Kolendra – Czego jeszcze o niej nie wiesz?
Kolendra, nazywana oficjalnie coriandrum sativum, to roślina o nieznanym pochodzeniu, choć niektóre badania wskazują na jej północno-afrykańskie korzenie. Kolendra to roślina całoroczna, która zapewnia swoje właściwości niezależnie od pory roku. Liście wyrastają z kolczastych łodyg o długości od 40 do 60 cm.
W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Ci garść kilku mniej znanych faktów na temat kolendry.
Kolendra – co o niej nie wiesz?
Kolendra jest używana jako przyprawa w kuchniach całego świata, jednak najbardziej charakterystyczne jest jej wykorzystanie w południowo-wschodniej Azji oraz w Ameryce Południowej. Wszystkie części tej rośliny są jadalne, choć najczęściej wykorzystywane są liście kolendry, ponieważ to one posiadają najbardziej intensywny smak.
Kolendrę można wykorzystywać na wiele różnych sposobów – dodając ją do potraw czy przyrządzając z niej napar.
Wartość odżywcza
Kolendra może pochwalić się wieloma właściwościami leczniczymi wykorzystywanymi w medycynie alternatywnej. Kolendra zawiera wiele olejków, które poprawiają funkcjonowanie układu trawiennego. Może być wykorzystywana do zwalczania zaburzeń apetytu oraz do regulowania pH w żołądku.
Kolendra zapewnia dużą dawkę substancji odżywczych. Jest to źródło takich witamin jak witamina A, witamina B, witamina C, witamina E oraz witamina K. Zawiera także minerały takie jak żelazo czy potas.
Zawartość substancji odżywczych w 100 g kolendry
- witamina A – 0,123 mg
- witamina B1 – 0,239 mg
- witamina B2 – 0,290 mg
- witamina B3 – 2,310 mg
- witamina C – 21 mg
- wapń – 709 mg
- żelazo – 16,32 mg
- magnez – 330 mg
- fosfor – 409 mg
- potas – 1,267 mg
- sód – 35 mg
- cynk – 4,70 mg
Właściwości kolendry
Jedną z najbardziej wyróżniających się właściwości kolendry jest jej efektywność w leczeniu osób po zatruciu metalami ciężkimi, na przykład poprzez spożycie wody zanieczyszczonej przez odpady przemysłowe.
Takie schorzenia występują najczęściej na wysoce uprzemysłowionych terenach. Związki chemiczne obecne w kolendrze posiadają jednak zdolność łączenia się z cząsteczkami metali ciężkich, dzięki czemu wspomagają i przyspieszają proces wydalania ich z organizmu i detoksykacji.
Innym problemem, z którym doskonale radzi sobie kolendra są retencja wody w organizmie oraz problemy z układem oddechowym. Kolendra jest bowiem świetnym środkiem wykrztuśnym – wystarczy, że przyrządzisz herbatę czy napar z jej liści.
Taka herbata przynosi także wiele korzyści kobietom karmiącym, gdyż stymuluje gruczoły mleczne do produkcji mleka i wzbogaca jego właściwości odżywcze.
Inne niezwykłe właściwości kolendry
- Można wykorzystać ją jako środek zapewniający świeżość w jamie ustnej.
- Wypicie szklanki naparu z kolendry przed snem poprawia jakość wypoczynku.
- Jest środkiem rozkurczowym, może być więc świetnym środkiem łagodzącym bóle menstruacyjne.
- Olejki z kolendry są wykorzystywane do produkcji balsamów, ponieważ są bardzo aromatyczne.
- Kolendra pozwala także na rozluźnienie ciała, dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym.
- Związki zawarte w tej roślinie mają działanie antybakteryjne, dzięki czemu może być ona wykorzystywana do odkażania ran.
- Kolendra pobudza pracę mózgu i zwiększa jego wydolność.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz już wszystko, o tym, jak wykorzystać kolendrę w swoim codziennym życiu. Do dzieła!