Jedzenie na noc - 7 pokarmów, których lepiej unikać
Zdrowa kolacja jest tak samo ważna jak inne posiłki w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że jedzenie na noc niektórych pokarmów może powodować problemy trawienne.
Kolacja ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto jednak pamiętać, że jedzenie na noc nie stanowi problemu, to przede wszystkim produkty, które spożywasz mają znaczenie. Twój wybór ma ogromny wpływ na jakość Twojego snu, a tym samym na to czy rano obudzisz się świeży i wypoczęty.
Składniki odżywcze pochodzące z produktów, które spożywasz na kolację – regulują również pracę Twojego układu trawiennego i wspomagają procesy trawienne.
Problem jednak w tym, że sporo osób planuje kolację dokonując złych wyborów żywieniowych; w efekcie przejadają się, utrudniając ciału wykonywanie jego nocnych zadań.
Niezdrowa kolacja może prowadzić do zaburzeń snu i problemów z przemianą materii. Wszystko z powodu zmian wywołanych pracą niektórych hormonów.
Ponadto osoby spożywające niezdrową kolację częściej cierpią na dolegliwości trawienne, czyli np. refluks żołądkowy; może powodować ból i w konsekwencji bezsenność.
Dlatego tak ważne wiedza o zdrowych produktach. Odpowiednia kompozycja Twojej kolacji – nie tylko wpłynie na lepszą jakość snu, ale także ułatwi regenerację organizmu.
1. Jedzenie na noc czerwonego mięsa nie jest najlepszym pomysłem
Czerwone mięso składa się z białka i tłuszczu, które sprawiają, że Twój układ trawienny musi pracować znacznie ciężej. Oczywiście nie oznacza to, że powinieneś całkowicie zrezygnować z czerwonego mięsa.
Jednak soczysty stek na kolację może nie być najlepszym wyborem, ponieważ nadmierna aktywność układu trawiennego negatywnie wpłynie na Twój sen.
Wskazówki
- Jedz umiarkowane ilości czerwonego mięsa najlepiej na obiad.
- Postaraj się kupować mięso wysokiej jakości i unikaj kawałków z dużą ilością tłuszczu.
2. Brokuły
To zielone warzywo ma niską kaloryczność i mnóstwo podstawowych składników odżywczych, które pomagają utrzymać ciało w zdrowiu i dobrej kondycji.
Mimo tego jedzenie brokułów na noc nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ znajdujące się w nich siarka i błonnik są trudne do strawienia. Zwiększają produkcję gazów w jelitach i mogą powodować problemy żołądkowe w nocy.
Wskazówki
- Brokuły najlepiej spożywają na obiad.
- Jedz je surowe lub gotowane na parze, żeby dostarczyć swojemu organizmowi jak najwięcej zawartych w nich składników odżywczych.
Zobacz także: Kulki brokułowe z serem – przepisy na pyszną przekąskę!
3. Ser
Ser, zarówno solo, jak i w charakterze dodatku do innych potraw – nie powinien być spożywany na noc z powodu reakcji, które wywołuje w Twoim organizmie.
Zawiera aminokwas znany jako tyraminą, który redukuje produkcję hormonów regulujących sen. Może również wywołać łagodną reakcję zapalny powodując problemy trawienne lub bóle głowy.
Wskazówki
- Unikaj jedzenia serów na kolację.
- Możesz za to sięgać po inne produkty nabiałowe, takie jak mleko czy jogurt, które zawierają tryptofan, dzięki czemu ułatwiają zasypianie.
4. Parówki i wędliny
W zdrowej diecie nie powinno się również spożywać zbyt dużo przetworzonego mięsa. Jego wysoką zawartość tłuszczu i konserwantów może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Nie powinno się ich jeść zwłaszcza na noc, ponieważ są szkodliwe dla układu pokarmowego i mogą powodować problemy, takie jak refluks żołądkowy.
Wskazówki
- Jeśli lubisz jeść parówki i wędliny, jedz je na śniadanie lub obiad.
- Jedz je tylko okazjonalnie oraz w towarzystwie zdrowego jedzenia, takiego jak pełnoziarnisty chleb i warzywa.
Przeczytaj również: Nowa piramida zdrowego żywienia – co oferuje?
5. Jedzenie na noc słodyczy spowalnia metabolizm
Jedzenie słodyczy oraz innych produktów zawierających rafinowane cukry na noc może mieć fatalny wpływ na jakość Twojego snu. Zwłaszcza jeśli jesz je tuż przed snem.
Podnoszą poziom cukru we krwi, a ponieważ nocą Twój organizm nie jest w stanie wykorzystać ich jako źródło energii, spowalniają metabolizm. Mają również niekorzystny wpływ na Twój układ nerwowy. Zwiększają percepcję stresu oraz mogą wywoływać koszmary.
Wskazówki
- Zmniejsz dzienne spożycie cukru i postaraj się nie jeść słodyczy na noc.
6. Pikantne sosy
Smakują wspaniale i dodają miłego akcentu do wszelkiego rodzaju potraw. Ale jeśli jesz je na kolację, mogą zaburzyć wydzielanie kwasów w żołądku i wywołać podrażnienie oraz nadkwasotę.
Warto również pamiętać, że wszelkiego rodzaju sosy zawierają sporo kalorii, co sprawia, że jedzenie na noc tego rodzaju pokarmów nie jest najlepszym pomysłem.
Wskazówki
- Jedz mniej pikantnych i wysokokalorycznych sosów.
- Spróbuj przygotowywać własne sosy, dzięki czemu zmniejszysz ich kaloryczność i obniżysz swoje spożycie konserwantów i innych szkodliwych dodatków.
7. Napoje gazowane
Zbyt częste picie napojów gazowanych może mieć fatalny wpływ na Twój metabolizm. Ten problem dodatkowo się pogarsza, gdy pijesz je przed pójściem do łóżka, ponieważ zwiększają stężenie glukozy we krwi i powodują kłopoty ze snem.
Zawarte w nich związki podrażniają żołądek i nasilają objawy, takie jak stany zapalne i refluks.
Wskazówki
- Zamień napoje gazowane na wodę i herbatę.
- Jeśli je pijesz, rób to tylko sporadycznie i w ciągu dnia.
Czy często jesz te pokarmy na kolację? Teraz kiedy już wiesz jakie szkody może wyrządzić nieprzemyślana kolacja, postaraj się ją komponować z lekkostrawnych i zdrowszych zamienników.
Pamiętaj, żeby co wieczór zjeść lekką i zdrową kolację oraz pod żadnym pozorem nie pomijać tego posiłku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nelson, R. J., Haim, A., Workman, J. L., Weil, Z. M., Walton, J. C., Morris, J. S., & Fonken, L. K. (2010). Light at night increases body mass by shifting the time of food intake. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.1008734107
- Sparling, C. E., Fedak, M. A., & Thompson, D. (2007). Eat now, pay later? Evidence of deferred food-processing costs in diving seals. Biology Letters. https://doi.org/10.1098/rsbl.2006.0566
- Nolan, L. J., & Geliebter, A. (2016). “Food addiction” is associated with night eating severity. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2015.12.025