Depresja a nowotwory - naukowcy łączą je ze sobą

Badania wykazały, że depresja może znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworów różnego rodzaju. Nie martw się jednak tym faktem niepotrzebne, ponieważ depresja sama w sobie jest również oznaką tego, że nadszedł najwyższy czas, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, co pomoże Ci zapobiec wielu chorobom i po prostu poczuć się znacznie lepiej.
Depresja a nowotwory - naukowcy łączą je ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2019

Wyniki przeprowadzonych ostatnio badań naukowych wykazały, że osoby mające długotrwałe objawy chorób o podłożu psychologicznym, takich jak na przykład depresja, częściej umierają z powodu nowotworów.

Dlaczego tak się dzieje? Czy rzeczywiście nowotwory i depresja mogą mieć ze sobą coś wspólnego?

Postanowiliśmy zająć się dziś bliżej tym zagadnieniem i po przeanalizowaniu wielu różnych źródeł zgromadziliśmy dla Was komplet najważniejszych informacji. Prezentujemy je w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Czy istnieje związek pomiędzy nowotworami a chorobami, takimi jak na przykład depresja?

Ogólnie rzecz biorąc, depresja jest chorobą o podłożu psychologicznym. Jest ona wynikiem złożonej interakcji między różnymi czynnikami społecznymi, psychologicznymi i biologicznymi.

Mogą one powodować różne zmiany na kolejnych etapach Twojego życia.  Ich nasilenie w stopniu przekraczającym Twoją wytrzymałość psychiczną może przekształcić się w stan chorobowy określany potocznie depresją.

Kobieta siedzi przy oknie

Jednakże, kiedy cierpisz na chroniczną depresję i zmagasz się z tą chorobą przez dłuższy czas, to jest ona w stanie pogłębić inne Twoje schorzenia pogarszając, w wielu przypadkach nawet znacząco, Twój ogólny stan zdrowia. Jednym z takich schorzeń może być na przykład nowotwór.

Dowody potwierdzające związek między depresją a rakiem

Wyniki co najmniej kilku badań naukowych pozwoliły jednoznacznie powiązać choroby o podłożu psychologicznym, takie jak depresja, ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia różnych typów nowotworów.

Na przykład w trakcie jednego z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii analiza kliniczna ponad 160 000 dorosłych pacjentów pozwoliła wykazać, że:

  • Wiele osób zmagających się z nowotworem miało w przeszłości problemy natury psychologicznej lub też leczyło się obecnie w poradni psychologicznej.
  • Ci z badanych, którzy korzystali z pomocy psychologów, okazywali się być znacznie bardziej podatni na wystąpienie nowotworów trzustki, prostaty lub jelita grubego, aż do stanu zagrażającego życiu włącznie.
  • Nie ma jednak dowodów potwierdzających tezę, że istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy oboma rodzajami chorób. Naukowcy jasno stwierdzili, że badanie pozwoliło wyciągnąć jak na razie jedynie prawidłowości statystyczne, bez potwierdzenia klinicznego.

Oznacza to, że obecnie nie mamy jeszcze namacalnego dowodu pozwalającego stwierdzić zależność pomiędzy depresją, a zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwory.

Depresja – inne badania nad nią

Zarówno opisane powyżej badania, jak i wiele innych, łączą się z jednak z dość dobrze udokumentowanym faktem, który pozwala wyciągnąć zbliżone wnioski.

Mianowicie naukowcy w przeszłości wielokrotnie zdołali udowodnić wyraźne zależności pomiędzy zdrowiem fizycznym a kondycją psychiczną człowieka.

Dziewczyna chora na depresję

Na przykład istnieje wyraźny dowód na związek, jaki ma depresja ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwinięcia się chorób serca lub układu krążenia.

Zaburzenia równowagi hormonalnej

Na związek, jaki może mieć depresja oraz podatność na rozwój komórek rakowych, znaczący wpływ mają także wszelkiego rodzaju zaburzenia gospodarki hormonalnej ludzkiego organizmu.

Wszakże depresja przekłada się bezpośrednio na zwiększony poziom produkcji kortyzolu. Jest to substancja potocznie zwana „hormonem stresu”. Ta nierównowaga hormonalna może doprowadzić do wystąpienia także innych problemów zdrowotnych.

