Demencja - 8 oznak, które trzeba znać

Chociaż w wielu przypadkach demencji nie można zapobiec ani jej zatrzymać, to warto być świadomym jej sygnałów, by móc odpowiednio szybko zareagować i znaleźć właściwe metody leczenia. Im szybciej ją wykryjesz, tym z większym prawdopodobieństwem utrzymasz swoją jakość życia.
Demencja - 8 oznak, które trzeba znać
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Demencja to schorzenie, które z natury jest progresywne. Charakteryzuje się utratą funkcji kognitywnych.Funkcje kognitywne odpowiedzialne są za zapamiętywanie rzeczy, intelekt czy zdolność do radzenia sobie z codziennymi obowiązkami.

Demencja wychodzi dalej poza to, co uważa się za normalne konsekwencje starzenia i często jest odpowiedzią na inne schorzenia, które wpływają na mózg.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), na całym świecie żyje około 47,5 mln osób cierpiących na demencję. Każdego roku diagnozowanych jest 7,7 mln nowych przypadków zachorowań. W efekcie w bardzo dużym stopniu traci się niezależność na starość.

Niektóre terapie pomagają w radzeniu sobie ze skutkami ubocznymi demencji. Demencja to duże obciążenie zarówno dla pacjentów, jak i dla opiekunów oraz rodzin.

Najgorsze jest to, że wiele osób ignoruje to schorzenie. Mimo że jest całkiem powszechne, to ludzie nie wiedzą jak postępuje i jakie może nieść skutki.

Dlatego też warto znać symptomy wskazujące na pojawianie się demencji, by móc odpowiednio szybko zareagować. W tym artykule podzielimy się z Wami ośmioma głównymi objawami demencji. Czas je odkryć!

1. Trudność w znajdowaniu słów

kobieta z demencją

Do najwcześniejszych oznak demencji zalicza się trudność w znajdowaniu odpowiednich słów wyrażających własne odczucia czy myśli.

Pacjenci we wczesnych stadiach demencji mogą spędzać po kilka minut, próbując przypomnieć sobie określone słowo. Może to być nawet słowo, które używają codziennie, ale po prostu nie mogą go sobie przypomnieć.

2. Problemy z rozumieniem czasu

Ludzie wysoce narażeni na rozwój demencji mają poważne trudności z rozróżnianiem przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości.

Osoby takie mają m.in. tendencje to mieszania kolejności następowania zdarzeń.

3. Krótkoterminowe zaniki pamięci

kobieta mająca demencję

Częste stają się problemy z pamięcią krótkoterminową. To wczesny znak defektów mózgu spowodowanych występowaniem demencji.

Niezdolność do zapamiętywania ważnych wydarzeń, które miały miejsce kilka godzin lub kilka dni wcześniej, zwykle wskazuje, że coś jest nie tak z funkcjonowaniem mózgu.

Kiedy osoby takie wchodzą do jakiegoś pomieszczenia to mogą mieć problem z przypomnieniem sobie, po co właściwie tam przyszły.

4. Wahania nastrojów

Z powodu zmian chemicznych w mózgu, które pojawiają się wraz z nastaniem demencji, pacjenci mogą cierpieć na depresję lub często się irytować.

Nagłe zmiany osobowości czy zachowania mogą być oznaką, że funkcje kognitywne ulegają pogorszeniu.

5. Trudności z wykonywaniem codziennych zadań

kobieta przed laptopem

Kolejnym powszechnym symptomem jest trudność w radzeniu sobie z codziennymi zwykłymi obowiązkami i zadaniami.

Osoby takie mogą mieć problemy z właściwym wykonywaniem zadań w pracy. Pojawiają się proste błędy i pomyłki także w czynnościach związanych z gospodarstwem domowym.

6. Nierozpoznawanie miejsc

Wraz z postępującą demencją, pacjenci mają trudności z rozpoznawaniem miejsc, w których zwykle spędzają czas.

Mogą czuć się zagubieni nawet w swoim własnym domu.

Niepamiętanie jak się znalazło w danym miejscu lub nierozpoznawanie danego miejsca to silne oznaki demencji.

7. Demencja a ospałość

Spadkowi funkcji kognitywnych towarzyszy seria chemicznych reakcji. Objawia się to zmianami zarówno umysłowymi, jak i związanymi z aktywnością fizyczną.

W konsekwencji osoby takie stają się bardziej zmęczone przy wykonywaniu normalnych czynności. Tracą także motywację, która im wcześniej towarzyszyła.

8. Problemy z pisaniem

W demencji ludzie mają problemy nie tylko ze znajdowaniem słów, ale także z pisaniem. Jeśli występują takie objawy, to koniecznie należy szukać pomocy.

W wielu przypadkach demencji nie można zapobiec ani jej zatrzymać, ale warto znać objawy, by jak najszybciej rozpocząć ewentualne leczenie.

Im szybciej wykryje się problemy kognitywne, tym większa szansa, że nie wpłyną one w zbyt dużym stopniu na jakość Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barba, A. L., Kelly Changizi, B., Higgins, D. S., Factor, S. A., & Molho, E. S. (2012). Dementia. In Parkinson’s Disease, Second Edition. https://doi.org/10.1201/b12948
  • Livingston, G., Sommerlad, A., Orgeta, V., Costafreda, S. G., Huntley, J., Ames, D., … Mukadam, N. (2017). Dementia prevention, intervention, and care. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(17)31363-6
  • McKhann, G. M., Knopman, D. S., Chertkow, H., Hyman, B. T., Jack, C. R., Kawas, C. H., … Phelps, C. H. (2011). The diagnosis of dementia due to Alzheimer’s disease: Recommendations from the National Institute on Aging-Alzheimer’s Association workgroups on diagnostic guidelines for Alzheimer’s disease. Alzheimer’s and Dementia. https://doi.org/10.1016/j.jalz.2011.03.005
  • Hampson, C., & Morris, K. (2016). Dementia: Sustaining Self in the Face of Cognitive Decline. Geriatrics (Basel, Switzerland), 1(4), 25. https://doi.org/10.3390/geriatrics1040025
  • Jonker C, Geerlings MI, Schmand B. Are memory complaints predictive for dementia? A review of clinical and population-based studies. Int J Geriatr Psychiatry. 2000;15(11):983‐991. doi:10.1002/1099-1166(200011)15:11<983::aid-gps238>3.0.co;2-5
  • Berry B. (2014). Minimizing confusion and disorientation: cognitive support work in informal dementia caregiving. Journal of aging studies, 30, 121–130. https://doi.org/10.1016/j.jaging.2014.05.001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.