Ekologiczny szampon – najlepsze jego składniki

W zależności od rodzaju włosów lub pożądanego rezultatu możemy zastosować ten lub inny składnik, który sprawi, że w naturalny sposób zadbamy o zdrowie i wygląd naszych kosmyków.
Ekologiczny szampon – najlepsze jego składniki

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o zdrowie i piękno włosów, powinieneś zawsze sięgać po ekologiczny szampon i inne produkty pielęgnacyjne stworzone w 100% z naturalnych składników. Niestety większość dostępnych obecnie na rynku zabiegów mających na celu pielęgnację włosów naszpikowanych jest chemicznymi i agresywnymi dla kosmyków i skóry głowy substancjami.

Stąd też bardzo dobrym pomysłem okazuje się samodzielne przygotowywanie produktów do codziennej pielęgnacji włosów. Postawmy dziś na ekologiczne rozwiązania. Jest ono wolne od chemii, sztucznych barwników, a także innych szkodliwych dla naszego organizmu składników! Samodzielnie przygotuj naturalny, ekologiczny szampon do włosów!

Możesz również sięgnąć po gotowe szampony ziołowe. Dzięki swoim naturalnym składnikom dogłębnie myją one włosy. Ponadto pomagają zapobiec wielu rozmaitym problemom związanym ze zdrowiem skóry głowy.

Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie: jakie składniki powinien zawierać całkowicie naturalny i ekologiczny szampon do włosów? Poznaj dziś z nami odpowiedź na to pytanie i zacznij już od dziś lepiej dbać o zdrowie i piękno swoich kosmyków!

Ekologiczny szampon na bazie wyciągu z pokrzywy

Pokrzywa od dawien dawna jest szeroko stosowana jako składnik naturalnych produktów do pielęgnacji włosów.  Znakomicie sprawdza się zwłaszcza jako środek przyspieszający ich porost.

Liście pokrzywy w moździerzu

Dzięki działaniu jej liści jesteśmy w stanie zapobiec przemianie hormonu o nazwie testosteron w dihydrotestosteron (inhibitor aromatazy), który z kolei jest bezpośrednio powiązany z nadmiernym osłabieniem mieszków włosowych oraz wypadaniem kosmyków.

Jak stosować pokrzywę na włosy?

Pokrzywę można stosować na włosy na wiele różnych sposobów. Najbardziej popularne z nich to wykonywanie płukanek z pokrzywy lub aplikacja olejku pokrzywowego. Bez problemu można go dostać w każdym sklepie zielarskim.

Pokrzywowa kuracja na włosy pozwala znacząco wzmocnić cebulki, dodaje witalności, objętości, a także zapobiega występowaniu łupieżu i nadmiernemu wypadaniu kosmyków.

Rozmaryn

Rozmaryn należy do grupy roślin, które doskonale wspierają walkę z nadmiernym wypadaniem włosów. Każdy z nas przeżywa okresy, w których nasze kosmyki są osłabione i wypadają garściami. Zdarza się to głównie wczesną jesienią, a także późną zimą. Warto wówczas sięgnąć po rozmaryn.

Zawarte w tej aromatycznej roślinie składniki w naturalny sposób poprawiają krążenie krwi w skórze głowy oraz odżywiają cebulki włosów. Dzięki temu wzmacniają je oraz zapewniają prawidłowy i zdrowy wzrost kosmyków.

Produkty do pielęgnacji włosów z dodatkiem rozmarynu zalecane są przede wszystkim dla osób zmagających się z przedwczesnym siwieniem, nadmiernym wysuszeniem włosów oraz cierpiących na łuszczycę skóry głowy.

Mięta

Cudowne właściwości kosmetyczne olejku eterycznego z mięty znane były już w czasach starożytnych. Wówczas stosowano ten aromatyczny olejek jako naturalny środek przywracający prawidłowe pH skóry głowy oraz skuteczne remedium zapobiegające wypadaniu włosów.

Napar z miety

Olejek miętowy stymuluje pracę cebulek włosowych, a także pobudza wzrost kosmyków. Ponadto w naturalny sposób reguluje produkcję naturalnych olejków przez gruczoły skóry głowy, dzięki czemu doskonale wzmacnia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu.

Ekologiczny szampon z dodatkiem olejku miętowego odżywia nasze kosmyki na całej ich długości, wzmacnia cebulki oraz poprawia krążenie krwi w skórze głowy. Zaopatrz się w ten cudowny produkt już dziś i na zawsze zapomnij o wypadaniu włosów!

Aloe vera – składnik na ekologiczny szampon

Przezroczysty żel wydobyty z grubego liścia aloesu stanowi cenne źródło substancji odżywczych, które w naturalny sposób wzmacniają włosy, a także poprawiają zdrowie skóry głowy, zapobiegając jednocześnie wypadaniu kosmyków oraz innym nieprzyjemnym dolegliwościom, takim jak łupież, łuszczyca, przesuszona skóra głowy, itp.