Poza tym wszelkie zakłócenia równowagi hormonalnej w Twoim organizmie przekładają się na zredukowanie skuteczności naturalnych mechanizmów naprawy DNA. A taki stan rzeczy osłabia Twoje mechanizmy obrony przed infekcjami oraz nowotworami.

Innym bardzo ważnym czynnikiem w omawianym zagadnieniu jest także to, że ludzie cechujący się podatnością na zapadanie na choroby o podłożu psychologicznym, takie jak depresja, mają także zazwyczaj wyraźne skłonności do nadużywania alkoholu, tytoniu i niekontrolowanego jedzenia.

A jak powszechnie wiadomo są to trzy czynniki znacznie zwiększające ryzyko zachorowania na raka.

Stres psychiczny a depresja

Ludzie zazwyczaj doświadczają stresu psychicznego w momentach, gdy ich codzienne funkcjonowanie zostaje czymś zakłócone. Może to być nadmierna presja natury psychicznej, fizycznej lub emocjonalnej płynąca z otoczenia.

W niektórych jednak przypadkach stres o kontrolowanym stopniu nasilenia może mieć korzystny wpływ na Twoje zdrowie.

Jednakże jeśli zmagasz się z wysokim poziomem stresu przez dłuższy czas lub regularnie masz do czynienia z sytuacjami stresogennymi, to taki stan rzeczy może mieć poważne konsekwencje zarówno dla Twojego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Zmęczona kobieta - depresja

Kiedy wystąpią u Ciebie okresy nadmiernego stresu, Twój organizm reaguje na niego uwalniając spore ilości kortyzolu. Jego bezpośrednie działanie wpływa na wzrost ciśnienia krwi.

Ponadto przyspiesza tempo bicia serca, zwiększa stężenie cukru we krwi i wpływa na kilka innych kwestii o mniejszym znaczeniu.

Chociaż te zmiany mogą sprawić, że łatwiej Ci będzie wykrzesać z siebie więcej energii do poradzenia sobie ze stresującą sytuacją, to jednak w rzeczywistości zbyt częste korzystanie z „rezerw energetycznych” aktywowanych przez kortyzol niesie ze sobą wyraźne zagrożenie dla ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Nadmiar stresu może prowadzić do wielu chorób

Przewlekły stres – zarówno intensywny, jak i długotrwały – może powodować liczne schorzenia i dolegliwości.

Na przykład problemy z oddawaniem moczu, zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, obniżenie płodności i nieprawidłowości w pracy układu immunologicznego.

Ponadto osoby zmagające się z przewlekłym stresem są bardziej skłonne do zapadania na bardziej typowe choroby. Wśród nich mogą znaleźć się na przykład grypa, przeziębienia, bóle głowy i zaburzenia snu, aż do całkowitej bezsenności włącznie.

Do tego dochodzą przypadki znacznie poważniejszych przypadki chorób: stany lękowe oraz depresja.

Zarządzanie stresem i badania przesiewowe pod kątem występowania nowotworów

Osoby, u których już zdiagnozowano nowotwór, muszą przede wszystkim nauczyć się kontrolować swój poziom stresu psychicznego. Nie mogą pozwolić na to, aby się z niego rozwinęła depresja.

Komórki nowotworowe

Przede wszystkim ważne jest znalezienie odpowiedniego wsparcia emocjonalnego i społecznego. Może to pomóc Ci zmniejszyć niepokój i złagodzić negatywne skutki, jakie niosą ze sobą depresja i stany lękowe.

Ponadto może Ci to pomóc zapobiegać rozmaitym przypadłościom związanym z osłabieniem odporności organizmu.

Metody zarządzania stresem i depresją

Niektóre techniki psychiczne i psychologiczne mogą naprawdę okazać się nieocenioną pomocą w walce ze stresem i depresją. Dotyczy to między innymi jogi, medytacji i wielu innych metod terapeutycznych.

Odpowiednio dobrane techniki relaksacyjne pomogą Ci złagodzić stres psychiczny i zredukować jego poziom.

Ogólnie rzecz biorąc, należy dbać o siebie, aby zminimalizować ryzyko rozwoju nowotworu. Trzeba stosować zdrowe nawyki, zdrową dietę, uprawiać sport i dobrze się wysypiać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.