Karaluchy – jak naturalnie się ich pozbyć?

Owady te nie znoszą intensywnego zapachu ziół. Rozmieść w różnych zakamarkach domu posiekane liście kocimiętki lub laurowe. Karaluchy nie lubią aromatu tych roślin i uciekają od nich jak najdalej.
Karaluchy – jak naturalnie się ich pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Karaluchy są odrażającymi szkodnikami, których wytępienie z naszych domów może być nie lada wyzwaniem. Insekty te, poza tym, że budzą obrzydzenie, przenoszą również rozmaite choroby. Co więcej, bez naszej wiedzy mogą zanieczyszczać spożywane przez nas jedzenie.

Najbardziej niepokojące jest to, że karaluchy mogą ukrywać się w dowolnym miejscu naszego domu czy mieszkania i z reguły uaktywniają się dopiero w nocy, kiedy nie odczuwają naszej obecności. Dlatego też często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że żyją one tuż obok nas. W dzień ich po prostu nie widzimy.

Masz problem z karaluchami w swoim domu? Obecnie na rynku istnieje wiele produktów, które pozwalają łatwo i szybko wyeliminować plagę tych okropnych szkodników. Jednak produkty te zwykle są bardzo toksyczne dla naszego organizmu. Ich stosowanie może także prowadzić do wystąpienia różnych dolegliwości zdrowotnych, zarówno u ludzi, jak i zwierząt domowych.

Dziś chcemy przedstawić Ci kilka naturalnych sposobów na walkę z karaluchami. Mimo że składniki tych domowych środków są bardzo tanie, ich działanie jest równie skuteczne, jak innych podobnych produktów ze sklepowych półek.

Karaluchy – gdzie najbardziej lubią się ukrywać?

Zanim poznamy najlepsze naturalne środki zwalczające karaluchy, warto wymienić miejsca w domu, w których te obrzydliwe szkodniki lubią się ukrywać w ciągu dnia.

Czyste mieszkanie
  • W zagłębieniach i szczelinach mebli w kuchni i łazience.
  • W szczelinach drewnianych mebli.
  • Karaluchy mogą dostać się do mieszkania poprzez małe szczeliny w drzwiach lub oknach.
  • Lubią zagnieżdżać się w rurach kanalizacyjnych i odpływach w kuchni i łazience. Ich ulubionym miejscem jest też pralnia, okolice wylotu gazu, ogrzewania lub klimatyzacji, skrzynki elektryczne, zakamarki pod sztucznie obniżonym sufitem itp.
  • Często chowają się też pod lodówką, piekarnikiem, mikrofalówką. Możemy je znaleźć też pod wszelkiego rodzaju sprzętami gospodarstwa domowego.
  • Idealnym schronieniem dla karaluchów są kartonowe pudła, szuflady i inne powierzchnie do przechowywania ubrań, dokumentów, tekstyliów, karmy dla zwierząt itp.
  • Pod drewniana podłogą.
  • Miejsca z dużą ilością gruzu, drewna opałowego, kosze na śmieci.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Czyszczenie domu bez chemii na 5 sposobów

Jak skutecznie wyeliminować karaluchy?

Domowej roboty środki przeciw karaluchom są jedną z najlepszych form walki z tymi szkodnikami, a także zapobiegania ich ponownemu pojawieniu się w naszych domach.

Zanim jednak je zastosujesz, musisz sobie uświadomić, że najskuteczniejszą bronią przeciw karaluchom jest higieniczna czystość i porządek – bez nich wojna z tymi odrażającymi insektami może przeciągać się w nieskończoność.

  • W pierwszej kolejności należy zlikwidować wszelkiego rodzaju szczeliny w okolicach odpływów w kuchni, łazience, pralni. Staraj się utrzymać idealną czystość w kuchni i łazience oraz eliminuj z tych miejsc wilgoć.
  • Regularnie odkurzaj przestrzenie pod krzesłami, łóżkami, materace, poduszki, dywany i przede wszystkim wszelkiego rodzaju zakamarki między meblami i ścianami.
  • Regularnie sprzątaj i wytrzepuj szuflady. Usuwaj brud z półek, na których znajdują się książki, dokumenty, ubrania itp.
  • Utrzymuj czystość w kuchni, nie pozostawiaj resztek jedzenia – to właśnie one najbardziej przyciągają karaluchy. Pamiętaj również o tym, aby dokładnie zamykać pojemniki z jedzeniem oraz karmą dla zwierząt.

Domowe sposoby na wyeliminowanie karaluchów

Liście laurowe

Ukryj posiekane liście laurowe w miejscach, w których podejrzewasz, że mogą gnieździć się karaluchy. Owady te nie znoszą intensywnego zapachu tej rośliny i natychmiast się od niego oddalają.

Miksura z cebuli i kwasu borowego

Środek ten zyskał ogromną popularność ze względu na swoją skuteczność oraz niską cenę. Polega on na przygotowaniu pasty z połówki posiekanej w kosteczkę cebuli, połowy szklanki mąki, odrobiny piwa lub wody, szczypty cukru i 3 lub 4 łyżeczek kwasu borowego (dostępny w aptekach).

Soda oczyszczona

Wrzuć wszystkie składniki do odpowiedniego pojemnika i wymieszaj ze sobą aż do uzyskania konsystencji pasty. Następnie napełnij nią puste nakrętki butelek i rozstawiaj po całym domu, w zakamarkach, w których mogą zagnieżdżać się karaluchy.

Staraj się, by zwierzęta domowe nie miały kontaktu z pastą, gdyż może ona być dla nich toksyczna.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Jak utrzymać porządek w domu?

Inne naturalne środki odstraszające karaluchy:

  • Soda oczyszczona i cukier. Wymieszaj szklankę sody oczyszczonej ze szklanką cukru i rozsyp mieszankę w miejscach, w których mogą się ukrywać karaluchy. Cukier przyciągnie szkodniki, które po zjedzeniu mieszanki staną się bardzo osłabione, a co za tym idzie, łatwe do zabicia.
  • Boraks. Ten naturalny środek jest często wykorzystywany do produkcji mydła do prania odzieży. Umieść kawałek boraksu w zakamarkach swojego domu. Gdy karaluch wejdzie w kontakt z tą substancją, następuje jego odwodnienie, a następnie śmierć. Uszkodzona powłoka zewnętrzna tego szkodnika nie jest bowiem w stanie utrzymywać odpowiedniego poziomu wilgoci.
  • Kocimiętka. Tak jak w poprzednich przypadkach – rozmieść w różnych zakamarkach domu posiekane liście kocimiętki. Ponieważ karaluchy nie lubią tej rośliny tak samo jak liści laurowych, uciekają od niej jak najdalej.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.