kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy zazwyczaj bardzo martwią się o to, w jaki sposób choroba wpłynie na ich zdolność do zajścia w ciążę i posiadania dzieci.
Niestety, gdy mięśniaki osiągną już duży rozmiar, bardzo prawdopodobne jest, że negatywnie wpłyną na płodność lub staną się przyczyną powikłań w czasie ciąży. Oczywiście, ryzyko bezpłodności jest różne w zależności od przypadku. Prawie zawsze zależy od rozmiaru, ilości i rozmieszczenia mięśniaków w samej macicy.
Okazuje się, że masy te zwiększają się pod wpływem działania hormonu estrogenu. Biorąc pod uwagę fakt, że podczas ciąży hormonem dominującym jest progesteron, możliwe jest przeprowadzenie leczenia mającego na celu zwiększenie szansy zajścia w ciążę.
Obecność mięśniaków zwiększa ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast w zaawansowanej ciąży mogą przyśpieszyć poród.
Na chwilę obecną miomektomia, czyli chirurgiczne usunięcie mięśniaków macicy, jest najskuteczniejszą metodą leczenia kobiet w wieku rozrodczym chcących mieć dzieci.
Polecamy także: Progesteron – niski poziom, komplikacje i przyczyny
5. Jak wygląda leczenie mięśniaków?
Wiele kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy błędnie myślą, że jedyne leczenie to interwencja chirurgiczna. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób leczenia. W rzeczywistości, jeśli mięśniaki są niewielkie, interwencja nie jest konieczna.
Niewielkie masy można leczyć farmakologicznie, przyjmując leki przepisane przez lekarza. Jeżeli metoda ta nie zadziała i mięśniaki nadal będą rosnąć, dopiero wtedy jedynym wyjściem będzie ich chirurgiczne usunięcie. W takich przypadkach lekarze decydują się na wykonanie miomektomii, czyli usunięcia mięśniaków.
Podczas wykonywania zabiegu kładzie się nacisk na to, aby usunąć masy bez uszkadzania samej macicy. Jeżeli jednak pojawią się komplikacje, nie pozostaje żadna inna opcja od wykonania histerektomii całkowitej lub częściowej, czyli usunięcia macicy.
Wielu lekarzy zaleca leczenie octanem uliprystalu (AUP) – jest to modulator receptora progesteronu, który zmniejsza obecność mięśniaków macicy.
Aby postawić trafną i wczesną diagnozę tej dolegliwości, musisz regularnie chodzić do ginekologa i wykonywać badania kontrolne.
Choć mięśniaki macicy nie są poważnym problemem zdrowotnym, warto utrzymywać stały kontakt z lekarzem specjalistą, aby ze szczegółami przeanalizować swój przypadek.