Detoks – oczyszczamy organizm w 14 dni
14-dniowy detoks absolutnie nie oznacza, że musisz zmieniać swoją rutynę. Wystarczy wyeliminować z niej wszystko to, co Ci nie służy. Musisz obrać strategię, która umożliwi Ci pozbycie się toksyn z organizmu.
Taki dwutygodniowy detoks przynosi ogromne korzyści dla zdrowia. Dzisiaj opowiemy Ci jak działa cały proces.
Czemu służy detoks?
Nie jest to coś koniecznego, jednak wpływa korzystnie na nasz organizm. Na co dzień jesteśmy narażeni na toksyny, zawarte przede wszystkim w żywności, oraz na negatywne emocje, złe nawyki i zanieczyszczone powietrze.
Jeżeli przez określony czas absorbujemy te wszystkie toksyny, najprawdopodobniej – prędzej czy później – staną się one przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych. Dzięki diecie oczyszczającej będziesz w stanie wyeliminować wolne rodniki, prowadzące do naprawdę poważnych chorób.
Przy okazji poprawisz działanie całego organizmu.
Jak zacząć taką dietę?
Zanim rozpoczniesz detoks, warto, żebyś wzięła po uwagę kilka ważnych kwestii. Mowa, na przykład, o odpoczynku, który odgrywa pierwszorzędną rolę. Pamiętaj też o proteinach i witaminach w Twoich codziennych posiłkach.
Podczas całego procesu musisz zrezygnować, przede wszystkim, z glutenu, zbóż, produktów mlecznych i cukrów. Z drugiej strony, pomoże Ci zwiększenie ilości surowych owoców i warzyw, ryżu razowego, bakalii, soli morskiej i oliwy z oliwek.
Zadbaj o różnorodność posiłku. Jak? Wyszukaj jak najwięcej przepisów i napełnij lodówkę. Jeżeli chodzi o napoje, detoks nie jest kompatybilny z kawą, mlekiem, słodkimi napojami i alkoholem. Dlatego będzie wymagać to pewnych zmian.
Zapomnij też o mieszankach izotonicznych i słodkich sokach. Zielona herbata, naturalne soki i koktajle są najlepszą alternatywą.
Osobny akapit należy się wodzie. Wiele osób nie docenia jej wartości i nie wypija odpowiednich ilości. Detoks wymaga wypijania minimum 3 litrów dziennie. Oprócz tego, każdego ranka, na czczo, należy wypijać szklankę letniej wody z sokiem z połówki cytryny. W ten sposób wspomożesz pracę wątroby i nerek.
Kolejną ważną kwestią są jelita. Konieczna jest odpowiednia dawka błonnika. Znajdziesz go w pieczywie razowym, produktach owsianych, ryżu razowym, bakaliach, itp.
Możliwe, że przez pierwsze kilka dni będziesz miała bóle głowy, będziesz szczególnie zmęczona, dopadnie Cię grypa, biegunka, wypryski na skórze lub dolegliwości gastryczne. Nie przestrasz się! Symptomy są łagodne.
Powoduje je fakt, że Twoje ciało zaczęło eliminować wszystko to, co negatywne. Dlatego możesz to uznać za korzystny objaw. Musisz to przetrzymać. Pod koniec dnia, a najpóźniej po 48 godzinach, poczujesz się jak nowa.
Prawdopodobnie stracisz też na wadze, 2 – 3 kilogramy. To przede wszystkim nadmiar wody, który był zgromadzony w Twoich jelitach.
Detoks a produkty spożywcze
Oprócz powyżej wymienionych porad, musisz włączyć do Twojej diety produkty o szczególnych właściwościach przeczyszczających. Należą do nich:
Pieprzyca (pot. rzeżucha)
Jest wspaniałym źródłem witaminy C i E, betakarotenów i minerałów. Świetnie działa na wątrobę i nerki.
Pieczywo razowe
Działa jak gąbka, która absorbuje i eliminuje toksyny zgromadzone w jelitach. Pozwoli Ci wydalić resztki pokarmowe i poprawić zdrowie Twojej skóry.
Jabłka
Błonnik zawarty w tych owocach łagodzi dolegliwości gastryczne. Szklanka naturalnego soku jabłkowego dziennie pomoże Ci wyeliminować toksyny i zredukować poziom cholesterolu. Możesz też sięgać po surowe jabłka tyle razy dziennie ile chcesz.
Winogrona
Zawierają duże ilości antyoksydantów, takich jak bioflawonoidy. Są w stanie chronić komórki i stymulują detoks organizmu.
Pietruszka
Jest źródłem witaminy C, wapnia, żelaza i antyoksydantów. Sprawia, że nasze nerki są w stanie lepiej filtrować substancje toksyczne zgromadzone we krwi.
Seler
Zwalcza kwas moczowy i resztki po metabolizmie. Oprócz tego, oczyszcza wątrobę i drogi moczowe.
Cytryna
Pomaga wydalić kwas moczowy, wspomaga spalanie tłuszczu i działa zasadowotwórczo na krew, tym samym zapobiegając wielu chorobom.
Brzoskwinie
Świetnie wpływają na woreczek żółciowy, regulują ciśnienie tętnicze. Co więcej, dzięki zawartości witaminy C i potasu pomagają wyeliminować nadmiar płynów i toksyn. Dlatego jak najbardziej warto po nie sięgać.
Ryż razowy
Jednym z jego składników jest fityna – substancja, dzięki której detoks jest dużo szybszy i skuteczniejszy.
Detoks za pomocą owoców i warzyw – przykłady
Na układ oddechowy
Przygotuj sok z następujących składników:
- 300 g gruszek.
- 400 g melona.
- 300 g ogórków.
Na układ krążenia i nerki
Przygotuj poniższy koktajl:
- 400 g selera.
- 100 g pietruszki.
- 500 g ananasa.
Na serce i system nerwowy
Przygotowujemy sok z:
- 400 g mango.
- 200 g selera.
- 400 g ogórków.
Na układ trawienny, jelita i wątrobę
Mieszamy:
- 400 g śliwek.
- 300 g papai.
- 300 g marchewek.
Na centralny układ nerwowy
Przygotowujemy koktajl z:
- 300 g sałaty.
- 400 g winogron.
- 300 g selera.
Na zdrowie naszej skóry
Przepis składa się z:
- 400 g arbuza.
- 400 g jabłek.
- 200 g ananasa.
Koniecznie wypróbuj nasze sposoby na detoks. Dzięki nim już wkrótce odzyskasz witalność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Shuja, N. (2016). Heavy metal toxicity. Pakistan Journal of Medical and Health Sciences. https://doi.org/10.4172/2161-0495.S3-007
- Arrigo, T., Leonardi, S., Cuppari, C., Manti, S., Lanzafame, A., D’Angelo, G., … Salpietro, C. (2015). Role of the diet as a link between oxidative stress and liver diseases. World Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.3748/wjg.v21.i2.384
- Gill, C. I. R., Haldar, S., Boyd, L. A., Bennett, R., Whiteford, J., Butler, M., … Rowland, I. R. (2007). Watercress supplementation in diet reduces lymphocyte DNA damage and alters blood antioxidant status in healthy adults. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1093/ajcn/85.2.504
- Kristensen, M., Jensen, M. G., Riboldi, G., Petronio, M., Bügel, S., Toubro, S., … Astrup, A. (2010). Wholegrain vs. refined wheat bread and pasta. Effect on postprandial glycemia, appetite, and subsequent ad libitum energy intake in young healthy adults. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2009.10.003
- Wang, H., Cao, G., & Prior, R. L. (1996). Total antioxidant capacity of fruits. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf950579y