Inteligencja społeczna - unikaj tych 8 zachowań
Prawdziwa inteligencja społeczna zależy od naszej pewności siebie i zrozumienia własnych potrzeb i zachowań. Musimy opanować te aspekty do takiego stopnia, żeby móc wchodzić w dojrzałe interakcje z innymi osobami.
U niektórych osób inteligencja społeczna jest na tak wysokim poziomie, że wyróżniają się one bardzo mocno na tle tych, którzy wiecznie denerwują nas swoim zachowaniem.
Poniżej mówimy o cechach charakterystycznych tych właśnie osób. Przekonasz się, że nie tak trudno wprowadzić ich zachowania do własnego życia.
Osoby z inteligencją społeczną nigdy nie przerywają
Ci, u których inteligencja społeczna jest na wysokim poziomie są świetnymi rozmówcami. Nie czują potrzeby przerywania komukolwiek lub mówienia w pierwszej kolejności.
Czują się dobrze czekając na swoją kolej, żeby zabrać głos. Nie muszą narzucać swojego zdania ponieważ są pewni tego, co chcą powiedzieć.
Wiedzą również, że nie ma potrzeby przedstawiać innym swojej opinii, żeby nabrała ona wartości.
Nie są wiecznie skupieni na sobie
Osoby obdarzone inteligencją społeczną znają swoją wartość i pracują nad własnym rozwojem. Wiedzą doskonale, że relacje międzyludzkie wymagają czasu i uwagi. Tworzą oni zwyczaje i tradycje ze swoimi przyjaciółmi, z partnerami oraz rodziną, ale również z samymi sobą.
Potrafią zrozumieć, że nie są pępkiem świata, ale jednocześnie nie czują się przez to mniej wartościowi. Są przy tobie kiedy potrzebujesz pomocy, ale potrafią też powiedzieć “nie” kiedy jest to konieczne.
Nie osądzają innych tylko po to żeby dowieść swojej racji
Inteligencja społeczna i emocjonalna przejawia się między innymi w fakcie, że dana osoba jest w stanie zrozumieć różnice, jakie dzielą ją z innymi.
Jeśli osądzasz kogoś tylko po to, żeby udowodnić, że masz rację w jakiejś kwestii, jedyne co możesz osiągnąć to niechęć z czyjejś strony do dzielenia się swoją opinią. Dużo lepiej jest być otwartym i spostrzegawczym, bez potrzeby narzucania innym swojego zdania.
Nie próbują wpływać na czyjąś opinię
To jedna z bardzo ważnych umiejętności osób obdarzonych inteligencją społeczną. Uczucia innych to właśnie… uczucia. Dlatego należy do każdego mówić z szacunkiem i cierpliwością.
Kiedy postarasz się w dojrzały sposób zrozumieć opinię innych oraz wyrazić własną, wiele sytuacji nabierze dużo zdrowszego, spokojniejszego i bardziej konstruktywnego charakteru. Nie musisz sprawiać, że ktoś się poczuje gorszy, żeby twoja opinia została uznana za ważną.
Są spokojni i potrafią modulować głos
Najlepszym sposobem na stawienie czoła jakiemukolwiek problemowi jest asertywność. Złość i pasywna agresja ukryte pod maską asertywności najczęściej przynoszą więcej problemów, niż rozwiązań.
Osoby inteligentne społecznie mają siłę, aby robić to, co chcą. Potrafią słuchać i brać udział w dyskusji i są w stanie w stosowny sposób odnosić się do osób znajdujących się wokół.
Rzadko krytykują
Niejedna osoba twierdzi, że jest “antyspołeczna” i bardzo często krytykuje wszystkich wokół siebie, a czasem również wyraża krytykę pod własnym adresem.
Ktoś, kto posiada inteligencję społeczną zazwyczaj jest świadomy, że bez względu na pozory, każdy z nas ma jakieś cechy pozytywne, a nie tylko te zasługujące na krytykę.
Osoby, które potrafią zrozumieć innych wiedzą jak znaleźć coś dobrego w ich zachowaniu. Wynika to z wyższego poziomu pewności siebie oraz faktu, że tacy ludzie starają się wyciągnąć z każdej sytuacji to, co najlepsze.
Unikają nadmiernej analizy interakcji międzyludzkich
Nadmierne analizowanie relacji międzyludzkich odbiera radość z bycia w nich. Dlatego też nie należy z góry zakładać jak może wyglądać twoja relacja z daną osobą.
Nie warto również analizować zbytnio tych relacji, które dobiegły już końca. Najlepiej jest skupić się na wszystkich pozytywach, które przyniósł kontakt z daną osobą i wykreować pozytywny stosunek do danej sytuacji.
Przekonasz się, że jest to świetna technika radzenia sobie z relacjami, które nie ułożyły się po twojej myśli.
Mają dobrą mowę ciała
Kiedy jesteś wśród ludzi, postawa twojego ciała wysyła innym wiadomość. Osoby inteligentne społecznie wiedzą co zrobić, żeby wiadomość ta miała pozytywny przekaz.
Kiedy nawiązujesz kontakt wzrokowy i uśmiechasz się do innych, pokazujesz, że jesteś przyjazny, otwarty i że nie chcesz nikogo onieśmielać. Jeśli będziesz stać prosto, inni będą cię postrzegać jako osobę pewną siebie.
Nawiązują kontakt zamiast czekać
Jeśli czekasz aż ktoś skontaktuje się z tobą i złoży ci jakąś propozycję, to tracisz czas. Osoby posiadające inteligencję społeczną wiedzą, że relacje społeczne są oparte na wzajemnym wysiłku.
Jeśli chcesz pokazać innym, że są dla ciebie ważni, musisz przejąc inicjatywę i rozpocząć interakcję. Możesz zrobić to poprzez:
- Regularne odpowiadanie na wiadomości i telefony.
- Odwiedzanie przyjaciół.
- Organizowanie spotkań.
Choć niektórzy z nas rodzą się z lepiej rozwiniętą inteligencją społeczną, każdy z nas może ją wykształcić jeśli się postara.
Sekret polega na regularnym powtarzaniu tych samych, opisanych wyżej zwyczajów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Fragoso-Luzuriaga, Rocío. (2015). Inteligencia emocional y competencias emocionales en educación superior, ¿un mismo concepto?. http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-28722015000200006