Konsekwencje myślenia o wszystkim dookoła

Nadmierne myślenie o wszystkim i wszystkich wokół Ciebie może doprowadzić do zachwiania równowagi emocjonalnej. Tak więc kiedy już znajdziesz się w takim stanie, postaraj się za wszelką cenę zatrzymać i pamiętać o tym, że wszystko, co Cię przytłacza istnieje tak naprawdę wyłącznie w Twoim umyśle.
Konsekwencje myślenia o wszystkim dookoła

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jest na świecie naprawdę wielu ludzi, którzy myślą zbyt mało w stosunku do swoich potrzeb, a jednocześnie całkiem sporo innych, którzy po prostu myślą za dużo. Jakie są konsekwencje myślenia w nadmiarze?

Żadna ze skrajności nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż zbyt intensywne przeżuwanie wszystkiego, co dzieje się wokół Ciebie, może mieć naprawdę poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia psychicznego.

Jesteś typem osoby, która zawsze musi gruntownie rozważyć i przeanalizować absolutnie wszystko? Czy kiedykolwiek leżałaś rozbudzona w łóżku w środku nocy, ponieważ nie mogłaś po prostu przestać myśleć? Czy wiesz, jakie są konsekwencje myślenia w nadmiarze?

Może ono stać się Twoim najgorszym wrogiem. Zatem powinnaś dołożyć wszelkich starań, alby postarać się zrozumieć ten wyjątkowo szkodliwy nawyk nieco lepiej i jak najszybciej się go pozbyć.

Konsekwencje myślenia a niechęć do zmian

Ludzie, którzy myślą zbyt dużo, spędzają więcej czasu w swoim umyśle niż w rzeczywistości. Dzięki pewnego rodzaju bezwładności wobec wydarzeń z dnia codziennego spędzają oni cały swój czas na myśleniu, ponieważ wierzą, że jest to coś, od czego nie mogą uciec.

Jest także na świecie wiele osób, które uciekają do swoich myśli i żyją w oparciu o wyobrażenia i rzeczywistość utworzoną wyłącznie w swoich umysłach. Co dzieje się zatem w ich prawdziwym życiu?

Dlaczego nie przyjmować tego, co jest w Twoim umyśle za dobrą monetę i wdrażać tego w rzeczywiste życie? Osoby te, przyjmując opisane nastawienie, uważają to za bardzo wygodne rozwiązanie. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jakie to może mieć konsekwencje.

Klucz w plecach

Konsekwencje myślenia mogą być poważne

Tak naprawdę ich życie rzeczywiste może być niezwykle nudne. Nie będą oni w stanie doświadczyć wielu różnych rzeczy, ponieważ nie odważą się przeciwstawić swoim własnym myślom. Może się po prostu czegoś boją. Ale czego tak naprawdę się boją?

Wszelkie postępowanie oparte o nadmierne myślenie i rozważanie oznacza, że nieustannie unikasz rzeczywistości. Nie chcesz się zmierzyć z tym, co tu i teraz. Bez wątpienia wiążą Cię pewne określone wspomnienia z przeszłości, a także marzysz jednocześnie o pełnej radości i sukcesów obiecującej przyszłości.

Przede wszystkim warto jednak pamiętać o tym, że myślenie takie ma swoje poważne konsekwencje. Po prostu trzyma Cię w pewnym oddaleniu od Twojego rzeczywistego życia. Co więcej, nie pozwala Ci na przeżywanie go w pełni. Jest więc ono tylko wyłącznie pasywnym aktem, bez przełożenia na rzeczywistość.

Ważną także rzeczą jest wiedza na temat tego, jak wykorzystać to, co tworzysz w swoim umyśle i przekształcić to w prawdziwe życie i w prawdziwe doświadczenia.

Przemyślenia i zmartwienia

Osoby, które myślą zbyt wiele, mają kolejny wielki problem –  najczęściej występującą przyczyną ograniczającą przeważającą większość ludzi: są to najzwyklejsze w świecie obawy. Kiedy myślisz zbyt wiele, to zazwyczaj bezpośrednią tego przyczyną jest to, że martwisz się o coś.

Nieważne, czy chodzi tutaj o wydarzenia z przeszłości, czy też o przyszłość – swoją lub kogokolwiek innego. Może to być także Twoja obecna sytuacja życiowa, czy też typowe zamartwianie się o bliskie Ci osoby.

Wszystko to ma swoje konsekwencje, które można zobrazować jako wir, z którego trudno będzie Ci uciec.

Konflikt wewnętrzny - konsekwencje myślenia w nadmiarze

Czasem nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale martwisz się tym, na co tak naprawdę nie powinnaś zwracać uwagi. Właściwie to Twoja niepewność wobec czegoś, co Cię otacza może być bezpośrednią przyczyną tego wszystkiego.