Żel aloesowy zawiera ogromną ilość wody i antyoksydantów, dzięki którym doskonale nawilża kosmyki oraz zapobiega ich przedwczesnemu starzeniu się. Jednocześnie odżywia włosy, wzmacnia je i zapobiega ich wypadaniu.

Co więcej, aloes w naturalny sposób przywraca równowagę kwasowo-zasadową włosów, dzięki czemu pomaga uniknąć łupieżu, a także reguluje wydzielanie łoju. Ponadto zapobiega też nadmiernemu przetłuszczaniu się kosmyków.

Żel aloesowy pomaga również odblokować zatkane pory skóry głowy, dzięki czemu nasze włosy rosną zdrowe, silne i pięknie błyszczące.

Skrzyp polny

Skrzyp polny zawiera bardzo cenny dla naszego organizmu krzem – minerał, który zapobiega łamaniu się włosów, ich osłabieniu oraz wypadaniu.

Skrzyp polny

Wyciąg ze skrzypu polnego to produkt bardzo powszechnie stosowany jako składnik preparatów wzmacniających paznokcie, kości i włosy. Jeśli chodzi o włosy, skrzyp polny wzmacnia cebulki, zapobiega wypadaniu kosmyków, a także pomaga uniknąć łupieżu.

Awokado

Awokado w ostatnich latach stało się jednym z najczęściej stosowanych naturalnych produktów w przemyśle kosmetycznym. Miąższ tego cudownego zielonego owocu jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka oraz witamin A i E, które doskonale dbają o zdrowie naszych włosów.

Aplikacja zielonego miąższu awokado lub olejku z tego owocu fantastycznie wpływa na kondycję kosmyków, zwłaszcza tych nadmiernie wysuszonych i zniszczonych.

Co więcej, awokado skutecznie zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów, także naturalnie reguluje pH skóry głowy. Regularne stosowanie produktów do pielęgnacji włosów z dodatkiem miąższu awokado sprawi, że nasza czupryna będzie piękna, pełna życia i bujna.

Tymianek

Tymianek to aromatyczna roślina, która wykazuje silne właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, dzięki czemu zapobiega namnażaniu się grzybów będących przyczyną łupieżu.

Roślina ta w naturalny sposób oczyszcza skórę głowy, reguluje wydzielanie naturalnych olejków oraz zapobiega występowaniu rozmaitych infekcji. Jeśli cierpisz na łupież lub często swędzi cię skóra głowy, nie wahaj się i już dziś sięgnij po naturalny szampon z dodatkiem ekstraktu z tymianku!

Receptura na ekologiczny szampon do każdego rodzaju włosów

Poznaliśmy już najlepsze naturalne składniki, które doskonale dbają o zdrowie naszych włosów. Teraz czas na praktykę i samodzielne przygotowanie ekologicznego szamponu z dodatkiem wybranych składników.

Ekologiczny szampon do włosów

Ogromną zaletą takiego szamponu jest to, że jest on w 100% naturalny i nie trzeba na niego wydawać fortuny.

Ponadto poniższy szampon jest idealny do codziennej pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów. Nie wywołuje on podrażnień, utrzymuje naturalne pH skóry głowy oraz skutecznie wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu kosmyki odzyskują zdrowie, siłę i piękny blask.

Składniki

  • Garść rozmarynu
  • 1 pęczek świeżych liści pokrzywy
  • Garść tymianku
  • 7 łyżek startego mydła w kostce, najlepiej szarego (70 g)
  • 1 i ½ litra wody

Jak przygotować szampon?

  • Wlej do garnka 1 i ½ litra wody i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej pęczek świeżych liści pokrzywy oraz po garści rozmarynu i tymianku.
  • Następnie przykryj garnek i gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez 25 minut.
  • Po upływie tego czasu, przecedź wywar i dodaj do niego siedem łyżek startego mydła w kostce.
  • Wymieszaj dokładnie powstałą miksturę drewnianą łyżką tak, by mydło całkowicie rozpuściło się w ziołowym wywarze.
  • Następnie zdejmij garnek z ognia, odstaw do ostudzenia, po czym przelej zawartość do szklanej butelki.
  • Zastąp przygotowanym wywarem swój ulubiony szampon.

Chcielibyśmy gorąco zachęcić cię do stosowania ekologicznych szamponów. Przekonaj się sam, że dzięki nim twoje włosy nabiorą niesamowitej siły i już nie będziesz musiał się martwić ich wypadaniem.

Ekologiczny szampon do włosów nie wywołuje w naszym organizmie żadnych skutków ubocznych, można więc stosować go bez obaw nawet codziennie. Co więcej, jest on przyjazny nie tylko dla naszych kosmyków, ale również dla otaczającego nas środowiska.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.