Czy związek ma przyszłość? czy warto dalej walczyć
Związek może zbliżać się ku końcowi z wielu różnych powodów. Nie warto ignorować sygnałów świadczących o tym, że dana relacja nie ma już przyszłości. Nie warto też za wszelką cenę walczyć o związek, jeśli ewidentnie coś pomiędzy Wami już się wypaliło.
Oczywiście myśl o rozstaniu nie jest przyjemna i nie zawsze łatwo jest się z nią pogodzić, nie warto jednak wypierać z podświadomości tego, co oczywiste – nadszedł czas, by każde z Was poszło swoją drogą.
1. Związek nie ma szans, jeśli coraz mniej Was łączy
Poczucie, że coś jest nie tak, nie bierze się znikąd. Jeśli coraz mniej Was łączy i stopniowo się od siebie oddalacie, prędzej czy później na pewno zdasz sobie z tego sprawę. Niektórzy mają tendencję do zamykania oczu i udawania, że pewne rzeczy nie mają miejsca.
Nie jest to jednak najlepszy sposób na rozwiązanie problemów w związku. Ignorowanie jasnych sygnałów, że związek ma się ku końcowi, to tylko odbieranie sobie szansy na nowe otwarcie i obranie nowej drogi życia.
Czasami zaczyna się od ciągłych kłótni, braku rozmowy, braku bliskości czy szczerości. Innym razem po prostu przestaje między Wami istnieć chemia, zaczynacie drażnić siebie nawzajem i macie coraz mniej wspólnych tematów.
Związek z kimś, kogo przestało się lubić i z kim nie chce się spędzać czasu, to męczarnia. W takim wypadku nie warto tkwić w relacji, która nie niesie ze sobą żadnych korzyści, a jedynie marnuje Twój czas.
2. … jeśli ciągle musisz udowadniać swoją wartość
Kiedy związek ma się ku końcowi, często co najmniej jedno z partnerów zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia i zmaga się z nieustannym poczuciem winy. Właśnie wtedy przychodzi moment, kiedy należy otworzyć oczy na prawdę i przestać ignorować otrzymywane wcześniej sygnały.
Pamiętaj, że nigdy nie da się starać za dwoje. Nieważne, jak bardzo chcesz, by ten związek przetrwał – bez zaangażowania ze strony Twojego partnera, nie uda Ci się nic ugrać w pojedynkę.
Jeśli to Ty starasz się ratować tę relację i musisz ciągle udowadniać przed sobą i przed partnerem swoją wartość i zaangażowanie, to znak, że już czas sobie odpuścić. Nie ma przyszłości dla związku, w którym cała odpowiedzialność i starania leżą po jednej stronie.
Prawdopodobnie już wcześniej Wasze zaangażowanie nie rozkładało się po równo i to Ty ucierpisz na tym najbardziej.
3. … jeśli nie układa Wam się w łóżku
Być może brzmi to powierzchownie, ale w rzeczywistości warto zdawać sobie sprawę, jak ważnym elementem każdego związku jest seks. Zwłaszcza jeżeli wcześniej była między Wami chemia i doskonale dogadywaliście się w łóżku, a teraz coś się zmieniło, może być to sygnałem ostrzegawczym.
Jeśli do Waszej sypialni wkradła się nuda, potrzeba zaangażowania i chęci ze strony obojga partnerów. Nie uda się utrzymać płomienia namiętności, jeśli tylko jedna strona tego pragnie i oczekuje.
Czasami na życiu intymnym negatywnie odbijają się konflikty czy codzienne obowiązki i rutyna. Nie zawsze więc problemy w łóżku są zwiastunem nieuchronnego rozstania. Jeśli jednak wynika to z poważniejszych problemów z przeszłości, takich jak zdrada, być może nigdy nie uda Wam się wrócić do normalności.
Wówczas lepszym rozwiązaniem jest rozstanie. Pamiętaj także, że trzymanie przysłowiowych trupów w szafie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. O problemach i oczekiwaniach trzeba rozmawiać otwarcie. Jeśli nie dojdziecie do porozumienia, wówczas związek należy zakończyć bez żalu.
4. … jeśli w tej relacji zgubiłaś siebie
Czy czujesz, że w tym związku straciłaś swoją tożsamość i samą siebie? Czy dla dobra tej relacji porzuciłaś swoje plany i marzenia? Jeśli stałaś się kimś zupełnie innym i sama nie rozpoznajesz swojego odbicia w lustrze, to znak, że związek ten wyrządził Ci więcej szkody niż pożytku.
Być może wydaje Ci się, że Twój partner traktuje Cię przecież zupełnie tak samo jak przedtem – to możliwe. Musisz jednak wiedzieć, że równie ważne jest to, jak Ty sama traktujesz i postrzegasz siebie.
Zadaj sobie pytanie, czy na pewno dostajesz wszystko to, na co zasługujesz? Jeśli zrezygnowałaś ze swoich motywacji i ambicji, odrzuciłaś bardzo ważną cząstkę siebie. Aby odnaleźć się na nowo, być może będzie Ci potrzebne nowe otwarcie. Czasami wiązać się ono będzie z rozstaniem.
Myśl o rozstaniu jest smutna i niepokojąca, zwłaszcza jeżeli związek trwał długo i przez jakiś czas był naprawdę udany. Gdy coś, co kiedyś dawało Ci szczęście, teraz jest źródłem frustracji i negatywnych emocji, nic dziwnego, że czujesz się zagubiona i zdezorientowana.
W wielu przypadkach warto walczyć o związek, w który zainwestowało się swój czas i emocje. Są jednak takie sytuacje, kiedy najlepszym wyjściem jest rozstanie. Niekiedy koniec jednej rzeczy to tak naprawdę początek czegoś zupełnie nowego. Odważ się na to nowe otwarcie. Życzymy Ci powodzenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Escobar-Mota, G., Sánchez-Aragón, R., & Lavalle, D. (2019). Adaptación y validación de la Escala del Modelo de Inversión en población mexicana. Psicología Iberoamericana, 27(1), 31-40.
-
Rojas, J. O. (2012). El vínculo de pareja: Una posibilidad afectiva para crecer. Revista Electrónica Educare, 16, 23-30.
-
Cyrulnik, B. (2020). El amor que nos cura. Editorial Gedisa.