Granice w związkach: musisz nauczyć się je wyznaczać!
Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy wyznaczasz granice w związkach, najprawdopodobniej Twoja odpowiedź brzmi “nie”. Dlaczego?
Prawdopodobnie dlatego, że postrzegasz związek jako relację, której musisz wszystko poświęcić. To stwarza zagrożenie bycia zranionym i stawia Cię w sytuacji realnego zagrożenia.
Granice w związkach, nie stanowi przeszkody dla zdrowych relacji, wręcz przeciwnie, pomoże im się rozwijać.
W sytuacji, gdy nie wyznaczymy konkretnych granic, pozostawiamy drzwi otwarte dla każdego. Włączając manipulatorów, osoby toksyczne i tak zwane emocjonalne wampiry. To może nam przynieść sporo cierpienia i sprawić, że staniemy się zgorzkniali.
Dlaczego tak nam trudno wyznaczyć granice w związkach?
Powód, dla którego często nie ustalamy granic w naszych osobistych relacjach, jest skomplikowany. Często wynika z różnych lęków, niepewności, a nawet z powodu wiary czy naszych przekonań.
Na przykład, jeśli masz niską samoocenę, wątpisz w swoją wartość i uważasz, że zawsze ktoś inny jest ważniejszy od Ciebie. Z tego powodu będziesz znosić upokorzenia, zniewagi, a nawet manipulację.
Jeśli nie wyznaczasz innym granic, to prawdopodobnie dlatego, iż uważasz, że na nie nie zasługujesz.
Możesz także odczuwać bezpodstawny strach przed konfliktami z innymi ludźmi. Boisz się, że nie będą Cię akceptować, przestaną się o Ciebie troszczyć, lub że konflikt zagrozi Twojemu bezpieczeństwu.
Pomimo tego wszystkiego, największym problemem nie jest Twoje niskie poczucie własnej wartości. Nie chodzi nawet o to, że nie chcesz się kłócić z innymi. Problem polega na tym, że często po prostu nie wiesz jak wyznaczyć granice w związkach.
Nikt nie nauczył Cię asertywności. Masz również problemy z komunikacją i walką o swoje potrzeby. A to są fundamentalne kwestie, których należy się nauczyć. Ale jak to zrobić?
- Zacznij od mówienia”nie” na wszystko czego nie chcesz lub nie masz czasu zrobić. Nie przejmuj się tym co powiedzą inni. Nie ważne, że mogą się zdenerwować, lub myślisz że to Cię postawi w złym świetle. Twoje potrzeby są priorytetem.
- Używaj pierwszej osoby liczby pojedynczej do wyrażania swoich pragnień i potrzeb, na przykład: “jestem zbyt zmęczona, by iść na to spotkanie”. Wyrażaj się jasno, nie uciekaj się do wymówek.
- Nie przepraszaj za każdym razem, gdy powiesz jasno czego chcesz. Na przykład zamiast powiedzieć “przepraszam, ale wolę zostać w domu”, powiedz: “wolę zostać w domu”.
- Nie usprawiedliwiaj się, gdy wyrażasz opinię lub podejmujesz decyzję. Nie musisz tego robić, nawet jeśli to nie spodoba się drugiej osobie. Musisz mieć pewność siebie.
Naucz się być sobą
Aby wyznaczyć granice w związkach, czasem jest potrzebne, aby nauczyć się ponownie być sobą. To znaczy mieć zaufanie do samego siebie, nie starać się jedynie zadowolić innych i przestać szukać cudzej aprobaty.
Jest to jadnak bardzo trudne. Juz w dzieciństwie uczymy się jak zadowalać potrzeby ludzi wokół nas.
Jednak częstsze mówienie “nie”, czy stawanie w obronie własnego zdania, to pierwsze kroki w pracy nad sobą.
Kiedy należy się nauczyć, jak wyznaczać granice w związkach?
Odpowiedź brzmi: kiedy zaczynasz czuć się niekomfortowo.
Jeżeli czujesz, że ktoś wysysa z Ciebie energię, sprawia że czujesz się źle, lub oczekuje całej Twojej uwagi, to znaczy że nadszedł moment, aby postawić wyraźne granice.
Takie sytuacje zdarzają się we wszystkich typach związków. W rodzinie, między przyjaciółmi, czy związkach partnerskich. Czasem gdy dasz komuś palec, on weźmie całą rękę.
Aby tego uniknąć, musisz nauczyć się wyrażać to kim jesteś.
Oznacza to między innymi odmawianie zrobienia czegoś, na co nie masz ochoty, wypowiadanie swojego zdania bez poczucia winy, lub wstydu przed tym co inni mogą pomyśleć. Musisz także przestać nieustannie się ze wszystkiego tłumaczyć.
Musisz nauczyć się dbać o swoje dobre samopoczucie, które nie powinno zależeć od innych, lecz wyłącznie od Ciebie.
Zobaczysz wtedy, że możesz się zmienić. Nauczysz się asertywności i tego, jak nie pozwolić innym, aby Tobą manipulowali. Nauczysz się jak wyrażać swoje zdanie i pragnienia bez poczucia winy i strachu przed reakcją innych.
Czy już dzisiaj spróbujesz zacząć wyznaczać granice w związkach?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gaeta González, Laura., Agris Galvanovskis, Kasparane. (2009).ASERTIVIDAD: UN ANÁLISIS TEÓRICO-EMPÍRICO. https://www.redalyc.org/pdf/292/29211992013.pdf