Obsesyjne myślenie – symptomy

  • Czy kiedykolwiek powtarzałaś sobie w myślach nieustannie jakieś konkretne sprawy? Może to była historyjka, którą opowiedziałaś przyjaciółce lub też sytuacja, która zakończyła się w niekorzystny dla Ciebie sposób.
  • Wracasz do tej sytuacji wielokrotnie, zastanawiając się nad innymi możliwymi wynikami i rozważając, co też mogłabyś zrobić lepiej.
  • Nie ma jednak sensu ożywiać niepotrzebnie przeszłości, ponieważ nie można jej zmienić. To dlatego martwienie się tym, co zrobiłaś nieco wcześniej, jest postępowaniem całkowicie bezużytecznym.
  • Jedyną mądrą rzeczą, jaką możesz zrobić, to próba trzeźwego spojrzenia na teraźniejszość i kontynuowanie wybranej przez siebie drogi przez życie.

Co można zrobić, aby nie myśleć zbyt dużo?

Jeśli ciągle analizujesz całe życie, każdą sytuację lub każdy krok, to nadszedł najwyższy czas, aby się wreszcie zatrzymać i zacząć brać pod uwagę konsekwencje dotychczasowego postępowania.

W tym celu zamierzamy zaprezentować Ci kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w chwilach, gdy czujesz, że nie jesteś w stanie pohamować galopujących Ci przez głowę myśli:

  • Porozmawiaj z jakąś zaufaną osobą – członkiem rodziny lub przyjaciółką. Taka rozmowa pomoże Ci uniknąć skierowania swojego umysłu na niepożądane tory i skoncentrowanie się na ważniejszych sprawach.
  • Porozmawiaj o swoich własnych obawach. W ten sposób być może uda Ci się pozbyć wątpliwości i uniknąć przemyśleń na temat danej sytuacji, która prawdopodobnie nie zasługuje na tak wielką uwagę, jaką ją obdarzasz.
  • Zapisz swoje myśli. Prowadzenie dziennika może być bardzo korzystne z uwagi na właściwości terapeutyczne. Przelewając swoje myśli na papier będziesz w stanie uwolnić się od natłoku myśli. Być może nawet sam dostrzeżesz konsekwencje swojego postępowania.

Uwolnij się od natłoku myśli

  • Dodatkowo w ten sposób możesz uwolnić się od wszystkich innych rozpraszających Cię myśli, a także takich które Cię przytłaczają. Zapewne uda Ci się także wiele rzeczy ujrzeć z z zupełnie innej perspektywy.
  • Rozpraszaj swoje myśli. Efekt taki możesz uzyskać robiąc coś konkretnego lub próbując nowej aktywności, która Cię interesuje. Pozostawanie w stanie roztargnienia lub rozproszenia pomoże Ci przestać skupiać się na wszystkich tych rzeczach, które się nieustannie kręcą w Twoim umyśle.
  • Czasem ludzie myślą zbyt wiele, bo mają po prostu zbyt dużo wolnego czasu.
  • Bądź świadomą swoich problemów i powtarzaj sobie ciągle “przestań!”: Jeśli wiesz, że nie możesz przestać myśleć o czymś, co Cię martwi, powiedz sobie “wystarczy tego!”.
  • W ten sposób zmusisz się do skoncentrowania się na czymś innym i wyjdziesz z tej zamkniętej pętli, w której zostałaś uwięziona bez baczenia na możliwe konsekwencje.
  • Zastosuj powyższe wskazówki w praktyce tyle razy, ile tylko będzie Ci potrzeba.

Konsekwencje myślenia w nadmiarze – Podsumowanie

Czy kiedykolwiek zdarzało Ci się myśleć zbyt dużo? Czy przerażały Cię tego konsekwencje, znane i nieznane? Czasem łatwo jest zmarnować wiele czasu na rzeczy, które na to zwyczajnie nie zasługują.

Kobieta zasłania ręką oczy

Wydaje Ci się, że Twoja przyjaciółka nie rozmawia z Tobą tak często, jak dawniej… Myślisz, że ludzie ciągle ukradkiem na Ciebie spoglądają… Mogą to być jedynie wytwory Twojej wyobraźni. Staraj się nie skupiać uwagi na rzeczach, które nie zasługują na Twoje zainteresowanie.

Może to wydawać się z początku dość trudne, ale już po krótkim treningu dojdziesz do wprawy.

Pamiętaj po prostu, że natłok myśli to konsekwencje tego, co dzieje się w Twojej głowie. A oznacza to, że jesteś w stanie samodzielnie nad tym zapanować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.