Grzybica paznokci - remedium na bazie alkoholu

Grzybica może pojawić się zarówno na paznokciach u nóg jak i u rąk. Choć częściej jednak zdarza się ta druga forma, ponieważ sprzyja temu noszenie pewnych rodzajów obuwia.
Grzybica paznokci - remedium na bazie alkoholu
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gdy pojawia się grzybica paznokci, bardzo ważne jest jak najszybsze działanie i podjęcie odpowiednich kroków. W dzisiejszym artykule podamy Ci przepis na domowe remedium przygotowane na bazie alkoholu i naturalnych składników, dzięki któremu zdołasz zwalczyć ten problem w krótkim czasie.

Grzybica paznokci powstaje wskutek infekcji dermatofitów lub grzybów, które namnażają się bardzo szybko, zwłaszcza w wilgotnym i ciepłym środowisku.

Choć grzybica paznokci nie wywołuje poważnych objawów na swoich początkowych etapach, z czasem prowadzi do zgrubienia paznokci, żółtego zabarwienia płytki oraz stanu zapalnego na skórze otaczającej paznokcie. Należy zwalczyć tę dolegliwość, aby zapobiec całkowitej utracie paznokcia.

Grzybica paznokci – sposób na jej zwalczenie

Naturalne remedium na grzybicę paznokci wykonane na bazie alkoholu i naturalnych składników stanowi produkt do stosowania zewnętrznego o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Po aplikacji na paznokieć, pomagają one zniszczyć mikroorganizmy powodujące infekcje.

Remedium to działa podobnie, jak niektóre konwencjonalne środki przeciwgrzybicze, ale z tą różnicą, że jest ono niedrogie i nie wywołuje podrażnień ani niechcianych skutków ubocznych.

Właściwości alkoholu

Aby przyrządzić nasze naturalne remedium użyjemy 90% alkoholu etylowego. Mamy na myśli alkohol do dezynfekcji, znajdujący się we wszystkich apteczkach pierwszej pomocy.

Produkt ten wyróżnia się swoimi właściwościami antybakteryjnymi i dezynfekującymi. Często sięgamy po niego w przypadku skaleczeń, aby zapobiec większym infekcjom.

Alkohol jest również skutecznym środkiem na rozmaite problemy z infekcjami bateryjnymi i grzybiczymi. Dlatego właśnie uwzględnimy go podczas przyrządzania naszego remedium na grzybicę paznokci. Aby jednak wzmocnić jego działanie, połączymy go z dwoma innymi środkami.

Alkohol etylowy

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Carrulim – odkryj cudowne remedium oczyszczające krew

Właściwości wody utlenionej

Woda utleniona jest łatwo dostępnym i niedrogim środkiem. Można ją stosować między innymi do dezynfekowania płytkich ran. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki temu skutecznie zwalcza wszelkie infekcje.

W niewielkich ilościach warto stosować ją na paznokcie. Co więcej, doskonale wybiela płytkę paznokciową, pozbawiając ją żółtawego odcienia. Zapobiega też osłabianiu się paznokci i ich łamliwości.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Woda utleniona – Poznaj jej liczne zastosowania!

Właściwości białego octu

Kolejnym składnikiem, jakiego użyjemy w tym naturalnym remedium w przypadku grzybicy paznokci jest ocet biały. Znany ze swoich licznych zastosowań w kuchni, medycynie i w domu, stanowi naturalny środek dezynfekujący i doskonale zwalcza infekcje grzybicze. 

Ocet biały zawiera organiczne kwasy, które wpływają na środowisko, uniemożliwiając grzybom i mikroorganizmom namnażanie się. Przyczynia się to do zatrzymania się infekcji.

Ocet jabłkowy

Dezynfekujące i przeciwgrzybicze właściwości octu białego pomagają zwalczyć grzyby, dzięki czemu zapobiega się utracie paznokcia. Ocet idealnie sprawdza się w zmniejszaniu uczucia pieczenia, stwardnień i innych nieestetycznych efektów infekcji grzybiczej.

Koniecznie zobacz też artykuł: Obolałe stopy? Oto kilka ćwiczeń

Remedium na bazie alkoholu i naturalnych składników – sposób przygotowania

Aby zwalczyć infekcję, gdy pojawia się u nas grzybica paznokci, należy połączyć ze sobą wszystkie powyżej opisane składniki, tworząc z nich skuteczne remedium naturalne. Jest to środek bardzo łatwy do zastosowania i mogący nam pomóc rozwiązać ten problem.

remedium

Składniki

  • 5 łyżek 90% alkoholu etylowego
  • 5 łyżek wody utlenionej
  • 2 łyżki białego octu

Potrzebne przybory

  • 1 szklany pojemnik
  • Waciki bawełniane

Sposób przygotowania

  • Umieść alkohol etylowy w szklanym pojemniku, a następnie zmieszaj go z wodą utlenioną i białym octem.
  • Dokładnie przykryj pojemnik i wstrząśnij nim, żeby wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączyły.
  • Przechowuj remedium w chłodnym miejscu, aby zachowało się w dobrym stanie.

Sposób stosowania

  • Dokładnie umyj i wypłucz zainfekowany paznokieć. Następnie osusz go i wetrzyj w niego remedium, używając do tego bawełnianego wacika.
  • Jeżeli paznokieć jest pożółkły i bardzo gruby, zanim zastosujesz remedium, zetrzyj nieco zewnętrzną warstwę za pomocą pilnika.
  • Powtarzaj czynność codziennie, dwa razy dziennie.
  • Pamiętaj, że naturalne remedia działają zazwyczaj ze znacznie większym opóźnieniem. Dlatego właśnie musisz wykazać się wytrwałością i konsekwentnie stosować remedium przez co najmniej 2 miesiące.
  • Jeżeli infekcja nie ustępuje, stosuj remedium aż do skutku – nawet przez 8 do 12 miesięcy.

Jeżeli przypuszczasz, że pojawiła się u Ciebie grzybica paznokci i zauważasz u siebie pierwsze objawy infekcji, koniecznie jak najszybciej zastosuj proponowane przez nas remedium. Unikniesz dzięki temu powikłań i nieprzyjemnych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Singal, A., & Khanna, D. (2011). Onychomycosis: Diagnosis and management. Indian Journal of Dermatology, Venereology, and Leprology. https://doi.org/10.4103/0378-6323.86475
  • Elewski, B. E., Rich, P., Tosti, A., Pariser, D. M. D., Scher, R., Daniel, R. R. C., & Gupta, A. (2013). Onchomycosis: An Overview. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
  • Piraccini, B., & Alessandrini, A. (2015). Onychomycosis: A Review. Journal of Fungi. https://doi.org/10.3390/jof1010030
  • Carrillo-Munoz, A. J., Peman, J., & Gobernado, M. (1999). Nuevos antifungicos. Presente y futuro. Revista Espanola de Quimioterapia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.